"Konstytucja 3 maja". W Warszawie odbędzie się plenerowy happening muzyczno-historyczny

2021-05-16, 05:08

"Konstytucja 3 maja".  W Warszawie odbędzie się plenerowy happening muzyczno-historyczny
Zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja. Foto: Polona.pl

"Konstytucja 3 maja" - pod takim hasłem odbędzie się w stolicy plenerowy happening muzyczno-historyczny dla uczczenia 230. rocznicy uchwalenia polskiej ustawy zasadniczej.

Powiązany Artykuł

1200x660-art-K3M--web.jpg
"Dla ocalenia Ojczyzny". 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Widowisko artystyczne rozpocznie się o 17.00 przy kościele świętego Andrzeja na warszawskiej Woli. Maria Reif z Fundacji Art zapowiada, że zostanie zaprezentowana oryginalnej wielkości kopia obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja", której historię przypomni kustosz Zamku Królewskiego.

- Będzie można zapoznać się z informacją, jak interpretował akt zaprzysiężenia Konstytucji 3 maja mistrz malarstwa historycznego, Jan Matejko. Także zobaczyć wielki, wspaniały pochód króla, szlachty oraz marszałków Litwy i Polski, do katedry świętego Jana, aby zaprzysiąc Konstytucję i złożyć w ofierze Ojczyznę - mówi Maria Reif.

Czytaj także:

W wydarzeniu weźmie udział chór męski Cantores Minores z Archikatedry Warszawskiej, który zaśpiewa pieśni tamtego okresu - dodaje organizatorka happeningu. O 18.00 w kościele świętego Andrzeja odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Konstytucja 3 Maja, uchwalona w roku 1791, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej, spisaną ustawą zasadniczą. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, znacząco ograniczyła demokrację szlachecką i częściowo wprowadziła zrównanie praw mieszczan i szlachty. Zawarte w niej zapisy stawiały chłopów pod ochroną państwa. Zniosła również zasadę "liberum veto", uznawaną za jedną z największych wad demokracji szlacheckiej w Polsce. Rok 2021 ogłoszony został przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Konstytucji 3 Maja.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej