X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Główny ekonomista PKO BP: dzięki Polskiemu Ładowi wzrost PKB może przekroczyć 5 procent

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 16:20
- Nasza prognoza wzrostu PKB na przyszły rok to 4,7 proc. Kształt tego programu wskazuje, że w przyszłym roku wzrost PKB może być wyższy, a więc może przekroczyć 5 proc. – powiedział główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak komentując prezentację programu Polski Ład.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tadamichi

W sobotę podczas konwencji programowej zaprezentowano tzw. Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę.

pit podatki 1200.jpg
Polski Ład. II próg podatkowy wzrośnie do 120 tys. zł rocznie, suma wolna od podatku - 30 tys. zł

- Wśród najważniejszych elementów tego programu jest zmniejszenie obciążeń podatkowych dla osób mniej zarabiających i dla klasy średniej, oczywiście klasy średniej w polskich warunkach – powiedział PAP Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, odnosząc się do zapisanych w programie Polski Ład propozycji podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz podwyższenia progu podatkowego do 120 tys. zł z 85,5 tys. zł.

Dodał, że do tego dochodzą nowe transfery o charakterze prorodzinnym i wsparcie młodych rodzin w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. - Łącznie jest to kompleksowy program wsparcia osób, a szczególnie rodzin, których zarobki są poniżej przeciętnej albo przeciętne. Przy tym zakładane jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, a więc na ten obszar usług publicznych, w którym najbardziej brakowało pieniędzy - powiedział.

Wzrost PKB 

Przy czym - według ekonomisty - to zmiany podatkowe najszybciej przełożą się na wzrost gospodarczy. Jego zdaniem zmiany podatkowe zwiększą dochód rozporządzalny ponad połowy Polaków zarabiających relatywnie mało. - Przy ich wysokiej skłonności do konsumpcji powinno to zwiększyć popyt konsumpcyjny, co może dodać do tempa wzrostu PKB w dwóch kolejnych latach po kilka dziesiątych punktu procentowego. Nasza prognoza wzrostu PKB na ten rok to 5,1 proc., a na przyszły – 4,7 proc. Kształt tego programu wskazuje, że w przyszłym roku wzrost PKB może być wyższy, a więc może przekroczyć 5 proc. – ocenił Bujak.

W programie Polski Ład zapisane zostały propozycje, związane ze zwiększeniem dostępności kredytów mieszkaniowych. Państwo będzie gwarantować maksymalnie 150 tys. zł wkładu własnego dla biorących kredyt lub oferować dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych (w zależności od liczebności rodziny).

Czytaj także:

- Rządowe gwarancje na pewno umożliwią wielu młodym Polakom staranie się o kredyt, co oznacza zwiększenie liczby osób, które przy obecnych regulacjach mogą korzystać z kredytu mieszkaniowego. W Polsce relacja kredytów mieszkaniowych do PKB jest dwukrotnie niższa niż w Unii Europejskiej – tam jest to ponad 50 proc., u nas około dwudziestu procent. A więc jest tu duża przestrzeń dla rozwoju mieszkalnictwa dzięki wykorzystaniu kredytów hipotecznych – przyznał główny ekonomista PKO BP. 

kp

Czytaj także

Ziobro: powstanie muzeum żołnierzy niezłomnych. Jego budowę przewidziano w Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 14:37
Powstanie wielkie muzeum żołnierzy niezłomnych - zapowiedział w sobotę prezes Solidarnej Polski i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak wyjaśnił, zostało to już uzgodnione w ramach koalicji Zjednoczonej Prawicy. Podał też, że koszt wybudowania muzeum to kilkaset milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terlecki: kiedy Zjednoczona Prawica podpisuje Polski Ład, opozycja tonie w kłótniach

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 15:11
Gdy Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki z liderami partii Zjednoczonej Prawicy podpisują deklarację Polskiego Ładu, opozycja tonie w kłótniach i czystkach. Szkoda czasu, by słuchać Borysa Budki, Włodzimierza Czarzastego czy Władysława Kosiniaka-Kamysza - ocenił wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
rozwiń zwiń