X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ruszą zapisy nieletnich na szczepienie przeciw COVID-19. Opublikowano rozporządzenie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 22:39
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, zgodnie z którym rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19 będą mogły osoby w wieku 16 i 17 lat. Nowelizacja skraca też do 30 dni czas, po którym osoby, które otrzymały pozytywny wynik na obecność koronawirusa, mogą się szczepić.
Opublikowane rozporządzenie dopuszcza rejestrację 16- i 17-latków na szczepienie przeciw COVID-19
Opublikowane rozporządzenie dopuszcza rejestrację 16- i 17-latków na szczepienie przeciw COVID-19Foto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wprowadza ona m.in. zmiany dotyczące kalendarza szczepień przeciw COVID-19 oraz dotyczące warunków rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego.

szczepienie PAP 1200.jpg
"Trzeba walczyć o jak największą frekwencję". Dr Sutkowski o szczepieniach

Zapisy nieletnich, zmiany dla ozdrowieńców

Zgodnie z nowelizacją rejestrować się na szczepienia przeciwko COVID-19 będą mogły osoby w wieku 16-17 lat, konkretnie urodzone w latach 2003-2004 oraz w 2005 r., które ukończyły 16. rok życia.

W noweli zapisano też, że osoby, które przeszły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 będą mogły się zaszczepić przeciw COVID-19 po 30 dniach od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa. Oznacza to skrócenie czasu między otrzymaniem pozytywnego wyniku testu a możliwością szczepienia. Dotąd osoby, które przeszły COVID-19 mogły się zaczepić nie wcześniej niż 3 miesiące po otrzymaniu pozytywnego wyniku.

Posłuchaj
00:53 ostatnia--prosta-bialek .mp3 Rozpoczyna się kampania informacyjna zachęcająca Polaków do szczepień pod hasłem "Ostatnia prosta". Bierze w niej udział 50 ambasadorów. Są to aktorzy i sportowcy. O szczegółach: Sylwia Białek (IAR)

Zmiany dla korzystających z rehabilitacji

Wprowadzono też przepis, zgodnie z którym do odwołania warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uczestnika tego turnusu z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 4 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego albo zaszczepienie się przeciwko COVID-19.

Czytaj także: 

 Przepis ten stosuje się odpowiednio do opiekuna uczestnika turnusu rehabilitacyjnego, jeżeli konieczność jego obecności wynika z wniosku lekarza kierującego osobę niepełnosprawną na turnus rehabilitacyjny. Podstawą wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, finansowanego ze środków publicznych, jest skierowanie wystawione: po dokonaniu przez te osoby zgłoszenia za pośrednictwem formularza internetowego lub przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem przepisów dotyczących szczepień, które wejdą w życie z dniem 17 maja 2021 r., czyli w poniedziałek. 


mbl

Czytaj także

"Pandemii jeszcze nikt nie odwołał". Dr Michał Sutkowski o sytuacji epidemicznej

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 21:57
- Musimy być uważni i ostrożni. Co prawda w Europie liczba zakażeń spada, ale wirus rozprzestrzenia się w rejonie Azji i Pacyfiku - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Luzowanie nie oznacza całkowitego zniesienia". Policja sprawdza, czy obostrzenia są przestrzegane

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 18:06
"Luzowanie nie oznacza całkowitego zniesienia" – napisała w komunikacie Komenda Główna Policji. Przypomina, że od 15 maja zmieniają się zasady obowiązkowego korzystania z maseczek. Nie trzeba będzie z nich korzystać na otwartej przestrzeni, trzeba jednak je mieć np. w komunikacji. Policjanci i służby sanitarne będą kontrolować przestrzeganie przepisów.
rozwiń zwiń