X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Noc Muzeów 2021. Sprawdź, z jakich atrakcji można skorzystać w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 21:34
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca Noc Muzeów. Wydarzenie w nowej formule - bezpiecznej i z zachowaniem reżimu sanitarnego, odbędzie się już 15 maja. Jakie atrakcje czekają na nas podczas tegorocznej edycji? Przedstawiamy listę najciekawszych wydarzeń Nocy Muzeów 2021.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Filimonov/Shutterstock

muzeum sztuka stock 1200.jpg
Weekendowa Noc Muzeów na żywo i online

W tym roku część instytucji kulturalnych zaplanowało swoje wydarzenia w formule online, a niektóre zdecydowały się na świętowanie stacjonarne. Obecnie rząd dopuszcza działanie placówek muzealnych w reżimie sanitarnym.

Warszawa

W tegorocznej odsłonie imprezy w Warszawie bierze udział blisko 180 placówek. Miejski ratusz na Noc Muzeów zaplanował tradycyjną paradę zabytkowych autobusów i tramwajów. Po paradzie zabytkowe pojazdy będą dostępne do zwiedzania - autobusy na placu Defilad, tramwaje na placu Narutowicza. Podobnie, jak w latach poprzednich, także w tym roku Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) uruchomi specjalną organizację komunikacji miejskiej, by ułatwić zwiedzającym poruszanie się po mieście do późnych godzin nocnych.

  • Noc Muzeów w Zamku Królewskim

Od godziny 11 do 23 Zamek Królewski zaprasza na bezpłatne zwiedzanie zabytkowych przestrzeni na specjalnie przygotowanej Trasie Królewskiej.

Wystawa "Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja", poświęcona podpisanej w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, Ustawie rządowej będzie otwarta do godziny 17. Na Trasie Królewskiej goście odwiedzający Zamek będą mogli zwiedzić również Apartament Królewski – pomieszczenia mieszkalne króla – oraz Apartament Wielki – królewskie sale reprezentacyjne. Będzie można zobaczyć między innymi kolekcję słynnych wedut Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Salę Tronową z odtworzonymi srebrnymi haftowanymi orłami na zaplecku tronu, Salę Wielką – najpiękniejszą salę balową w Warszawie oraz Salę Rady – miejsce posiedzeń Rady Nieustającej – pierwszego w Rzeczypospolitej stałego rządu. 

W ramach trasy dostępne będą wystawy czasowe: "Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo" – specjalna ścieżka zwiedzania z oznaczeniem dzieł sztuki, które zostały odzyskane na mocy postanowień traktatu ryskiego – oraz "Pasy kontuszowe z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie", prezentowane w Sali Rady.

  • Muzeum Narodowe

O godz. 20:00 rozpocznie się transmisja na żywo prosto z muzealnego studia telewizyjnego - zobaczymy gabinet dyrektora oraz magazyny, przejdziemy najciemniejszymi muzealnymi korytarzami. Widzów czekają zabawy i nagrody. Stacjonarnie zaś będzie można zwiedzić wszystkie wystawy w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie. 

🌜 Noc Muzeów w Warszawie 2021 🌜 Odwiedźcie nas na żywo w Noc Muzeów! W weekend Muzeum będzie czynne: ⏰ W sobotę 15...

Opublikowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie Środa, 12 maja 2021
  • Noc Muzeów w POLIN

W ramach Nocy Muzeów Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN opowie o Polakach żydowskiego pochodzenia, którzy tworzyli kino. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Pollywood w POLIN" i będzie miało formę hybrydową, część zwiedzających odwiedzi muzeum stacjonarnie, część weźmie udział w imprezie online.

Jedną z przygotowanych atrakcji na Noc Muzeów | Pollywood w POLIN będzie oświetlona elewacja od strony skweru Willego...

Opublikowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Czwartek, 13 maja 2021

W ramach "Pollywood w POLIN" odbędą się spacery historyczne, zwiedzanie wystawy głównej, dyskusje, zaplanowano również specjalną oprawę świetlną. 

  • Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza na zwiedzanie ekspozycji stałej oraz wirtualny spacer po stolicy śladami unikatowych fotografii panoramy Warszawy wykonanych przez Konrada Brandla. Specjalne wydarzenia odbędą się też w Fotoplastikonie Warszawskim i dawnym areszcie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

🌒 #NocMuzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego! ◾ Darmowe zwiedzanie Muzeum od 18.00 do 1.00 ◽ Wirtualne zwiedzanie NA...

Opublikowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego Wtorek, 11 maja 2021

Działy muzeum otwarte będą od godziny 18:00 do 01:00.

  • Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego i Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

W ramach Nocy Muzeów można będzie zwiedzić Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz Mt 5,14| Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, którego ekspozycje przygotowano w dwóch lokalizacjach: Wystawa »Willmann encore. Męczeństwa apostołów« na pl. Bankowym 1A, zaś ekspozycja główna na ulicy prymasa Augusta Hlonda 1.

Pełną listę wydarzeń można znaleźć TUTAJ jak i na stronach poszczególnych placówek biorących dział w imprezie.

Wrocław

Ponad 20 wystaw we wrocławskich muzeach i galeriach będzie można zwiedzić online od piątku do niedzieli podczas Wirtualnej Nocy Muzeów. Wirtualne oprowadzania zaplanowały m.in. oddziały Muzeum Miejskiego, Muzeum Narodowego i Muzeum Przyrodnicze.

Tegoroczna Noc Muzeów będzie miała, podobnie jak przed rokiem, charakter wirtualnych wieczorów, a każdy rozpocznie się o godzinie 18 i zakończy około północy. Codziennie zaprezentowanych zostanie od 6 do 7 wystaw, a każde oprowadzanie potrwa ok. 30 minut. W roli przewodników po wystawach wystąpią znawcy tematu, kuratorzy wystaw oraz artyści.

Zachęcamy do dołączenia oraz zaproszenia znajomych na Noc Muzeów we Wrocławiu - oficjalne wydarzenie 🤩 🥳 Przypominamy, że harmonogram każdego dnia wydarzenia znajdziecie pod adresem 👉 wroc.city/WNM2021 😎

Opublikowany przez Noc Muzeów we Wrocławiu Wtorek, 11 maja 2021

Wszystkie transmisje w ramach Wirtualnej Nocy Muzeów będzie można obejrzeć na żywo na oficjalnym profilu miejskim na Facebooku.

Pełną listę wydarzeń można znaleźć TUTAJ jak i na stronach poszczególnych placówek biorących dział w imprezie.

Kraków

W Krakowie Noc Muzeów odbędzie się 21 maja, a nie 15, jak w innych miastach w Polsce. W tegorocznej 17. edycji wydarzenia udział weźmie 37 placówek muzealnych. Program obejmuje ekspozycje stałe i czasowe oraz udostępnianie wyjątkowych miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Zaplanowane zostały również specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.

Jak możemy przeczytać na stronie Krakowskich Nocy: "Ze względu na ograniczenia pandemiczne, a co za tym idzie bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników muzeów, muzea czynne będą w swoich stałych – dziennych godzinach otwarcia. Niektóre muzea wydłużają godziny zwiedzania, a część zaprasza wyłącznie do zwiedzania online."

Noc muzeów 2021 już 21 maja! W tegorocznej 17. edycji wydarzenia udział weźmie 37 placówek muzealnych, a program...

Opublikowany przez Krakowskie Noce Poniedziałek, 10 maja 2021

Wstęp do większości muzeów jest odpłatny, we wszystkich muzeach obowiązują wcześniejsze zapisy i rezerwacje.

Pełną listę wydarzeń można znaleźć TUTAJ jak i na stronach poszczególnych placówek biorących dział w imprezie.

Trójmiasto

Mieszkańcy Trójmiasta będą mogli wziąć udział nie w jednej nocy, ale w całym Weekendzie Muzeów 2021. Część wydarzeń odbędzie się w formie stacjonarnej, a inne na stronach internetowych. 15 i 16 maja będzie można odwiedzić m.in.: Akademię Sztuk Pięknych, Muzeum Archeologiczne, Faktorię Handlową w Pruszczu Gdańskim, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych czy Muzeum Sopotu.

Z kolei Muzeum Narodowe w Gdańsku daje moż­li­wość zwie­dze­nia pię­ciu wystaw sta­łych w oddzia­łach: Ratusz Głów­nego Mia­sta, Dwór Artusa, Dom Upha­gena, Muzeum Poczty Pol­skiej i War­tow­nia nr 1 na Wester­platte. Dla zwie­dza­ją­cych dostępne będą rów­nież wystawy cza­sowe: "Dale­kie światy – bli­skie strony", "W głębi odbicia" i "Opti­kum Nowego Świata". Koszt, to symboliczna złotówka. Jednym z najważniejszych wydarzeń w Muzeum Narodowym w Gdańsku będzie otwarcie Oddziału Sztuki Dawnej.

Pełną listę wydarzeń można znaleźć TUTAJ jak i na stronach poszczególnych placówek biorących dział w imprezie.

Lublin

Noc Muzeów odbędzie się również w Lublinie. Przedstawiamy lubelskie muzea i galerie sztuki, które będą otwarte 15 maja: Muzeum Narodowe, Galeria Labirynt, Ogród Botaniczny UMCS, Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Muzeum Lubelskie z oddziałami, Muzeum Wsi Lubelskiej oraz Państwowe Muzeum na Majdanku.

♟ "Wojnę powiedzieć myśli serce moje, do której nie trzeba miecza ni zbroje... Jako dwa króle przeciw siebie siędą, A...

Opublikowany przez Muzeum Narodowe w Lublinie Czwartek, 13 maja 2021

Z powodu pandemii COVID-19 nie wszystkie miasta w Polsce zdecydowały się na organizację tegorocznej Nocy Muzeów. Organizatorzy w Poznaniu zapraszają na imprezę w przyszłym roku.

Łódź

Bezpłatne wejściówki będą obowiązywać w Muzeum Miasta Łodzi oraz wystawę Muzeum Sportu - "Szybciej, wyżej, mocniej" (Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej). Będzie można po raz pierwszy zobaczyć wystawę multimedialną "Łódź w Europie. Europa w Łodzi".

W sobotę z okazji Nocy Muzeów 2021 Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza w godz. 12:00-18:00 na bezpłatne zwiedzanie wystaw - czasowych ("Ziemia (P)oddana", "Działy Otwarte / Działy Zamknięte" i "Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL") oraz stałą - "Kotłownia – Muzeum interaktywne" i chętnie odwiedzaną wystawę stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej - "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie".

W Łodzi swoje oferty przygotowały także: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Centrum Nauki i Techniki EC1, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Miejska Galeria Sztuki, Poleski Ośrodek Sztuki, Centrum Dialogu, Dom Literatury, Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Woda Życia, Bałucki Ośrodek Kultury, Centrum Edukacji Kulturowej na Żubardzkiej, Centrum Kultury Młodych, Art. Inkubator – Fabryka Sztuki, Ośrodek Kultury Górna, Teatr Powszechny i Stowarzyszenie Śpiewacze im. St. Moniuszki.

Katowice

Specjalnie z tej okazji muzeum przygotowało gre terenową "Na tropie kopalni", mapping "Śląsk wspólna sprawa" ukazujący kluczowe dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzenia sprzed 100 lat, konkursy z atrakcyjnymi nagrodami i kiermasz wydawnictw - a to tylko nieliczne propozycje "Weekendu w Muzeum Śląskim" organizowanego w dniach 15–16 maja.

Między godz. 10:00 a 20:00 za złotówkę można zobaczyć wystawy stałe i czasowe, wjazd na wieżę widokową szybu "Warszawa" będzie bezpłatny. Szczegółowe informacje na stronie Muzeum Śląskiego. 

W Katowicach będzie można odwiedzić także m.in. Muzeum Historii Katowic i Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków.

***

Noc Muzeów polega na udostępnianiu zbiorów różnych placówek w godzinach nocnych. Impreza ma promować muzealnictwo. Po raz pierwszy odbyła się w Berlinie w 1997 roku, a w Polsce w 2003 roku.

dn / ks / Facebook

Czytaj także

Piotr Gliński: "Polski El Greco" to film o sile polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 20:58
Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział, że film pt. "Polski El Greco", to opowieść o sile polskiej kultury. Dokumentalny obraz o niezwykłym odnalezieniu w Polsce płótna pędzla mistrza z Toledo ma dziś swoją premierę kinową. TVP pokaże film 31 marca w wieczornym paśmie dokumentalnym w Programie 1.
rozwiń zwiń