X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

120 lat temu urodził się Witold Pilecki. Prezydent: był wielkim Polakiem i prawdziwym bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 10:18
Prezydent Andrzej Duda napisał, że Witold Pilecki był wielkim Polakiem i prawdziwym bohaterem. Za pośrednictwem Twittera Andrzej Duda zapowiedział, że na fasadzie Pałacu Prezydenckiego zostanie wyświetlony wizerunek rotmistrza.
Rotmistrz Witold Pilecki
Rotmistrz Witold PileckiFoto: IPN/Polskie Radio/Aurelia Milach

Dziś 120. rocznica urodzin Witolda Pileckiego - rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego. W 1940 roku zdecydował się on na ochotnika przeniknąć do KL Auschwitz. Organizował tam ruch oporu i przygotowywał raporty o niemieckich zbrodniach. Trafiły one do władz Armii Krajowej, polskiego rządu w Londynie oraz przedstawicieli państw alianckich.

pliecki_663.jpg
Witold Pilecki – 120. rocznica urodzin jednego z największych bohaterów II wojny światowej

W kolejnych latach był organizatorem konspiracji antykomunistycznej, ofiarą stalinowskiego terroru. Wyrok śmierci na rotmistrzu wykonano 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany na stopień pułkownika.

IAR/dz

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:55
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

78 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 13:11
78 lat temu, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Towarzyszyli mu dwaj inni więźniowie - Tadeusz Redzej i Edward Ciesielski. Za ich ucieczkę władze obozowe nie zastosowały odwetu. Jego raporty były pierwszymi na świecie doniesieniami o Holokauście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koncert "Pilecki. Życie wypełnione Polską" [POSŁUCHAJ - ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 07:54
13 maja przypada 120. rocznica urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego. Z tej okazji Program 1 Polskiego Radia w przeddzień tegorocznej rocznicy zaprosił na niezwykły koncert "Pilecki. Życie wypełnione Polską". W programie znalazły się m.in. pieśni patriotyczne, wspomnienia Zofii Pileckiej o ojcu oraz fragmenty życiorysu rotmistrza. Zobacz wideo i posłuchaj koncertu!  
rozwiń zwiń