X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Tu rodziła się Solidarność rolników". Otwarto wyjątkową wystawę IPN

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 16:50
Na pl. Piłsudskiego w Warszawie otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej "TU rodziła się Solidarność rolników". Została ona przygotowana z okazji 40. rocznicy wywalczenia rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność".
Wystawa TU rodziła się Solidarność rolników
Wystawa "TU rodziła się »Solidarność« rolników"Foto: PAP/Paweł Supernak

Podczas uroczystości prezes IPN Jarosław Szarek przypominał, że zgoda komunistycznych władz na rejestrację była efektem kilkumiesięcznych protestów w całej Polsce. - Droga do tego zwycięstwa prowadziła przez wiele strajków - w Ustrzykach, Rzeszowie, Bydgoszczy, Świdniku. Zmagania wspierał prymas Wyszyński, który dostrzegał siłę we wsi i wiedział, że będzie jeszcze większa, jeśli będzie ona zorganizowana we własny związek - zaznaczał.

1200 (1).jpg
Dr Karol Nawrocki wyłoniony w konkursie na prezesa IPN

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność" został zarejestrowany w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie 12 maja 1981 roku. W stolicy około 20 tysięcy rolników po Mszy św. w Katedrze św. Jana poszło złożyć wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystości odniosła się do tego poseł Teresa Hałas, przewodnicząca Związku Rolników Indywidualnych "Solidarność". - Dreszczyk emocji, niezwykle ważna chwila, za którą bili się i za którą płacili rolnicy, jest to coś niepowtarzalnego - podkreślała.

Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, zaznaczył, że najnowsza wystawa "TU rodziła się »Solidarność« rolników" składa się z 51 plansz, na których zamieszczono około 120 fotografii i dokumentów. Zapowiedział też , że pod koniec czerwca w Ursusie zaprezentowana zostanie kolejna wystawa "Tu rodziła się opozycja".


Posłuchaj
00:46 nszz rolników.mp3 Uroczystość wywalczenia rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" (IAR)

Dotychczas lokalne wystawy o rolniczej "Solidarności" eksponowane były w 18 miejscowościach Polski. Uczestnicy uroczystości złożyli też kwiaty pod pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Potem na budynku "Domu Chłopa" przy placu Powstańców Warszawy 2, gdzie mieściła się pierwsza siedziba Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność", odsłonięto pamiątkową tablicę. Poczta Polska zaprezentowała specjalnie wydany znaczek okolicznościowy.

Patronem medialnym wystawy "TU rodziła się »Solidarność« rolników" jest Polskie Radio.

kp

Czytaj także

120. rocznica urodzin rtm. Witolda Pileckiego. Uroczystość na warszawskim Żoliborzu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 12:24
Przed pomnikiem Witolda Pileckiego na warszawskim Żoliborzu 13 maja szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) Jan Józef Kasprzyk upamiętni 120. rocznicę urodzin żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego rtm. Witolda Pileckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tytuł honorowego obywatela Warszawy dla Jolanty Brzeskiej. Radni PiS powtórnie złożyli wniosek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 16:22
Radni Prawa i Sprawiedliwości ponownie złożyli wniosek o pośmiertne nadanie Jolancie Brzeskiej tytułu honorowego obywatela Warszawy. W marcu wniosek został odrzucony przez radnych Platformy Obywatelskiej. 
rozwiń zwiń