X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Upamiętniono 70. rocznicę śmierci kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga ps. "Szczerbiec"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 18:31
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętnił 70. rocznicę śmierci kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga pseudonim "Szczerbiec", dowódcy 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. 11 maja 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie wykonano na nim wyrok śmierci.
Uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zamordowania przez komunistów kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga ps. Szczerbiec
Uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zamordowania przez komunistów kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga ps. "Szczerbiec"Foto: PAP/Rafał Guz

szczątki 1200 .jpg
Warszawa: IPN odnalazł w lesie masowy grób z II wojny światowej. Szczątki należą m.in. do dzieci i niemowląt

Minister Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że dla kapitana "Szczerbca" nie było piękniejszej i ważniejszej wartości niż niepodległość. - Wiedział, że za wolność własnej Ojczyzny, za poczucie wolności współobywateli warto i trzeba ryzykować zdrowiem, a nawet życiem. 70 lat temu został zamordowany, a komuniści czynili wszystko, aby pamięć o nim, o jego podkomendnych zginęła. Wyrazem tego jest choćby fakt, iż do chwili obecnej nie możemy stanąć nad jego grobem i podziękować za przykład życia, za świadectwo służby Ojczyźnie, podziękować za wolną Polskę - mówił minister do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Posłuchaj
00:32 11071273_2 (1).mp3 Upamiętniono 70. rocznicę śmierci kpt. Gracjana K. Fróga ps. "Szczerbiec ". Minister Jan Józef Kasprzyk (IAR)

 

Kapitan Gracjan Fróg niesłusznie oskarżony o współpracę z Niemcami po brutalnym śledztwie i spreparowanym procesie został zastrzelony. - Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w Kwaterze na Łączce - podkreślił zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk.

- W miejscu, gdzie wcześniej grzebano ofiary systemu komunistycznego i wydawało się, że w tej sprawie komuniści zrobili wszystko, zabili bohatera oraz przypisali mu czyny niegodne. Pogrzebali w miejscu, do którego nikt nigdy nie mógł dotrzeć. A jednak stało się inaczej. Prawda zwyciężyła. Dzisiaj Polacy wiedzą, kim był kapitan Gracjan Klaudiusz Fróg pseudonim »Szczerbiec«. To on właśnie został wybrany na patrona 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzisiaj to Polska honoruje swojego bohatera - zaznaczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Posłuchaj
00:30 11071273_1.mp3 Jak zaznaczył wiceminister IPN Krzysztof Szwagrzyk "Prawda zwyciężyła" (IAR)

 

9 lutego 2020 roku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej odsłoniła tablicę upamiętniającą dowódcę 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - swojego patrona brygady - podpułkownika Gracjana Klaudiusza Fróga.

Czytaj także:

Kapitan Fróg uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca szwadronu techniczno-gospodarczego w 33. dywizjonie pancernym, który działał w ramach Wileńskiej Brygady Kawalerii. Po zajęciu Wilna przez wojska niemieckie przeszedł do konspiracji w szeregach Armii Krajowej i współorganizował siedemnastoosobowy Oddział Lotny imienia Króla Bolesława Chrobrego. Od początku września 1943 roku dowodził oddziałem partyzanckim AK działającym w rejonie Sużan. Od grudnia 1943 roku do lutego 1944 roku współdziałał z 6. Wileńską Brygadą AK. W tym czasie jego oddział został nazwany 3. Wileńską Brygadą AK. Brał udział w licznych akcjach zbrojnych. W dniach 6-8 lipca 1944 roku, dowodząc 3. Wileńską Brygadą AK, brał udział w walkach o wyzwolenie Wilna w ramach operacji "Ostra Brama". 3. Brygada odniosła duże sukcesy, na pozycjach trwała do 8 lipca i podjęła współdziałanie bojowe z oddziałami sowieckimi. Kapitan broni pancernych Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej oraz dowódca 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej został dwukrotnie odznaczony najwyższym odznaczeniem wojennym nadawanym za wybitne zasługi bojowe - Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

nt

Czytaj także

Aleksander Krzyżanowski "Wilk" - dowódca operacji "Ostra Brama"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 05:58
126 lat temu, w 1895 roku urodził się Aleksander Krzyżanowski, "Wilk", komendant Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej  , dowódca oddziałów AK w operacji "Ostra Brama". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN odnalazł szczątki ponad 25 osób w zbiorowym leśnym grobie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 05:40
Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki ponad 20 osób, w tym kobiet i dzieci, w zbiorowym leśnym grobie na przedmieściach Warszawy. Z relacji świadka wynika, że są to ofiary zbrodni niemieckiej z czasów II wojny światowej - podało biuro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wybrali śmierć z bronią w ręku". Prezydent uczcił pamięć powstańców w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 12:05
- Nie godzili się na śmierć w obozach koncentracyjnych, w komorach gazowych. Walczyli bohatersko, walczyli jak lwy, walczyli do samego końca - mówił prezydent Andrzej Duda w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
rozwiń zwiń