X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Posiedzenie Izby Cywilnej SN opóźnione. Powodem ewakuacja w związku z alarmem bombowym

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 12:25
Mające się rozpocząć we wtorek o godz. 10 posiedzenie całego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotyczące zagadnień prawnych odnoszących się do kredytów walutowych jest opóźnione w związku z ewakuacją budynku SN. Jak przekazał ten sąd - zapewne wczesnym popołudniem okaże się, czy posiedzenie rozpocznie się jeszcze we wtorek.
Straż pożarna przed budynkiem Sądu Najwyższego. SN został ewakuowany w związku z alarmem bombowym
Straż pożarna przed budynkiem Sądu Najwyższego. SN został ewakuowany w związku z alarmem bombowymFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

We wtorek przed południem około 40 miejsc w Warszawie zostało ewakuowanych w związku z informacjami o podłożonych bombach, ewakuowano m.in. pracowników Najwyższej Izby Kontroli, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Apelacyjnego w Warszawie i właśnie SN, gdzie miało się rozpocząć posiedzenie w sprawie zagadnień prawnych związanych ze sprawami kredytów "frankowych".

ewakuacja sn straz 1200.jpg
Alarmy bombowe w Warszawie. Ewakuowano pracowników SN, KRS i NIK

Posiedzenie ws. kredytów walutowych się nie zaczęło

Rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Aleksander Stępkowski powiedział PAP, że w związku z tym posiedzenie Izby Cywilnej na razie jeszcze się nie zaczęło. Jak dodał, powrót sędziów i pracowników do gmachu SN jest przewidziany wczesnym popołudniem i najwcześniej po godz. 13 okaże się, co dalej z wtorkowym posiedzeniem.

Izba Cywilna Sądu Najwyższego ma dziś zająć się sprawą przedstawionych przez I prezes SN Małgorzatę Manowską zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych. Wniosek, który I prezes SN skierowała w końcu stycznia br. do rozstrzygnięcia przez skład całej Izby Cywilnej obejmuje sześć pytań dotyczących m.in. kwestii przewalutowania kredytu. Jak przekazywał SN, odpowiedzi na przedstawione pytania powinny w kompleksowy sposób "rozstrzygnąć najpoważniejsze kontrowersje", jakie ujawniły się na tle praktyki orzeczniczej w kwestii kredytów walutowych, w szczególności tzw. kredytów frankowych.

Czytaj również:

"Moc zasady prawnej"

Sędzia Stępkowski pytany przed kilkoma tygodniami o konsekwencje uchwały w tej sprawie powiedział, że "przede wszystkim sądy będą wiedziały, jak orzekać". - Będą wiedziały, jakie jest stanowisko SN i będą mogły kierować się tym stanowiskiem przy rozstrzyganiu sporu między poszczególnymi stronami. To powinno przełożyć się na sprawność i szybkość postępowań sądowych - wskazywał i dodawał, uchwała podjęta przez całą izbę SN ma moc zasady prawnej i zacznie obowiązywać zaraz po jej podjęciu.

Sąd najwyższy shutt-1200.jpg
Jest decyzja SN ws. frankowiczów. To odpowiedź na pytanie Rzecznika Finansowego

Posiedzeniu Izby Cywilnej SN w tej sprawie ma przewodniczyć prezes Manowska. Na sprawozdawcę wyznaczono sędzię Joannę Misztal-Konecką. Sprawa ma być rozpatrywana na posiedzeniu niejawnym. Jak jednak przekazywał SN "ze względu na ogromne zainteresowanie opinii publicznej oraz mediów, I prezes SN może zarządzić publiczne ogłoszenie orzeczenia". TVP ma udostępnić sygnał telewizyjny zainteresowanym mediom. Niezależnie od tego transmisja z ogłoszenia orzeczenia ma zostać przeprowadzona również na profilu SN na Facebooku.

Frankowicze wciąż czekają

Na orzeczenie Izby Cywilnej SN czeka wielu tzw. frankowiczów. Prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Arkadiusz Szcześniak, podkreśla, że jedną z istotnych kwestii czekających na rozstrzygnięcie jest sprawa pozwów o wynagrodzenie. Przypomniał, że te pozwy mogą składać zarówno kredytobiorcy, jak i banki. Wskazał, że orzeczenie Sądu Najwyższego może sprawić, iż do sądów nie trafi kilkadziesiąt tysięcy pozwów.

Sąd akta EN-1200.jpg
"Frankowiczom" należy się ochrona konsumencka. Rzecznik Praw Obywatelskich: banki nadużywają swojej pozycji
Posłuchaj
00:15 SN IAR 1.mp3 Prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak o oczekiwanym orzeczeniu SN ws. kredytów frankowych (IAR)

Reprezentujący frankowiczów radca prawny Sylwester Kasprzewski podkreśla, że kredytobiorcy czekają też między innymi na rozstrzygnięcie dotyczące ważności umów. Po stronie kredytobiorców wypowiadał się między innymi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Tomasz Chróstny mówił niedawno, że spodziewa się korzystnej dla frankowiczów uchwały Sądu Najwyższego.

Posłuchaj
00:18 SN IAR 2.mp3 Reprezentujący frankowiczów radca prawny Sylwester Kasprzewski o oczekiwanym orzeczeniu SN ws. kredytów frankowych (IAR)

jmo

Czytaj także

Pytania prawne dotyczące frankowiczów. Rozpatrzy je Izba Cywilna SN

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 21:53
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Manowska skierowała do całej Izby Cywilnej SN pytania prawne dotyczące spraw sądowych o kredyty frankowe. Uchwała Izby Cywilnej ujednolici orzecznictwo w sprawach frankowych, ma być podjęta 25 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sebastian Kaleta: opinia rzecznika generalnego TSUE to atak na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 16:44
- To kolejny akt teatru politycznego - tak wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odniósł się do opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącej systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce. Zdaniem rzecznika, system jest sprzeczny z prawem UE.
rozwiń zwiń