X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rozszerzony język polski i języki mniejszości. Dziś kolejny dzień egzaminów

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 08:20
Maturzyści z całego kraju napiszą dzisiaj egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Nie jest to egzamin obowiązkowy, ale zdecydowało się go zdawać ponad blisko 58 tysięcy osób, czyli co piąty maturzysta.
Maturzyści podczas egzaminu maturalnego
Maturzyści podczas egzaminu maturalnego Foto: KZ/ FORUM

1200_matura_Forum.png
Matura 2021: dokładny harmonogram, wyniki, sesja poprawkowa. To musisz wiedzieć

Rozszerzony język polski jest, obok języka angielskiego i matematyki, najczęściej wybieranym przedmiotem dodatkowym na maturze.

00:28 abiturienty .mp3 Jak mówią abiturienci z liceum imienia Stefana Batorego w Warszawie, na pisanie rozszerzonego egzaminu z języka polskiego zdecydowali się głównie dlatego, że wymagają tego uczelnie (IAR)

W arkuszu przygotowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną abiturienci muszą napisać wypracowanie na co najmniej 300 wyrazów. Mają na to 180 minut. Mogą uzyskać 40 punktów, ale w przypadku przedmiotu dodatkowego nie ma progu zdawalności.

Czytaj także: 

Po południu rozpocznie się egzamin maturalny z języka łemkowskiego i języka kaszubskiego. Należą do przedmiotów bardzo rzadko wybieranych przez abiturientów. Chęć zdawania egzaminu z kaszubskiego deklaruje co roku kilkanaście osób w całym kraju, a z łemkowskiego tylko jedna lub dwie.

Matura w czasach pandemii

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc., zależnie od przedmiotu) określonych w podstawie, które były podstawą egzaminów w latach ubiegłych.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 20 maja. Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 19 do 21 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie (PAP) Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 20 maja. Terminy egzaminów z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 19 do 21 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie (PAP)

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.


mbl

Czytaj także

Dyrektor CKE złożył zawiadomienie na policję. Chodzi o przecieki z matur

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 19:43
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik złożył zawiadomienia na policję o podejrzeniu przecieków z matur. Chodzi o wtorkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strefa relaksu. Odpoczynek w trakcie matur - pomoże zapach

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:40
Czy zapachy mogą wpływać na nasze samopoczucie? Sprawdzamy, czy pomogą nam zredukować stres i podpowiadamy, jak - dzięki odpowiedniej ich kompozycji - zrelaksować się pomiędzy egzaminami maturalnymi.
rozwiń zwiń