X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Kuźmiuk: zgłaszanie poprawek do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie jest niekonstytucyjne

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 22:20
- Do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie być może będzie wprowadzona preambuła, a nie poprawki - powiedział w niedzielę w TVP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, że zgłaszanie poprawek do ustawy ratyfikacyjnej w Senacie jest niekonstytucyjne.
Zbigniew Kuźmiuk
Zbigniew KuźmiukFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski i europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk byli pytani w niedzielę w "Gościu Wiadomości" w TVP o losy ustawy ratyfikującej Fundusz Odbudowy w Senacie.

Poprawki Senatu

WaszczykowskiPR24AK.jpg
"To są pieniądze dla społeczeństwa". Waszczykowski o Funduszu Odbudowy

- Senat myślę, że będzie próbował wprowadzić jakieś poprawki, może będzie jakaś preambuła, bo do ustawy ratyfikacyjnej za wiele nie można tych poprawek wprowadzi  - powiedział Gawkowski.

- Myślę, że to nie będzie długo trwało, jesteśmy po konsultacjach z naszymi senatorami, dwa, trzy tygodnie i ustawa ratyfikacyjna wróci do polskiego parlamentu (Sejmu). Najważniejsze, żeby przyjąć pieniądze z Unii Europejskiej, żeby zaplanować ich dobry kolportaż - dodał.

Przekonywał, że chodzi o to, by pieniądze szybko trafiły do poszkodowanych przez pandemię.

- To jest dla nas kluczowe dzisiaj, więc na pewno w Senacie prace będą bardzo energiczne, ale i skutkujące dobrymi poprawkami - zaznaczył Gawkowski.

Śniadanie w Trójce Screen-1200.jpg
Głosowanie ws. Funduszu Odbudowy. Fogiel: to pierwsza jaskółka normalizacji stosunków w parlamencie

"Platforma brnie dalej"

- Mam nadzieję, że Senat szybko zajmie się tą ustawą i szybko ją uchwali. Słyszymy, że pan marszałek Grodzki chce się głębiej zastanawiać, wprowadzać jakieś poprawki. Doskonale wiemy, że do ustawy ratyfikacyjnej poprawek się nie wprowadza, bo byłyby one zwyczajnie niekonstytucyjne - odpowiedział Zbigniew Kuźmiuk.

Czytaj także:

- Dziwię się, że Platforma brnie dalej w sytuacji, gdy skompromitowała się w Sejmie, wstrzymując się od głosu. Mam nadzieję, że pójdzie po rozum do głosy i tę ustawę poprze - dodał europoseł.

Uruchomienie Funduszu Odbudowy

forum-szymański 1200.jpg
"Spłacimy tylko umówioną cząstkę zadłużenia". Szymański o Funduszu Odbudowy

We wtorek Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050. Teraz ustawą ratyfikacyjną musi się zająć Senat.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku w sprawie systemu zasobów własnych przez wszystkie kraje członkowskie jest niezbędna, by uruchomić m.in. Fundusz Odbudowy. Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.
W ramach samego Funduszu Polsce przypada ok. 58 mld euro (250 mld zł). Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W poniedziałek po południu dokumenty związane z KPO zostały oficjalnie przekazane KE.

fc

Czytaj także

Premier: pora, aby Senat bez zbędnej zwłoki przyjął ustawę ratyfikacyjną ws. zasobów własnych UE

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 12:15
- To pozwoli nam bardzo szybko uruchomić środki na rzecz szerokiej odbudowy w wielu dziedzinach życia - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityczne konsekwencje sejmowego głosowania nad Krajowym Planem Odbudowy. Anusz: w sondażach najwięcej straci PO

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 15:50
- Wyborcy ugrupowań opozycyjnych nie akceptowali strategii nie głosowania czy wstrzymywania się od głosowania nad Krajowym Planem Odbudowy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu im. Józefa Piłsudskiego. 
rozwiń zwiń