X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Praktyki religijne, aktywność społeczna i opieka nad dziećmi. To daje seniorom najwięcej zadowolenia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 06:53
Praktyki duchowe lub religijne, spotkania towarzyskie i opieka nad dziećmi dają seniorom w Polsce najwięcej satysfakcji - wynika z badania przeprowadzonego przez Ewę Jarosz z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Zadowolenie z danej czynności ma związek z poziomem wkładanego w nią wysiłku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/pikselstock

O opisanie i ocenę losowo wybranych czynności (spośród 1800 aktywności) poproszono 200 osób powyżej 65 roku życia mieszkających w Polsce. Badani mieli podać rodzaj wykonywanej czynności, jej kontekst, oraz subiektywną ocenę – poziomu stresu, wysiłku, zadowolenia z czynności i przypisywanego jej znaczenia.

gertruda uścińska 1200 free - Kopia.JPG
Prezes ZUS: trzynaste emerytury trafiły już na konta seniorów, to łącznie ponad 10 mld zł

Satysfakcja z życia

Okazuje się, że zadowolenie z konkretnych codziennych aktywności jest związane z satysfakcją z życia ogółem. Dr Ewa Jarosz podkreśla, że większość wcześniejszych badań koncentrowała się na życiu towarzyskim i aktywności fizycznej starszych. To z udziałem Polaków wskazuje, że nie mniej istotna dla zadowolenia z życia osób starszych jest religia, możliwość sprawowania opieki nad dziećmi oraz troska o zwierzęta – dotąd niewystarczająco uwzględnione w literaturze.

Czytaj także:

Największą radość sprawiają polskim seniorom praktyki duchowe lub religijne, spotkania towarzyskie i opieka nad dziećmi. Wypoczynek i aktywność fizyczna są określane jako umiarkowanie przyjemne. Opieka nad dorosłymi, wizyty lekarskie i podstawowe czynności dnia codziennego, takie jak prace domowe, podróże i zakupy, osoby 65+ oceniają jako najmniej przyjemne, wiążą się też one ze zwiększonym stresem.

Wysiłek

Niezależnie od rodzaju aktywności seniorów bardziej cieszą te aktywności, które wymagają największego i najniższego wysiłku – bez względu na to, czy jest to wysiłek fizyczny czy intelektualny. - Czynności stanowiące wyzwanie dla osób starszych mogą poprawić ich samopoczucie, dać poczucie większej kontroli i własnej skuteczności, a także poprawić funkcje poznawcze. Wśród najbardziej wymagających aktywności badani wskazywali czynności takie, jak drobne naprawy, ćwiczenia fizyczne, ale też hobby. Odpoczynek od wysiłku też jest potrzebny; czynności wykonywane przy najmniejszym wysiłku są również przyjemne – mówi dr Jarosz.

Dodaje, że jest to drugie na świecie tego typu badanie wskazujące, że większe zadowolenie w późnych etapach życia daje właściwe zbalansowanie czynności wymagające niskiego i dużego wysiłku. Według badania odpowiedni poziom wysiłku fizycznego lub poznawczego poprawia nastrój niezależnie od stanu zdrowia. Ważne, aby dobrać wysiłek do własnych preferencji i możliwości. Może to oznaczać na przykład zaangażowanie w zajęcia wymagające intelektualnie, takie jak krzyżówki, majsterkowanie i inne.

zus emerytura 1200.jpg
Prezes ZUS: mimo pandemii wielu uprawnionych do emerytury nie przechodziło na świadczenie od razu

Istotne czynności

Jak się okazało, znaczenie ma także fakt, czy badani postrzegają daną czynność jako istotną, czy też nie. Istotność danej czynności zależy od tego, czy jest ona ważna w kontekście życia codziennego jednostki czy celów osobistych. Wcześniejsze badania wskazują, że posiadanie własnych celów, realizowanych między innymi poprzez codzienne czynności, zwiększa poczucie sensu w życiu i wiąże się z niższym odsetkiem objawów depresji u osób starszych.

Czytaj także:


- Warto w codziennych planach priorytetyzować to, co sprawia przyjemność jeśli chcemy poprawić swoje zadowolenie z życia ogółem – radzi dr Jarosz. Z jej badania wynika, że brak jasnych priorytetów – w tym również ocenianie wszystkich czynności jako ważne - wiąże się z niższym zadowoleniem z życia ogółem. Satysfakcję z życia podnosi przypisywanie wyższej wartości czynnościom przyjemnym.

rodzina relaks czas wolny shutter 1200 fizkes.jpg
Jak mieć więcej czasu dla siebie, bliskich i na swoje pasje?

Stres

Zadowolenie z codziennych czynności jest niższe, jeśli towarzyszy im stres. Mimo to podwyższony poziom stresu nie wiązał się z niższą satysfakcją z życia ogółem. W badaniu dr Jarosz seniorzy zgłaszali dość niski poziom stresu (średnio 1.87 na skali pomiędzy 1 i 7). Czynności związane ze zdrowiem wiązały się z wyższym stresem. Ankietowani zgłaszali podwyższony poziom stresu również podczas oglądania wiadomości o COVID-19, co z kolei obniżało ich zadowolenie z oglądania telewizji. W przeciwieństwie do tego, aktywność społeczna i ćwiczenia zmniejszały stres psychiczny w grupie wiekowej 65+.

Czynności przynoszące największe zadowolenie to praktyczne sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami, stresem czy poczuciem osamotnienia, które często towarzyszy osobom starszym. - Dość proste strategie behawioralne mogą zwiększyć zadowolenie z życia osób starszych i to niezależnie od ich stanu zdrowia, wieku, czy sytuacji życiowej. Wszystkie modele statystyczne zastosowane w tym badaniu uwzględniają zmienne takie jak wiek, płeć, stan zdrowia, dochód, czy to czy badany mieszka w mieście czy na wsi. Oznacza to, że ich wpływ został uwzględniony w analizach, a mimo to efekt określonych czynności pozostał istotny statystycznie – podsumowuje dr Ewa Jarosz.

PAP/dz

Czytaj także

Ważne zmiany dla emerytów w rozliczaniu PIT

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 12:42
Do niektórych emerytów, do których zazwyczaj ZUS wysyłał PIT 40, w tym roku wysłał PIT 11A. Spowodowała to zmiana w Ustawie o podatku dochodowym z czerwca 2020 roku. - PIT 40 otrzymali tylko ci świadczeniobiorcy, którzy mają ustaloną niedopłatę lub saldo podatku równe zeru - wyjaśnia Monika Kiełczyńska, rzecznik ZUS w Łodzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe metody wyłudzania pieniędzy. Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 15:11
Choć w ostatnich latach dużo mówi się o metodach stosowanych przez oszustów w celu wyłudzenia naszych pieniędzy, to przestępcy wciąż czują się pewnie. Najczęściej ofiarami ich pomysłowości padają osoby starsze i samotne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: WOT prowadzi infolinię wsparcia dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 16:04
- Wojsko Obrony Terytorialnej prowadzi infolinię wsparcia dla seniorów. Działalność infolinii będzie teraz koncentrować się na pomocy w rejestracji i transporcie na szczepienia - przekazał w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń