X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Mimo śledztwa IPN nadal nie ukarano winnych". Zbigniew Ziobro o śmierci Stanisława Pyjasa

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 10:25
- Ekshumacja zwłok Stanisława Pyjasa i śledztwo Instytutu nie doprowadziły do ukarania winnych - stwierdził minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dodając, że czterech funkcjonariuszy komunistycznych służb odpowiadało za utrudnianie śledztwa.
Proces byłych funkcjonariuszy SB Jana B. oraz Zbigniewa K. oskarżonych o utrudnianie śledztwa w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa. Zdjęcie archiwalne z 2000 roku
Proces byłych funkcjonariuszy SB Jana B. oraz Zbigniewa K. oskarżonych o utrudnianie śledztwa w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa. Zdjęcie archiwalne z 2000 rokuFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

"W maju 1977 r. zginął student polonistyki UJ, inwigilowany przez SB Stanisław Pyjas. Ekshumacja jego zwłok przez IPN i śledztwo Instytutu po latach nie doprowadziły do ukarania winnych. Za utrudnianie śledztwa odpowiadało tylko 4 funkcjonariuszy komunistycznego MSW" - napisał w piątek na Twitterze Zbigniew Ziobro.

Pyjas_663_364.jpg
Stanisław Pyjas. Morderstwo czy nieszczęśliwy wypadek
Posłuchaj
00:34 Pyjas Paczkowski 3.mp3 Andrzej Paczkowski: śmierć Pyjasa nie była przypadkiem, chociaż mogła być wypadkiem przy pracy esbeków (IAR)

Czytaj również:

Śmierć Pyjasa

Stanisław Pyjas był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i współpracownikiem KOR. Jego ciało w maju 1977 r. znaleziono w bramie kamienicy przy ulicy Szewskiej 7. Następnego dnia prokuratura przedstawiła w lokalnej prasie opinię, że Pyjas, będąc pod wpływem alkoholu, spadł ze schodów i na skutek doznanych obrażeń głowy zmarł, zadusiwszy się własną krwią.

Posłuchaj
00:19 Pyjas BW 1.mp3 Po latach bliski przyjaciel Pyjasa - Bronisław Wildstein - wspominał, że jego działalność wzbudzała szczególne zainteresowanie bezpieki (IAR)

Dla przyjaciół i znajomych studenta oficjalna wersja była niewiarygodna. Wiedzieli, że Służba Bezpieczeństwa interesowała się nim i śledziła go. Podjęte w 1977 r. śledztwo zostało umorzone.

013_Pyjas_ECS - 663.jpg
Bronisław Wildstein o śmierci Pyjasa: widziałem twarz zmasakrowanego człowieka

Śledztwa po '89 roku

W 1991 r. postępowanie w tej sprawie wznowiono. Ustalono, że przyczyną śmierci Pyjasa było śmiertelne pobicie, ale ówczesny minister spraw wewnętrznych Andrzej Milczanowski nie zgodził się na ujawnienie danych o tajnych współpracownikach SB i śledztwo zostało umorzone. Postępowania podejmowane ponownie w następnych latach nie przynosiły przełomu.

Posłuchaj
00:22 Pyjas BS 2.mp3 Bogusław Sonik wspomina Stanisława Pyjasa (IAR)

W 2001 r. sąd w Krakowie skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu dwóch byłych funkcjonariuszy MO i SB, oskarżonych o utrudnianie śledztwa w 1977 r. Od 2008 r. śledztwo w tej sprawie prowadzi IPN. We wrześniu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Stanisława Pyjasa Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

jmo

Czytaj także

"Chcieliśmy uczelni bez ideologii". Mija 40 lat od powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 03:47
40 lat temu, 22 września 1980 roku, na Uniwersytecie Gdańskim utworzono Tymczasowy Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Władze komunistyczne zezwoliły na rejestrację organizacji dopiero 17 lutego 1981 roku, po strajku studentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN odzyskał nielegalnie zatrzymane dokumenty. Obejmują ponad pół wieku historii

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 14:21
Były funkcjonariusz wywiadu PRL i UOP Witold Z. - jak podał pion śledczy IPN - przetrzymywał nielegalnie dokumenty z informacjami o kilkuset agentach m.in. Gestapo i Abwehry, a także materiały dotyczące działań SB podczas stanu wojennego. Grozi mu za to do ośmiu lat więzienia.
rozwiń zwiń