X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Język angielski na poziomie rozszerzonym, a później filozofia. Kolejny dzień egzaminów maturalnych

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 07:00
Maturzyści z całego kraju napiszą dzisiaj egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym. Po południu rozpocznie się egzamin maturalny z filozofii.
Maturzyści z XIII LO w Szczecinie
Maturzyści z XIII LO w SzczecinieFoto: PAP/Marcin Bielecki

Egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym nie jest egzaminem obowiązkowym, ale zdecydowało się go zdawać ponad 158 tysięcy osób, czyli 58,5% wszystkich tegorocznych maturzystów. 

1200_matura_Forum.png
Matura 2021: dokładny harmonogram, wyniki, sesja poprawkowa. To musisz wiedzieć

Egzamin potrwa 150 minut i będzie się składał z zadań na rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, zadań na znajomość środków językowych oraz wypowiedzi pisemnej.


Posłuchaj
00:39 Zdający z liceum imienia Agnieszki Osieckiej w Warszawie przed dzisiajeszym egzaminem są spokojni IAR.mp3 Zdający z liceum im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie przed dzisiejszym egzaminem są spokojni - materiał Martyny Szymczakowskiej (IAR)

 

Po południu rozpocznie się egzamin maturalny z filozofii, która należy do przedmiotów rzadko wybieranych przez abiturientów. Chęć zdawania z niej egzaminu zadeklarował mniej niż jeden procent tegorocznych absolwentów.

Egzaminy obowiązkowe i nieobowiązkowe

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.

matura 1200 pap.jpg
Matura z języka polskiego 2021. Poziom podstawowy. Arkusz i propozycje odpowiedzi

Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Czytaj także:

Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego, gdyż nie ma progu zaliczeniowego, służy tylko przy rekrutacji na studia.

pg

Czytaj także

Matura 2021. Matematyka - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 15:00
Pomagamy Wam przygotować się do matury z matematyki. W materiale znajdziecie m.in. sposoby na rozwiązywanie zadań i problemów z takich obszarów tematycznych jak funkcja kwadratowa, rachunek prawdopodobieństwa, statystyka czy logarytmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2021. Szef MEiN o pierwszych egzaminach: miały spokojny przebieg

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 15:41
- Po dwóch dniach egzaminów maturalnych można powiedzieć, że wszystko idzie zgodnie z planem - powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że egzaminy, poza incydentami, które zdarzają się każdego roku, miały spokojny przebieg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matura 2021 z języka angielskiego, historii sztuki i muzyki. Arkusze CKE

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 15:15
W czwartek tegoroczni maturzyści zmierzyli się z egzaminem dojrzałości z języka angielskiego na poziomie podstawowym, historią muzyki na poziomie rozszerzonym oraz historią sztuki na poziomie rozszerzonym. Język angielski od lat cieszy się największą popularnością wśród języków obcych, wybieranych przez abiturientów.
rozwiń zwiń