X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pierwszy rzecznik generalny TSUE związany z Iustitią i PO? "Brak bezstronności wobec strony polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 15:38
- Pierwszy rzecznik generalny TSUE Maciej Szpunar, który odpowiada za przydzielanie spraw w Trybunale, jest dobrym znajomym prezesa Iustitii sędziego Krystiana Markiewicza - donosi portal wPolityce.pl. Wcześniej, w latach 2010-2013, Szpunar był wiceszefem MSZ w rządzie Donalda Tuska.
Pierwszy rzecznik generalny TSUE Maciej Szpunar
Pierwszy rzecznik generalny TSUE Maciej SzpunarFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Twitter sebastian kaleta free 1200.jpg
"To podwójne standardy". Kaleta o opinii rzecznika generalnego TSUE

W przedłożonej w czwartek opinii rzecznik generalny Ewgeni Tanczew stwierdził, że TSUE powinien orzec o sprzeczności polskiego ustawodawstwa dotyczącego systemu dyscyplinarnego sędziów z prawem unijnym. Opinia rzecznika jest wstępem do wyroku. Trybunał może się z nią zgodzić i zwykle tak się dzieje, ale może wydać też inny wyrok.

Cała sprawa zainicjowana została skargą, którą do TSUE w październiku 2019 r. wniosła Komisja Europejska, tłumacząc to m.in. chęcią ochrony polskich sędziów przed kontrolą polityczną.

Przydziałem spraw w TSUE zajmuje się pierwszy rzecznik generalny TSUE. Na czwartkowej konferencji prasowej wiceszef MS Sebastian Kaleta zwrócił uwagę, że jest nim Maciej Szpunar, który wcześniej był wiceszefem MSZ w rządzie Donalda Tuska.

Dobry znajomy prezesa

Portal wPolityce.pl napisał w czwartek, że Szpunar to także "dobry znajomy" prezesa stowarzyszenia Iustitia - sędziego Krystiana Markiewicza. Jak dodał, w "kluczowych sprawach przed TSUE dla polskich reform wymiaru sprawiedliwości rzecznikiem generalnym wyznaczanym przez Macieja Szpunara jest Jewgienij Tanczew". "Opinie Tanchewa niemal zawsze są zgodne z linią i uchwałami tego stowarzyszenia, zaś Szpunar udzielał się w periodykach prowadzonych przez "Iustitię" - napisano.

Shutterstock TSUE 1200.jpg
"Wykroczył poza swoje kompetencje". Müller o wyroku TSUE ws. nowej KRS

Zdaniem portalu w opiniach wydawanych przez Tanczewa w sprawach polskich związanych z niezależnością sądów i niezawisłością sędziów "brak jest jakiegokolwiek odniesienia do stanowiska RP, co może świadczyć o negatywnym nastawieniu rzecznika i braku jego bezstronności wobec strony polskiej".

"Powyższe powoduje uzasadnioną wątpliwość w zakresie poddania ich analizie, czym rzecznik wykazuje nie tylko stronniczość w polskich sprawach, ale narusza zasady lojalnej współpracy wynikające z prawa unijnego. Jednocześnie podobne rozwiązania stosowane w innych państwach członkowskich, jak chociażby funkcjonowanie ustanowionego na Malcie Komitetu ds. Nominacji Sędziowskich, oceniane są przez innego Rzecznika Generalnego (G. Hogana) z zachowaniem niezależności i obiektywizmu" - powiedziała portalowi osoba "blisko związana z postępowaniami dotyczącymi Polski przed TSUE".

pkur

Czytaj także

Rząd reaguje na wyrok TSUE. Premier skieruje wniosek do TK

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 18:15
"Premier Mateusz Morawiecki skieruje do TK wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z konstytucją oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik TSUE: polskie prawo ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem UE

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:14
- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien orzec, że polskie ustawodawstwo dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem unijnym - poinformował w wydanej w czwartek opinii rzecznik generalny TSUE.
rozwiń zwiń