X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyjątkowa lekcja o bezpieczeństwie na drodze. Wśród gości prezes Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 10:30
Dziś obchodzimy Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Z tej okazji z uczniami polskich szkół za granicą podczas lekcji online rozmawiali minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Spotkanie poprzedziło m.in. wystąpienie prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskej.
Lekcja online z zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego dla uczniów szkół polskich za granicą zorganizowana z okazji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Lekcja online z zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego dla uczniów szkół polskich za granicą zorganizowana z okazji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu DrogowegoFoto: PAP/Radek Pietruszka

Szkoła Bezpieczeństwa Krokodylka Tirka online przekracza granice i 6 maja, w Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, odwiedziła uczniów polskich szkół z Francji, Łotwy i Ukrainy. O bezpieczeństwie z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego rozmawiali ministrowie odpowiedzialni za polskie drogi i transport oraz edukację, a także Główny Inspektor Transportu Drogowego. 

Przed lekcją online zaplanowano wystąpienia wykładowców oraz Agnieszki Kamińskiej, prezes Polskiego Radia.

Apel o roztropność

Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk, zwracając się do uczestników lekcji online zaznaczył, że Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego jest szczególnym momentem, kiedy należy przypominać o tym, że wiedza na temat ruchu drogowego, a także kultura uczestniczenia w ruchu drogowym i baczna uwaga, mają szczególne znaczenie w utrzymaniu bezpieczeństwa na drogach w Polsce i poza nią.

zimwa droga 1200.jpg
2,5 mld złotych na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Rząd przyjął strategię

Adamczyk przypomniał, że w ubiegłym roku doszło do ponad 23 tys. wypadów drogowych, w których poszkodowanych zostało ponad 24 tys. osób, z czego 2,5 tys. osób zginęło, a 1,5 tys. wypadków drogowych to wypadki z udziałem dzieci do 14 roku życia.

- To absolutnie dramatyczne informacje. My to musimy zmienić i zmieniamy to prosząc was, bo przecież jesteście uczestnikami ruchu drogowego o to, abyście bardzo roztropnie zachowywali się na drodze - mówił.

Na drodze i na chodniku

Szef MEiN Przemysław Czarnek zwracając się do dzieci ze szkół we Francji, na Łotwie i Ukrainie zaznaczył, że chodzi o to, by uczyć się bezpieczeństwa na drodze i chodniku.

1200_Czarnek_PAP.png
"Są prawdziwymi ambasadorami". Szef MEiN podziękował polskim nauczycielom za granicą

- Od tego, czy będziemy potrafili się bezpiecznie zachować na drodze, na chodniku, zależy to, czy rzeczywiście będzie bezpiecznie w ogóle w naszym środowisku, a ponieważ wy jesteście wspaniałą przyszłością Polski, tam na Łotwie, tam na Ukrainie i tam we Francji, to zależy nam na tym, abyście również wy bezpiecznie zachowywali się na ulicy, chodniku, w szkole czy blisko domu - mówił Czarnek.

Wpisane w misję Polskiego Radia 

Z kolei prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśliła, że "edukacja i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo drogowe, a zwłaszcza bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników dróg bardzo mocno wpisuje się w misję Polskiego Radia".

- Polskie Radio zawsze będzie pełniło misję, zawsze będzie się wpisywało w edukację, w bezpieczeństwo, bo to są najważniejsze kwestie, którymi żyjemy, które są wpisane w misje Polskiego Radia - powiedziała Kamińska.

Daria Druzgała_1200.jpg
Polskie Radio Dzieciom. Daria Druzgała: poruszamy tematy, które mogą zainteresować każdego

Dodała, że Polskie Radio od kilkudziesięciu lat towarzyszy kierowcom. Wymieniła m.in. Polskie Radio Kierowców oraz Polskie Radio Dzieciom.

- Polskie Radio Dzieciom także nadaje audycje m.in. związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego; mówi jak bezpiecznie przechodzić przez ulice, jak bezpiecznie jeździć na rowerze - zaznaczyła.

Wyczulić na zagrożenie

Szkoła Krokodylka Tirka jest inicjatywą Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego skierowaną do najmłodszych uczestników ruchu drogowego tj. do przedszkolaków i uczniów klas 1-3. W ramach akcji odbywają się edukacyjne spotkania dzieci z Inspektorami Transportu Drogowego. Najważniejszym celem jest promowanie wśród dzieci od najmłodszych lat bezpiecznych zachowań na drodze i wyczulanie młodych umysłów na niebezpieczeństwa, mogące wystąpić w ruchu drogowym.


Posłuchaj
00:19 gitd.mp3 Główny Inspektor Ruchu Drogowego Alvin Gajadhur o edukacji w Polskim Radiu uczestników ruchu drogowego (IAR)

 

pasy samochod shutterstock_1044016312 1200.jpg
Bezpieczna podróż z Polskim Radiem Kierowców. Informacje o trasie i edukacja użytkowników dróg

Ze względu na sytuację epidemiczną i zagrożenie SARS-CoV-2 dotychczasowa forma zajęć została zmieniona. Bezpośrednie spotkania edukacyjne w szkołach zastąpiły zajęcia online dostosowane do trybu nauki zdalnej.

Najbardziej narażeni

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został ustanowiony przez Komisję Europejską, by zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy związane z bezpieczeństwem na drogach, a także na konieczność zmian zachowania ich użytkowników.

Czytaj także:

gajadhur alvin PR1 1200x660.jpg
"Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka". Gajadhur: ważne, by edukować dzieci nt. ruchu drogowego

Chodzi o bezpieczeństwo nie tylko kierowców, lecz także pieszych - najbardziej narażonych na skutki wypadku. Do takich zdarzeń dochodzi m.in. na oznakowanych przejściach. Gdy jedni kierowcy zatrzymują się przed pasami, inni jadą dalej, stwarzając zagrożenie dla przechodzących przez jezdnię.

Wśród najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych policja wymienia także przekraczanie dozwolonej prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami czy nierozsądne wyprzedzanie i nieustąpienie pierwszeństwa.

fc

Czytaj także

Puste drogi kuszą piratów drogowych?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:30
Jak wynika z danych Inspekcji Transportu Drogowego, o ponad 32 proc. spadła liczba naruszeń zarejestrowanych przez fotoradary w czasie pierwszego miesiąca pandemii koronawirusa w Polsce, ale jednocześnie więcej jest kierowców, którzy przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym o co najmniej 50 km/h. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

GITD: podpisano umowę na zakup 16 mobilnych jednostek diagnostycznych

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 15:05
Główny Inspektorat Transportu Drogowego podpisał umowę na dostawę 16 mobilnych jednostek diagnostycznych. Dzięki nim już niedługo inspektorzy będą mogli bezpośrednio na drodze sprawdzać stan techniczny pojazdów w całej Polsce.
rozwiń zwiń