X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier o ustawie ws. Funduszu Odbudowy: liczę, że PSL i KO zagłosują "za"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 11:59
- Liczę, że głosowanie nad projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE będzie poza podziałami politycznymi, że zwycięży racja stanu. Liczę, że posłowie PSL i KO także zagłosują "za" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. 
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Krystian Maj/KPRM/Twitter

We wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Niewykluczone, że ustawa zostanie też we wtorek uchwalona.

czerwinska forum 1200 .jpg
Czerwińska: ze strony PO nie ma mowy o myśleniu w kategorii interesu państwa

"Bardzo wielu ludzi w Polsce tego oczekuje"

Szef rządu był pytany o porozumienie partyjne w sprawie Funduszu Odbudowy na konferencji prasowej. - Liczę na to, że dzisiejsze głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami politycznymi - oświadczył.

Czytaj także: 

Przypomniał, że kwestia ta była przedmiotem konsultacji z Lewicą i wszystkie wspólnie uzgodnione punkty znalazły się w planie, który w poniedziałek został przesłany do Komisji Europejskiej. - Liczę na to, że także posłowie PSL, które przecież również było z nami również w pewnym dialogu, nie tak intensywnym, ale było w dialogu, także zagłosują za tą ustawą o środkach dla polskich przedsiębiorców, rolników i przede wszystkim dla polskich pracowników - wskazał premier.

00:33 pm - setka - 1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że liczy na ponadpartyjne poparcie dla ustawy dla Funduszu Odbudowy (IAR)

 Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że w przesłanym do KE planie KPO znalazły się uwagi zgłoszone przez Lewicę. Wyraził nadzieję, że PSL, które było z rządem "w pewnym dialogu" także zagłosują "za" tą ustawą, podobnie jak PO, która "jest przeciwna przyjęciu tych środków". 

Posłuchaj
00:50 plan - spec - iar.mp3 Rząd przekazał Krajowy Planu Odbudowy Komisji Europejskiej. To dokument, który musi przygotować każde unijne państwo, aby móc skorzystać ze środków z Funduszu Odbudowy. Dla Polski przewidziano ponad 57 miliardów euro dotacji i pożyczek - relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)

Jak mówił, są to "środki na różne cele i nie powinniśmy się ich pozbawiać". - Liczę w związku z tym, że także Platforma Obywatelska, która jest przeciwna przyjęciu tych środków także koniec końców zdecyduje się za przegłosowaniem tej ustawy o środkach własnych, bo wiem że bardzo wielu ludzi w Polsce oczekuje tego - dodał szef rządu.

fundusze ue free1200.jpg
Krajowy Plan Odbudowy: zobacz, ile i na co przewiduje środków

770 mld zł dla Polski

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

W 2020 r. przywódcy państw członkowskich uzgodnili kształt budżetu UE na lata 2021-2027 i nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy. Fundusz ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19.. Kością niezgody w negocjacjach był stosunek grantów i pożyczek w ramach funduszu. Ostatecznie zdecydowano, że 390 mld z 750 ml W 2020 r. przywódcy państw członkowskich uzgodnili kształt budżetu UE na lata 2021-2027 i nowego instrumentu finansowego UE, Funduszu Odbudowy. Fundusz ma być reakcją na kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19.. Kością niezgody w negocjacjach był stosunek grantów i pożyczek w ramach funduszu. Ostatecznie zdecydowano, że 390 z 750 mld euro, to bezzwrotne granty, a reszta to pożyczki (PAP)

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.

W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej, już w formalnej wersji, co zamyka proces składania KPO przez Polskę.

Czytaj także

Premier o kompromisie w Brukseli: 770 mld zł dla Polski to bardzo dobry budżet

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 14:03
- Dzięki negocjacjom, które były dość długotrwałe, trudne, żmudne doszło do porozumienia, które zaakceptowało wszystkie nasze warunki - mówił premier Mateusz Morawiecki w Brukseli. W piątek zakończył się szczyt UE, na którym doszło do porozumienia w sprawie kolejnego unijnego budżetu i funduszu odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: głosowanie za Planem Odbudowy, to głosowanie za Polską, tu nie ma filozofii

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 21:35
- Środki unijne z Funduszu Obudowy wzmocnią suwerenność Polski - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. - Suwerenność Polski jest tym mocniejsza, im Polska jest silniejsza, ma silniejsze instytucje i liczy się na poziomie UE i właśnie dzięki tym środkom tak będzie - zapewnił.
rozwiń zwiń