X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Trudne warunki pogodowe na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. MOPR pomógł kilkunastu żeglarzom

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 20:00
W poniedziałek na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich ratownicy MOPR pomagali załogom kilkunastu jachtów, które ugrzęzły w trzcinach lub na mieliźnie. Ratownicy udzielili pomocy medycznej dziecku, które przewróciło się na pokładzie i rozbiło głowę.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alex Stemmer

Dyżurny Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przekazał, że w poniedziałek ratownicy przeprowadzili jak dotąd 11 tzw. akcji technicznych, tj. takich, gdy nie ma zagrożenia życia i zdrowia żeglarzy, ale trzeba np. wyciągać jachty z mielizn. Takiego wsparcia udzielono w sumie ponad 50 osobom.

Czytaj także:
Jan Zajączkowski 1200.jpg
Żeglarstwo i praca z trudną młodzieżą. Misje Jana Zajączkowskiego

- Silny wiatr i wysoka fala spowodowały, że żeglarze nie radzili sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Czasami zawodził sprzęt, np. urwała się płetwa sterowa. Zdarzało się, że silnik był niewystarczającej mocy i wiatr wepchnął łodzie w trzciny lub na mieliznę - mówił.

Czytaj także:

Ratownicy w akcji 

W jednym przypadku konieczne było udzielenie pomocy medycznej. Na Jeziorze Mikołajskim w Mikołajkach, podczas cumowania, jacht uderzył w pomost. Stojące w tzw. wejściówce jachtu czteroletnie dziecko przewróciło się, rozbijając sobie głowę. Chłopiec został opatrzony i na szczęście nie wymagał hospitalizacji.

Czytaj także:
Teliga_663_364.jpg
Leonid Teliga - prawdziwy OPTYmista polskiego żeglarstwa

Według dyżurnego MOPR majówka na Wielkich Jeziorach Mazurskich była pracowita dla ratowników. Jak zaznaczył, podsumowanie działań będzie możliwe dopiero we wtorek, bo żeglarze mogą jeszcze wracać wieczorem do portów albo będą chcieli przeczekać do rana, aż uspokoi się wiatr.

Szlaki żeglowne

Przed rozpoczęciem sezonu Wody Polskie oznakowały szlak żeglowny na Wielkich Jeziorach Mazurskich, gdzie ustawiono w sumie 450 boi i 85 znaków brzegowych. Z kolei MOPR oznakowało najbardziej niebezpieczne miejsca poza szlakiem.

Szlaki żeglowne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich mają łączną długość około 145 km. Poza głównym szlakiem Pisz - Węgorzewo są to również boczne odnogi tej drogi wodnej: Jezioro Mikołajskie - Jezioro Nidzkie, jezioro Tałty - Ryn, jezioro Kisajno - jezioro Niegocin i jezioro Mamry - Święcajty.

jbt

Czytaj także

Każdy może być żeglarzem?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 12:00
Czy jest w was tęsknota za morzem? Chcielibyście nauczyć się żeglarstwa ale boicie się zacząć? Autorzy "Rodziny pod żaglami" przekonują, że bać się nie ma czego! Żeglowanie to może nieco inny sport niż te, które znacie na co dzień, ale trudny nie jest. Zatem, jeśli marzycie o bezkresnych morzach i żeglowaniu w kierunku zachodzącego słońca - to jesteście na właściwym kursie, bo to właśnie żeglarstwo da wam niesamowite doświadczenia i przygody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego uczy żeglarstwo?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 17:58
Rodzina pod żaglami mieszka na jachcie od czterech lat. Razem z rodzicami po morzach i oceanach pływa też ich 13- letnia córka Kalina. W dzisiejszej audycji jej autorzy opowiedzieli czy żeglarstwo jest dla wszystkich i czy w podróży dookoła świata można być szczęśliwym.
rozwiń zwiń