X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Główne obchody na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 06:28
Kościół katolicki w Polsce obchodzi dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 roku oraz ślubów króla Jana Kazimierza i powierzenia królestwa opiece Matki Bożej.
Zdjęcie archiwalne
Zdjęcie archiwalneFoto: PAP/Waldemar Deska

Główne obchody uroczystości odbędą się na Jasnej Górze. Sumę odpustową o godzinie 11.00 będzie celebrował i homilię wygłosi arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Msza święta z Jasnej Góry będzie transmitowana w TV Trwam oraz na kanale youtube.com jasnogórskiego Sanktuarium. Biblista, ksiądz profesor Waldemar Chrostowski zauważył, że uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do dramatycznych wydarzeń XVII wieku.

bazylika świętego krzyża 1200.jpg
Transmisja mszy świętej w radiowej Jedynce. Słuchaj od godz. 9.00

- Uroczystość nawiązuje do aktu oddania Rzeczypospolitej i wszystkich jej spraw w bardzo dramatycznym okresie historii Polski, którym był potop szwedzki - powiedział ksiądz profesor i wyjaśnił - Nawiązuje to do aktu dokonanego przez króla Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej. Aktu, który w szczególny sposób dotyczy Jasnej Góry, stanowiącej duchową stolicę Polski i Polaków.

Posłuchaj
00:30 11055750_1.mp3 Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski o nawiązaniu uroczystość NMP Królowej Polski

 

Jak podkreślił ksiądz profesor Waldemar Chrostowski, uroczystość przypomina o fundamencie wiary chrześcijańskiej narodu polskiego.

- Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypomina nam, że jednym ze zworników naszej tożsamości jest chrześcijaństwo. Wiara chrześcijańska przyjęta ponad 1050 lat temu, która stanowi z jednej strony korzeń naszej narodowej, religijnej tożsamości, a z drugiej strony jest skałą, która nam stale przypomina, z czego zostaliśmy wyciosani - powiedział ksiądz profesor Waldemar Chrostowski.

Posłuchaj
00:28 11055750_2.mp3 Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski o tożsamości religijnej

 

Czytaj także:

Zauważył, że jest też drugi, świecki wymiar uroczystości - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- Było to absolutnie wyjątkowe wydarzenie i wyjątkowy akt w dziejach ówczesnej Rzeczypospolitej. Ale nie tylko to, także w dziejach Europy i także patrząc z dzisiejszej perspektywy, w dziejach świata. Dlatego, że tam nasza konstytucja została uprzedzona tylko przez konstytucje Stanów Zjednoczonych- zauważył biblista.

Posłuchaj
00:24 11055750_3.mp3 Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski o świeckim wymiarze uroczystości

 

Symboliczny wybór Matki Bożej na królową Polski nastąpił w 1656 roku. Trzysta lat później śluby odnowił prymas Stefan Wyszyński. Dzisiejsze święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. W 1920 roku zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 roku. Po reformie liturgicznej w 1969 roku święto zostało podniesione do rangi uroczystości.

bf

Czytaj także

Diecezja włocławska ma nowego biskupa. Papież Franciszek przyjął rezygnację dotychczasowego ordynariusza

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 12:54
Papież przyjął rezygnację biskupa Wiesława Meringa - poinformowała we wtorek w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nowym ordynariuszem włocławskim został dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej bp Krzysztof Wętkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościół w kwestii robotniczej

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 07:00
15 maja przypada 130 rocznica ogłoszenia Rerum novarum. Encyklika Leona XIII otworzyła nowy rozdział w nauczaniu społecznym Kościoła, które z punktu widzenia doktryny chrześcijańskiej odnosi się do najważniejszych problemów, współczesnego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Modlimy się o to, aby praca miała wymiar ewangeliczny". Marek Lewandowski o obchodach Święta Pracy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 21:44
- Tak jak co roku, "Solidarność" pojawiła się w Kaliszu, w Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach.  Wspólnie z  pracodawcami modlimy się o to, aby praca miała wymiar ewangeliczny - powiedział na antenie Polskiego Radia 24, Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ Solidarność.
rozwiń zwiń