X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zerwane dachy, lokalne podtopienia. Setki interwencji strażaków w związku z burzami i silnym wiatrem

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 21:35
Blisko 700 razy interweniowali strażacy w niedzielę do wieczora w związku z przechodzącymi nad Polską burzami i silnym wiatrem. Odnotowano kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Darek Delmanowicz

- Na godz. 19:00, w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym odnotowano na terenie kraju 688 interwencji, w tym około 350 związanych z silnym wiatrem oraz 300 w związku z przyborami wód - poinformował młodszy brygadzista Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej.

miasto pogoda wiatr wietrznie wieczór aura free pixabay 1200 .jpg
Niedzielny wieczór i noc deszczowe; możliwe opady śniegu

Najwięcej interwencji odnotowano w woj. dolnośląskim - 104, wielkopolskim - 104, podkarpackim - 67 oraz lubelskim - 67. - Brak informacji o osobach rannych - zaznaczył Karol Kierzkowski.

Odnotowano 26 zgłoszeń dotyczących uszkodzeń budynków mieszkalnych i gospodarczych, najwięcej - 10 - w woj. lubelskim.

W Lubelskiem wichura zerwała dachy z 10 budynków

Największe szkody w Lubelskiem wichura wyrządziła w miejscowości Tereszpol Zygmunty, w powiecie biłgorajskim, gdzie uszkodzone lub zerwane zostały dachy na trzech budynkach mieszkalnych i siedmiu budynkach gospodarczych, wiatr uszkodził także ogrodzenia posesji, zaparkowane samochody oraz połamał drzewa.

- Dwa budynki mieszkalne mają naruszone pokrycia dachowe a jeden najprawdopodobniej będzie kwalifikowany do rozbiórki. Rodziny ze zniszczonych domów zostały ewakuowane, a teren zabezpieczony - poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka w komunikacie prasowym. W gminie Tereszpol trwa usuwanie skutków przejścia nawałnicy oraz szacowanie strat.

W Lubelskiem wichura uszkodziła też kilka dachów na budynkach w miejscowości Wólka Wieprzycka w powiecie zamojskim. Ponad połowa interwencji strażaków dotyczyła wiatrołomów - połamanych gałęzi i konarów drzew - które usuwano z dróg i ciągów komunikacyjnych.

imgw 1200 pap.jpg
Możliwe podtopienia w niemal całym kraju. IMGW alarmuje

Na Mazowszu strażacy interweniowali 60 razy

Na Mazowszu do godziny 20.00 mazowieccy strażacy interweniowali 60 razy w związku z silnym wiatrem oraz opadami deszczu. - Działania polegały na usuwaniu połamanych gałęzi oraz przewróconych drzew. Lokalnie wystąpiły podtopienia dróg i budynków - poinformował Krzysztof Kierzkowski.

W województwie warmińsko-mazurskim strażacy interweniowali ponad 50 razy w związku z połamanymi gałęziami drzew, czy konarami, które blokowały drogi, pompowali także wodę z kilku zalanych piwnic i garaży. Ratownicy MOPR kilkanaście razy pomagali żeglarzom, których zawodził sprzęt i umiejętności.

Kujawsko-pomorskie: 114 interwencji strażaków

- Strażacy 114 razy interweniowali w niedzielę w województwie kujawsko-pomorskim w związku z dużymi opadami deszczu i silnymi wiatrami. Głównie wypompowywali wodę i usuwali połamane konary - poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Większość interwencji dotyczyła wypompowywania wody z zalanych piwnic, podwórek, ulic i placów, ale też usuwania połamanych konarów, powalonych i pochylonych drzew. Zdarzały się też wezwania z powodu uszkodzenia przez wiatr dachów domów i budynków gospodarczych, które strażacy zabezpieczali plandekami.

- Na szczęście nikomu nic się nie stało. Strażacy byli wzywani praktycznie przez cały dzień, we wszystkich powiatach regionu. Najwięcej pracy mieli strażacy z komend w Inowrocławiu, Włocławku, Toruniu, Grudziądzu i Bydgoszczy - zaznaczył dyżurny KW PSP.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę po południu alerty o silnym wietrze dla większości kraju. Synoptycy ostrzegają też przed intensywnymi opadami deszczu, burzami i śniegiem.


50 interwencji świętokrzyskich strażaków

Czytaj także:
Straż Pożarna.jpg
"Najważniejsze jest powołanie". Wkrótce Dzień Strażaka

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Kielcach Mariusz Błoński, świętokrzyscy strażacy interweniowali już w niedzielę ponad 50 razy, usuwając skutki wichury, która przeszła nad regionem.

"41 interwencji dotyczyło usuwania przewróconych drzew i konarów, które utrudniały ruch drogowy. Pojedyncze interwencje dotyczyły naderwanej blachy na dachu budynku, uszkodzonego masztu telefonicznego na budynku jednorodzinnym czy przewróconego rusztowania na terenie budowy. W czterech przypadkach chodziło o uszkodzenie linii energetycznej i telekomunikacyjnej" – powiedział Błoński.

W Wojciechowie w powiecie starachowickim, Miłkowie w powiecie ostrowieckim, Kielcach i Niestachowie w powiecie kieleckim doszło do braku zasilania w respiratorach, z których korzystają osoby przebywające w domach. Na miejsce udały się jednostki z agregatami prądotwórczymi.

nt/jbt

Czytaj także

Burze, grad, podtopienia. Strażacy walczą z żywiołem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 23:20
- Prawie tysiąc razy interweniowali strażacy w związku z przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym - przekazał PAP st. kpt. Krzysztof Batorski. Najwięcej interwencji odnotowano w województwie śląskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Intensywne opady deszczu i silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW dla przeważającej części kraju

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 10:23
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla przeważającej części kraju.
rozwiń zwiń