X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polonia to nasz kapitał w relacjach ze światem". Jan Dziedziczak z okazji Dnia Polonii

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 10:51
- Każdy Polak mieszkający za granicą jest ambasadorem naszej ojczyzny, Polonia to nasz kapitał w relacjach ze światem - mówi pełnomocnik rządu do spraw Polonii Jan Dziedziczak. Dziś obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Polski parlament ustanowił to święto w 2002 roku.
Pełnomocnik rządu do spraw Polonii Jan Dziedziczak
Pełnomocnik rządu do spraw Polonii Jan DziedziczakFoto: PAP/Rafał Guz

Jan Dziedziczak podkreśla, że Polonia to ważny element wspólnoty narodowej. - Nas w kraju jest około 38 milionów, z kolei poza granicami osób o polskich korzeniach jest około 20 milionów. To jest ogromna grupa i patrząc na naszą wspólnotę narodową można w skrócie oszacować, że dwie trzecie z nas żyje w Polsce, a aż jedna trzecia poza granicami. To jest liczna grupa i także ogromny kapitał. Bardzo liczymy na naszych rodaków za granicą - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem pełnomocnik rządu do spraw Polonii.

rau 1200 pap.jpg
"Wszyscy jesteśmy depozytariuszem polskich tradycji". Przesłanie szefa MSZ z okazji Dnia Polonii

Z uwagi na pandemię koronawirusa, większość imprez i uroczystości związanych z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą musiało zmienić swoją formułę. Część także odwołano. - Obostrzenia wpływają na bieżące życie rodaków za granicą, choć relacje ich rodzin z ojczyzną są niezachwiane - stwierdził minister z KPRM. - Pandemia zmieniła życie także naszych rodaków za granicą, ale nie zmniejszyła ich zapału do działalności polonijnej, do bycia Polakiem i do kontaktów z Polską. Po prostu wiele wydarzeń ciągłych i jednorazowych przeniosło się do internetu. Ważne, że nasi rodacy się nie poddają, działają. Działają organizacje polonijne, polskie szkoły i co bardzo istotne - polonijne media - wyliczał.

Posłuchaj
00:29 11054399_2.mp3 Minister J. Dziedziczak w Dniu Polonii i Polaków za Granicą (IAR)

Wsparcie dla Polaków za granicą

Poseł Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że Polska realizuje ofertę skierowaną do Polonii i Polaków za Granicą. Chodzi między innymi o zreformowaną ustawę o repatriacjach, uproszczony dostęp do Karty Polaka czy polonijne legitymacje dla uczniów z polskich rodzin uczących się w ojczystym języku. Co roku z budżetu państwa udostępniana jest również pula środków na inicjatywy polonijne związane m.in. ze wsparciem nauczania, kultury, mediów, z finansowaniem wakacji dla dzieci w Polsce oraz dotacjami jednorazowych inicjatyw.

663.jpg
Premier rozpoczął wizytę w Wilnie. Poruszy kwestie z agendy UE i polityki regionalnej

Jan Dziedziczak zaapelował do rodaków z zagranicy o godne reprezentowanie Polski na co dzień. - Każdy Polak jest na świecie ambasadorem Polski. Na podstawie kontaktu z każdym z nas, inni wyrabiają sobie opinię o Polsce i Polakach. To jest ogromna odpowiedzialność i bardzo ważne, by mieć świadomość tej odpowiedzialności. Ważne, aby wiedzieć jak w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla innych osób opowiadać o Polsce, czym się chwalić. To jest realna reklama naszego kraju i każdy za to powinien się czuć odpowiedzialny - podkreślił pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą.

Zagranicą, największa liczba Polaków i osób o polskich korzeniach zamieszkuje Stany Zjednoczone. Największym skupiskiem Polonii jest aglomeracja amerykańskiego miasta Chicago.

kp

Czytaj także

Kontakt z Polonią w czasie pandemii. Dziedziczak: staramy się jak najwięcej przenieść do internetu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 13:29
- Wiele tradycyjnych metod, narzędzi współpracy między krajem a zagranicą nie jest możliwych w dobie pandemii - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
rozwiń zwiń