X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

100. rocznica powstania śląskiego. W Opolu odsłonięto pomnik ku czci poległych

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 16:52
Na cmentarzu komunalnym w Opolu odsłonięto w sobotę obelisk z nazwiskami 67 mieszkańców powiatu opolskiego, którzy zginęli w powstaniach śląskich.
Odsłonięcie pomnika w Opolu.
Odsłonięcie pomnika w Opolu. Foto: facebook.com/Arkadiusz Wiśniewski

W asyście honorowej żołnierzy i harcerzy w sobotę na cmentarzu komunalnym w Opolu uroczyście odsłonięto obelisk ku czci Polaków - mieszkańców powiatu opolskiego, którzy zginęli w czasie powstań śląskich.

Czytaj także:
prezydent.pl Andrzej Duda 1200.jpg
100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Prezydent podziękował za "niezwykłe świadectwo"

Napis na pomniku brzmi: "Rok 2021 kończy obchody 100-lecia Powstań Śląskich, które miały miejsce na terenie Górnego Śląska w latach 1919-1920-1921. Dążenia mieszkańców tych ziem do przyłączenia dawnej dzielnicy państwa Piastów do odrodzonego po I wojnie światowej państwa polskiego były wyrazem ich patriotyzmu i przywiązania do polskich tradycji. Według szacunków straty po stronie polskiej wynosiły 2700 zabitych osób. Z powiatu opolskiego zginęło 67 powstańców. Wielu z nich nie ma swoich mogił. Uczcijmy ich pamięć".

#TobiePolsko W przeddzień rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego odsłoniliśmy pomnik z nazwiskami opolan biorących...

Opublikowany przez Arkadiusza Wiśniewskiego Sobota, 1 maja 2021


Czytaj także:

Podziękowania 

Czytaj także:
III Powstanie Śląskie 1200.jpg
Setna rocznica III powstania śląskiego. Jaka była cena odzyskania Górnego Śląska?

Obecny na uroczystości wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podziękował władzom Opola za inicjatywę budowy pomnika i odsłonięcia go w przeddzień 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

- Dziękuję panu prezydentowi Opola za to upamiętnienie, wpisujące się w politykę historyczną realizowaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Moim marzeniem jest, by tego typu upamiętnienia powstały we wszystkich powiatach województwa opolskiego - powiedział Kłosowski.

Wojewoda przypomniał, że powstania śląskie, choć nie spowodowały przyłączenia całego Górnego Śląska do Polski, to dzięki ofierze krwi Polakom udało się przekonać Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową na Górnym Śląsku do podziału tego regionu w taki sposób, że Polska otrzymała część przemysłową tego regionu z jej kopalniami i przemysłem ciężkim.

jbt

Czytaj także

"Był symbolem odrodzenia narodowego na Śląsku". Prof. Woźniczka o Wojciechu Korfantym

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 08:42
- To postać bardzo ciekawa i rzadka w polskiej historii. Był symbolem odrodzenia narodowego na Śląsku. Potrafił ostro, twardo przeciwstawiać się niemieckim posłom - mówił o Wojciechu Korfantym w Polskim Radiu 24 prof. Zygmunt Woźniczka (Uniwersytet Śląski).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaskakująca propozycja". Mniejszość niemiecka sprzeciwia się budowie pomnika Bohaterów Powstań Śląskich

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 11:10
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim jest przeciwne proponowanej przez władze miasta Opola budowie pomnika Bohaterów Powstań Śląskich. Zdaniem TSKN po stu latach od wybuchu III powstania nadszedł czas na refleksję o tamtych wydarzeniach.
rozwiń zwiń