X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wiceminister rodziny radzi, co zrobić gdy zapomnieliśmy złożyć nowy wniosek o 500+

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 13:04
W tym roku świadczenie 500+ przyznawane jest na okres od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. - Osoby, które złożyły wnioski o świadczenie wychowawcze 500 Plus do końca kwietnia nie będą miały żadnej przerwy w wypłacie świadczenia - przypomina wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Oleksandr Dudnyk/ Shutterstock

maląg free twitter 1200.jpg
"To wielka inwestycja w polską rodzinę". Marlena Maląg o pięciu latach z programem 500+

Ważne jest, by rodzice, którzy wniosku jeszcze nie złożyli, zrobili to do końca czerwca. - Dzięki temu otrzymają świadczenie (z wyrównaniem) z datą 1 czerwca - z opóźnieniem, ale środki otrzymają - tłumaczy wiceszef resortu rodziny.

Posłuchaj
00:24 szwed - swiadczenie - setka .mp3 - Ważne jest, by rodzice, którzy wniosku jeszcze nie złożyli, zrobili to do końca czerwca. Złożenie wniosku po 30 czerwca sprawi, że 500 Plus otrzymają od miesiąca, w którym złożą wniosek - tłumaczy wiceminister Szwed (IAR)

Stanisław Szwed dodaje, że złożenie wniosku w lipcu będzie oznaczało wypłatę świadczenia do 30 września z wyrównaniem jedynie od lipca. Analogiczna zasada obowiązuje w przypadku złożenia wniosków w kolejnych miesiącach.

Kwiecień gwarantował ciągłość

Wiceminister Szwed podkreślił, że w tym roku 500+  przyznawane jest na okres od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Przypomniał, że wnioski można składać drogą elektroniczną i papierową.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2021 r., gwarantowało przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłatę przyznanego świadczenia za czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. - czyli gwarantowało ciągłość wypłaty świadczenia od pierwszego miesiąca nowego okresu.

Jeśli nie kwiecień, to co teraz?

  • W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja 2021 r., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca 2021r.
  • W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2021 r., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiące czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia 2021 r.
  • Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie (po 30 czerwca 2021 r.), świadczenie wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. 

W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Czytaj także: 

W kolejnych miesiącach będzie obowiązywał następujący mechanizm

  • W przypadku złożenia kompletnego wniosku w okresie od 1 lipca do 31 lipca 2021 r., przyznanie świadczenia następuje za miesiące od lipca, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2021 r.
  • W przypadku złożenia kompletnego wniosku w okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od sierpnia, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do 31 października 2021 r.,
  • W przypadku złożenia wniosku na nowy okres w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.

mbl

Czytaj także

134,4 mld zł trafiło do rodzin z programu 500+. Od 1 lutego można składać wnioski na ten rok

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 06:32
- Od początku trwania programu "500+" do rodzin trafiło już 134,4 mld zł - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że "świadczenie przysługuje od narodzin aż do ukończenia przez dziecko 18 lat, oznacza to w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samorządowcy: świadczenia z programu Rodzina 500+ korzystnie wpływają na finanse gmin

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2021 10:40
Przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński zwraca uwagę, że dochody rodzin z programu 500+ polepszają wskaźniki ekonomiczne miasta. Łucja Michałek - wójt gminy Istebna zaznacza, że od momentu wprowadzenia świadczenia zainteresowanie pomocą społeczną spadło w Istebnej o połowę.
rozwiń zwiń