X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Koronawirus w Polsce. Niemal 3 mln osób w pełni zaszczepionych na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 06:51
W Polsce wykonano dotąd 11 470 800 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwoma dawkami szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson, jest 2 965 563 osób – wynika z informacji zamieszonej w piątek na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.
Szczepienie w punkcie drive-thru we Wrocławiu
Szczepienie w punkcie drive-thru we WrocławiuFoto: Krzysztof Zatycki / Shutterstock.com

Pierwszą dawkę otrzymało 8 597 875 osób. Dzienna liczba szczepień wyniosła 374 948, wobec 331 457 dzień wcześniej.

mid-21428027 (2).jpg
"Pozytywna rola szczepień". Prof. Anna Boroń-Kaczmarska o łagodzeniu obostrzeń

Od początku szczepień w Polsce, czyli od 27 grudnia ub.r., zutylizowano 11 313 dawek. W tym samym czasie zanotowano 6996 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia.

Do Polski dostarczono w sumie 12 901 190 szczepionek, z czego 12 628 420 trafiło do punktów szczepień.

- W piątek otrzymaliśmy już 170 tys. preparatów Moderny i – zapowiadane wcześniej – 100 tys. dawek od firmy Johnson & Johnson - przekazał PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Czytaj więcej:

Zaznaczył, że w poniedziałek do Polski powinno też trafić kolejne 1,2 mln szczepionek Pfizera. Na początku tego tygodnia, w poniedziałek, otrzymaliśmy od tego producenta zbliżoną wartość, bo 1,295 mln dawek i 67 tys. preparatów AstryZeneki.

Podczas majówki uruchomione będą mobilne punkty szczepień w każdym mieście wojewódzkim. Do zaszczepienia się preparatem firmy Johnson & Johnson wystarczy aktywne e-skierowanie, bez konieczności rejestracji na konkretny termin.

- Jest szansa na to, aby przez te trzy dni zaszczepić 2,5 tys. osób. Jeżeli będzie więcej chętnych, będziemy je zapraszać do powszechnych i populacyjnych punktów szczepień – powiedział w piątek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Powszechne punkty szczepień

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował w piątek, że od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych.

1200_koronawirus_PAP.png
Minister zdrowia: współczynnik reprodukcji koronawirusa najniższy od początku pandemii

- Docelowo będzie ponad 630 takich punktów, po co najmniej jednym w każdym powiecie – żeby te osoby, w tego rodzaju punktach, miały pierwszeństwo szczepienia – powiedział.

Wyjaśnił, że osoba niepełnosprawna wraz z opiekunem bądź opiekunami nie będzie musiała umawiać się na termin szczepienia za pośrednictwem infolinii czy elektronicznego formularza.

- Po prostu będzie mogła przyjechać do takiego punktu szczepień powszechnych i po zarejestrowaniu się w recepcji od razu będzie przyjmowała szczepienie – powiedział. Dworczyk zapowiedział także, że 10 maja rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych.

Czytaj także:

- Zamówienia na szczepionki dla tych placówek będą traktowane priorytetowo przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Wszystkie te podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak jak niegdyś DPS-y – zapewnił. - Zarówno osoba z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jak i opiekun bądź opiekunowie tej osoby – dodał.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień zapewnił, że to wszystko będzie bardzo proste, będzie się opierało wyłącznie na oświadczeniu, nie będzie potrzeba żadnych innych dokumentów.

W piątek prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak przekazał, że 12 dni po pierwszej dawce szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i AstraZeneca znacząco maleje ryzyko zakażenia.

- Skuteczność szczepionki Pfizera – 69 proc. Skuteczność AstryZeneki – 60 proc. Częstość występowania działań niepożądanych mniejsza niż w badaniach – wskazał. Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, a firmy Johnson & Johnson – jednodawkowy.

ms

Czytaj także

Blisko 11,5 mln szczepień przeciw COVID-19. Liczba osób w pełni zaszczepionych przekroczyła 2,9 mln

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 13:15
Jak wynika z informacji zamieszonej na rządowej stronie poświęconej szczepieniom w Polsce wykonano dotąd 11 470 800 szczepień przeciw COVID-19.
rozwiń zwiń