X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Prezydent podziękował za "niezwykłe świadectwo"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 16:59
- Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach - powiedział prezydent Andrzej Duda w opublikowanym przez jego kancelarię spocie z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. W spocie wystąpił też pochodzący ze Śląska aktor Franciszek Pieczka.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: prezydent.pl

Konstytucja_3_Maja.jpg
Konstytucja 3 maja - kto był autorem? Sukces miał wielu ojców

Franciszek Pieczka powiedział w spocie, że jego ojciec brał udział w I powstaniu śląskim. - Powstańcy mówili: choć kawa czorno czy gorzko, byle polsko! Pamięć jest bardzo ważna, szczególnie o powstaniach śląskich, o tym przywiązaniu Ślązaków do ojczyzny - podkreślił aktor.

Andrzej Duda podziękował Franciszkowi Pieczce za to "piękne, niezwykłe świadectwo". - Świadectwo historii rodzinnej, ale zarazem historii śląskiej i historii polskiej, niezwykle wzruszające - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda przypomniał, że 2 maja obchodzimy setną rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. - Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach. Cześć i chwała powstańcom śląskim - powiedział prezydent.

Spot został opublikowany w mediach społecznościowych na profilach Kancelarii Prezydenta.

III powstanie śląskie było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku. Jego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano. Powstanie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., walki trwały dwa miesiące.

Rozpoczęcie powstania poprzedził plebiscyt, który odbył się 20 marca 1921 r. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. W tym celu z Niemiec przyjechało 182 tys. emigrantów, z Polski - 10 tys. Ostatecznie w plebiscycie wzięło udział ok. 97 proc. uprawnionych osób, z czego ok. 19 proc. stanowili wcześniejsi emigranci. Za przynależnością do Polski głosowała mniejszość - 40,3 proc. głosujących.

Strajk generalny w 97 proc. zakładów pracy

Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu prawie całego obszaru Niemcom - Polska miała otrzymać tylko powiaty pszczyński i rybnicki. Na tę wieść wcześniejsze pojedyncze strajki niezadowolonych z trudnych warunków materialnych i bezrobocia mieszkańców regionu przekształciły się 2 maja w strajk generalny, który objął 97 proc. zakładów pracy.

SEJM twitter Sejm.jpg
Uroczyste posiedzenie Sejmu w święto Konstytucji 3 maja. Głos zabiorą prezydenci Polski i Litwy

W nocy z 2 na 3 maja rozpoczęło się powstanie. Na jego czele stanął działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy, Wojciech Korfanty. Walki trwały dwa miesiące - powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy, później broniąc go przed siłami niemieckimi. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny. - W III powstaniu śląskim wzięło udział około 60 tys. Polaków - jak podają źródła 1218 spośród nich poległo, 794 odniosło rany.

W wyniku tego zrywu Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, czyli ponad 11 tys. km kw., zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

nt

Czytaj także

Wojciecha Korfantego kochały kobiety i lud śląski

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 05:55
- Gdyby nie moje starania, to by dziś Katowice nie były polskie - mówił Wojciech Korfanty, jeden z najbardziej znanych polityków dwudziestolecia międzywojennego. Dziś 148. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"101 lat temu miała tu miejsce chwila niezwykle podniosła". Prezydent w rocznicę zaślubin Polski z morzem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:04
Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem generała Hallera z okazji 101. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Podczas uroczystości w Pucku prezydent powiedział, że dostęp do morza miał i nadal ma fundamentalne znaczenie dla Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: upamiętniamy trud i zaangażowanie Polaków w walce o Górny Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 22:57
Sto lat po tamtych wydarzeniach upamiętniamy wspólny trud i zaangażowanie Polaków, którzy wywalczyli możliwość powrotu Górnego Śląska do Macierzy - napisał na Twitterze wicepremier Piotr Gliński, promując program obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego.
rozwiń zwiń