X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Rzucają Polakom kłody pod nogi". Czerwińska o działaniach polityków KO ws. Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 16:55
- Opozycja rozpaczliwie szuka kolejnej kłody, którą chciałaby rzucić Polakom pod nogi tak, żeby pozbawić ich gigantycznych środków unijnych na rozwój kraju - oświadczyła rzecznik PiS Anita Czerwińska, komentując zarzuty opozycji dot. najbliższego posiedzenia Sejmu.
Anita Czerwińska skrytykowała część opozycji za jej zachowanie ws. Funduszu Odbudowy
Anita Czerwińska skrytykowała część opozycji za jej zachowanie ws. Funduszu OdbudowyFoto: Mateusz Wlodarczyk/Forum
Waldemar Buda pap 1200 (1).jpg
"Konstytucja mówi o większości głosów". Waldemar Buda wskazał sposób ratyfikacji decyzji ws. środków UE

W najbliższy wtorek na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy w sprawie ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. Konwent Seniorów zdecydował w czwartek, że w głosowaniu nad ustawą obowiązywać ma zwykła większość.

Czytaj także:

Koalicja Obywatelska i PSL chcą, by ta ustawa była głosowana w Sejmie kwalifikowaną większością 2/3 głosów. Posłowie KO Cezary Tomczyk i Maciej Kierwiński skrytykowali też decyzję marszałek Sejmu Elżbiety Witek, że podczas wtorkowego posiedzenia nie będzie debaty, lecz tylko wystąpienia klubowe, jak również fakt, że głosowanie odbędzie się wyłącznie za pomocą tabletów.

Rzecznik PiS Anita Czerwińska w rozmowie odnosząc się do tych zarzutów, zwróciła uwagę, że "opozycja, uczestnicząc w posiedzeniach Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu, doskonale wie, że na sali plenarnej trwa wymiana urządzeń do głosowania".

- Wszyscy korzystamy z tabletów od wielu miesięcy, więc nie powinno to być problemem dla kogokolwiek. Nieprawdą też jest, że nie będzie dyskusji. Wygląda na to, że Koalicja Obywatelska tworzy sztuczne problemy przed głosowaniem - podkreśliła Czerwińska.

terlecki free sejm tt 1200 .jpg
Głosowanie nad ustawą dla Funduszu Odbudowy. Szef klubu PiS zapowiada dyscyplinę

"Ratyfikowana decyzja nie daje żadnych nowych kompetencji UE"

Jak dodała, nieuprawnione są też pomysły części opozycji, by ratyfikację głosować większością 2/3 głosów. - Ratyfikowana decyzja żadnych nowych kompetencji Unii Europejskiej nie daje. Stosowany musi być zatem artykuł 89. konstytucji. Przypominam też opozycji, że Sejm już dwa razy głosował za systemem zasobów własnych UE - w 2008 i w 2015 r. Wówczas wszyscy głosowali zwykłą większością - zauważyła poseł.

- Opozycja rozpaczliwie szuka kolejnej kłody, którą chciałaby rzucić Polsce i Polakom pod nogi tak, żeby pozbawić ich gigantycznych środków unijnych na rozwój kraju, które zostały wynegocjowane przez rząd PiS. Prawo jednak w tej materii nie pozostawia żadnych wątpliwości - tę ratyfikację należy głosować zwykłą większością głosów - podkreśliła Czerwińska.

CIS: dyskusja nad projektem będzie stosunkowo obszerna i szeroka

Wcześniej Centrum Informacyjne Sejmu podkreśliło w komunikacie, że podczas wtorkowych obrad Sala Posiedzeń będzie standardowo dostępna dla parlamentarzystów. "W harmonogramie prac Izby przewidziany jest też czas na wystąpienia poszczególnych ugrupowań: każdy z klubów będzie miał 10 minut na prezentację stanowiska, a każde z kół - 5. Przewidziano też możliwość zadania 30 pytań. Oznacza to, że dyskusja nad rozpatrywanym we wtorek projektem będzie stosunkowo obszerna i szeroka" - zaznaczono w komunikacie.

CIS dodał, że podczas posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 4 maja posłowie będą oddawać głosy wyłącznie przy pomocy urządzeń mobilnych. Decyzja ta - zaznaczono - nie ma żadnego związku z porządkiem obrad. "Wynika wyłącznie z faktu, że Kancelaria Sejmu finalizuje prace związane z wymianą systemu głosowań na nowy. Demontaż dotychczasowych urządzeń do głosowania rozpoczął się 19 kwietnia, w najbliższym czasie planowane są też testy nowych urządzeń" - poinformowało CIS.

CIS podaje również, że "główną motywacją zwołania posiedzenia Izby w najkrótszym możliwym terminie jest przyspieszenie prac legislacyjnych na tyle, by ich efekty można było sprawnie przekazać pod obrady Senatu, zaplanowane na 12 - 14 maja. Gdyby Sejm zajął się projektem dopiero na posiedzeniu 19 i 20 maja, pod obrady Senatu dokument trafiłby najprawdopodobniej dopiero w czerwcu".

pb

Czytaj także

Eksperci: fundusze z Krajowego Planu Odbudowy to dla Polski Plan Marshalla XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:15
Krajowy Plan Odbudowy to szansa tak na odbudowę gospodarki po pandemicznym kryzysie, jak i na jej uodpornienie na podobne wydarzenia w przyszłości – mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek z FOR i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy. Sawicki: zależy nam, żeby te pieniądze trafiły do polskich rodzin

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 09:14
– Dziś zależy nam na tym, żeby pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy szły na przedsiębiorców, na rozwój, dla polskich rodzin, a nie na wielkie spółki skarbu państwa – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dogadaliśmy się i dotrzymujemy słowa". Fogiel o postulatach Lewicy w KPO

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:06
- Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zadeklarował, że Lewica może być pewna, że jej postulaty zostaną uwzględnione w KPO. My dotrzymujemy słowa. Dogadaliśmy się i w związku z tym to teraz będzie realizowane - zaznaczył.
rozwiń zwiń