X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Opowiadamy Polskę światu". Artykuły z okazji rocznicy Konstytucji 3 maja w 50 mediach na całym globie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:36
W ponad 50 mediach na świecie ukażą się w ten weekend teksty prezydenta i premiera RP, polskich historyków, intelektualistów, liderów opinii w kolejnej odsłonie globalnego projektu Instytutu Nowych Mediów "Opowiadamy Polskę światu". Okazją jest 230. rocznica Konstytucji 3 maja.
Kazimierz Wojniakowski, Uchwalenie Konstytucji, 1806, Muzeum Narodowe w Warszawie.
Kazimierz Wojniakowski, "Uchwalenie Konstytucji", 1806, Muzeum Narodowe w Warszawie. Foto: Zincavage/ Wikimedia, domena publiczna

- Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie, w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Niemczech, Włoszech, USA, Rosji, czy odległej Japonii - informuje Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów, inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

targowica-663.jpg
Konfederacja targowicka - symbol zdrady narodowej

O polskim umiłowaniu wolności i demokracji, ale także o współczesnej Polsce piszą: prezydent RP Andrzej Duda, premier RP Mateusz Morawiecki, prof. Wojciech Roszkowski, prof. Zdzisław Krasnodębski, prof. Marek Kornat, prof. Aleksander Surdej, prof. Jerzy Miziołek, prezes IPN Jarosław Szarek, szef KGHM Marcin Chludziński czy prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

- Traktujemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, pierwszego aktu demokratycznego w Europie, jako impuls do opowieści o wolności, demokracji, o polskiej historii, ale też o wyborach naszej współczesności, o tym, jak Polska wychodzi z pandemii, o Polskim Nowym Ładzie, o patriotyzmie ekonomicznym – mówi Mistewicz.

Rocznica powinna być wydarzeniem inspirującym

"230. rocznica ustanowienia polskiej konstytucji, pierwszej konstytucji Europy, powinna być inspirującym świętem całej współczesnej Europy" – pisze polski prezydent Andrzej Duda. "W świadomości pokoleń zapisała się pamięć o przełomowej reformie ustrojowej, o zrywie myśli i ducha; zrywie, którego celem była zbawienna modernizacja, odwołująca się do najszczytniejszych uniwersalnych wartości. Dziedzictwo Konstytucji 3 maja to nieodłączna część najwspanialszego europejskiego dorobku. Nieprzypadkowo podczas obchodów 50. rocznicy traktatów rzymskich Konstytucja 3 Maja została przywołana jako »jedno z pierwszych źródeł idei Unii Europejskiej«" - zauważa.


Posłuchaj
00:20 11051135_1.mp3 Michał Kłosowski: piszemy o tym, że wolność jest w naszym DNA, w naszych genach. (IAR)

Prezydent przypomina, że inspirująca powinna być zawarta w Konstytucji 3 maja zasada mówiąca o tym, że "wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu". "Deficyt demokracji, niedoskonałe artykułowanie obywatelskiego przedstawicielstwa w kierowaniu decyzjami Unii Europejskiej – to jedno z naszych najważniejszych wspólnych wyzwań (...)" - zaznacza szef polskiego państwa. "Trzeba podkreślić, że Ustawa rządowa z 1791 roku kierowała się zasadami, które do dzisiaj niezmiennie traktujemy jako podwaliny europejskiej cywilizacji i europejskiego ładu: poszanowaniem godności ludzkiej, wolności, równości i solidarności. To wskazania aksjologicznej busoli, których nigdy nie możemy utracić z pola widzenia".

Konstytucja-3-maja_663_364.jpg
Konstytucja 3 maja - dzieło oświeconych monarchistów

"Wyraz determinacji i zdolności do obrony"

Prof. Roszkowski przypomina z kolei, że "Konstytucja 3 maja była wyrazem determinacji i zdolności elity narodowej do obrony interesu państwa". "Konstytucja była na tyle niebezpieczna dla Rosji i jej klientów w Rzeczypospolitej, że założyli oni w Petersburgu konfederację, którą ogłoszono w Targowicy, do której ostatecznie przystąpił król i której zwolennicy z pomocą wojsk rosyjskich obalili konstytucję i dokonali II rozbioru państwa" - wskazuje historyk, kawaler Orderu Orła Białego, konsultant historyczny projektu "Opowiadamy Polskę światu".

"Bezprecedensowa zbrodnia"

"(...) Polski historyk Ignacy Chrzanowski porównał upadek Rzeczypospolitej do sytuacji człowieka chorego, który podjął skuteczne leczenie, ale zanim wstał z łóżka, sąsiedzi zamordowali go, by zagrabić jego majątek. Austria, Prusy i Rosja dokonały bowiem bezprecedensowej zbrodni, a w następnych dekadach usilnie pracowały nad tym, by ją zatuszować, utrwalając międzynarodową opinię, że Polacy nie potrafią się rządzić i że sami sprowadzili nasiebie katastrofę" - ocenia Roszkowski.


Posłuchaj
00:26 11051135_2.mp3 Michał Kłosowski: teksty będą publikowane we Francji, USA, Włoszech, a nawet w Rosji. (IAR)

Historia Europy mogła potoczyć się inaczej

Socjolog i filozof społeczny prof. Krasnodębski w swoim tekście konstatuje, że "gdyby Rzeczpospolita przetrwała, historia Europy potoczyłaby się inaczej: tradycje klasycznego republikanizmu nie uległyby tak łatwo zapomnieniu, despotyzm rosyjski pozostałby poza jej granicami, a militaryzm pruski zostałby okiełznany". "Utraciwszy niepodległość i zrozumiawszy, że bez niej nie ma także pełnej wolności osobistej, Polacy dobijali się o nią przez cały wiek XIX, począwszy od powstania kościuszkowskiego w 1794 r. To polskie przywiązanie do wolności objawiło się także w wieku XX – w 1920 r. powstrzymaniem najazdu bolszewickiego na Europę, w 1939 r. podjęciem walki zbrojnej z III Rzeszą, w 1980 r. powstaniem »Solidarności«, w 1989 r. – przezwyciężeniem komunizmu" - wskazuje.

"Dokument wprowadzający kraj na drogę rozwoju politycznego i społecznego"

Z kolei prezes IPN przypomina świętowanie 3 maja w czasie, gdy Polski nie było na mapach, ale także w stanie wojennym. "Do rangi symbolu urastają fotografie wykonane tego dnia przez Chrisa Niedenthala, przedstawiające solidarnościową manifestację na placu Zamkowym w Warszawie, rozbijaną przez oddziały milicji pod murami tego samego Zamku Królewskiego, w którym w 1791 r. uchwalano Konstytucję i skąd król ze wszystkimi stanami przeszedł do katedry, pod którą milicja biła w 1982 r. manifestantów" - pisze Szarek.

"Rok później kierownictwo działającej w podziemiu »Solidarności« wydało okolicznościowe oświadczenie: »Przed 192 laty nasi pradziadowie uchwalili dokument wprowadzający kraj na drogę rozwoju politycznego i społecznego« (...)".

Stanisław Poniatowski663_364.jpg
Stanisław August Poniatowski. Ostatni król Polski

Udało się wytworzyć ciekawość Polską

Szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów Michał Kłosowski zwraca uwagę, że publikacjami w światowych mediach "udało nam się wytworzyć ciekawość Polską". "Redakcje na całym świecie, z którymi współpracujemy, dzięki kolejnym odsłonom projektu »Opowiadamy Polskę światu« coraz więcej wiedzą o Polsce. Dzieje się to, co warto podkreślić, bez płatnych reklam, bez materiałów promocyjnych, lecz w wyniku współpracy między redakcjami i dzięki ogromnemu zaangażowaniu polskiej dyplomacji publicznej" - zauważa Kłosowski.

- Jako partner projektu jesteśmy dumni, że możemy opowiadać światu o ważnych wydarzeniach z historii Polski. Tym bardziej że 230. rocznica Konstytucji 3 maja zbiega się z obchodami 60-lecia KGHM. Miedziowy gigant to lider w produkcji miedzi i srebra, który stał się potęgą w branży wydobywczej. Tym samym KGHM wzmacnia gospodarczą pozycję Polski w świecie – mówi Dyrektor Naczelny ds. Komunikacji KGHM Polska Miedź S.A. Lidia Marcinkowska-Bartkowiak.

***

Wcześniejsze edycje "Opowiadamy Polskę światu" związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia '70 czy urodzin św. Jana Pawła II. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie Solidarności opublikowane w 38 krajach. Z kolei teksty o potencjale gospodarki naszego regionu opublikowały portale i tytuły gospodarcze w 55 krajach.

Projekt "Opowiadamy Polskę światu: 230. rocznica Konstytucji 3 Maja" realizowany jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, KGHM Polska Miedź SA i Polskiej Agencji Prasowej.

Wszystkie teksty projektu opublikowane są na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

as

Czytaj także

Konfederacja targowicka - symbol zdrady narodowej

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 05:50
Słowo "targowica" jest w języku polskim synonimem najcięższej zdrady narodu i państwa. Przywódcy konfederacji targowickiej dążyli do podziału państwa na samodzielne prowincje i nie zamierzali poddać się prawom ustanowionym przez Konstytucję 3 Maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgromadzenie Narodowe z udziałem parlamentu Litwy uświetni rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 12:40
Jak dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, 3 maja odbędzie się Zgromadzenie Narodowe. Zostanie ono zorganizowane zdalnie wspólnie z parlamentem Litwy. Celem wydarzenia jest uczczenia 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
rozwiń zwiń