X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ: w naszym interesie jest jak najbliższa integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z UE

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 01:00
- W naszym długoterminowym i strategicznym interesie leży jak najbliższa integracja krajów Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podczas wideokonferencji z udziałem m.in. szefów MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego.
Szef MSZ Zbigniew Rau
Szef MSZ Zbigniew RauFoto: Twitter/MSZ

- Doceniamy strategiczne znaczenie Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Jej wschodni wymiar czyli Partnerstwo Wschodnie pozostaje nieodmiennie jednym z filarów i priorytetowych kierunków polskiej polityki wschodniej – powiedział cytowany w czwartkowym komunikacie resortu minister Rau w czasie spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego.

Dodał że "dla Polski, podobnie jak dla państw Grupy Wyszehradzkiej, utrzymanie Partnerstwa Wschodniego na liście priorytetów UE miało zawsze duże znaczenie z uwagi na jego stabilizacyjną rolę oraz promocję postępu gospodarczego w Europie Wschodniej". - Razem inwestujemy w rozwój, bezpieczeństwo i stabilność w regionie – powiedział.

Spotkanie - poinformowało MSZ - odbyło się w ramach polskiego przewodnictwa w V4 i było elementem przygotowań do szczytu Partnerstwa Wschodniego, zaplanowanego na październik 2021 r. w Brukseli.

Na zaproszenie szefa polskiej dyplomacji w spotkaniu uczestniczyli również ministrowie spraw zagranicznych Portugalii, Finlandii i Szwecji, komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi oraz sekretarz generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Stefano Sannino.

Zbigniew Rau PAP 1200.jpg
Spotkanie trzech szefów dyplomacji w Bukareszcie. Polskę reprezentował Zbigniew Rau

"Musimy nadać Partnerstwu ambitną wizję polityczną"

Jak podało MSZ, ministrowie podkreślili rolę i szczególne zaangażowanie państw V4 w politykę Partnerstwa Wschodniego oraz omówili przygotowania do szczytu PW w Brukseli. Rozmówcy uznali Partnerstwo Wschodnie za jedną z najbardziej udanych inicjatyw polityki zagranicznej UE, które przyniosło pozytywne zmiany w regionie i ma nadal znaczący potencjał transformacyjny w zakresie rozwoju gospodarczego, społecznego i regionalnego – zrelacjonowało MSZ.

- W naszym długoterminowym i strategicznym interesie leży jak najbliższa integracja krajów PW z Unią Europejską, połączona z dalszą demokratyzacją i modernizacją krajów regionu. Szczególnego znaczenia cele te nabierają w kontekście coraz bardziej agresywnej polityki rosyjskiej w tej części kontynentu – powiedział Rau.

Czytaj także:

- Musimy nadać Partnerstwu ambitną wizję polityczną, która zawierać będzie konkretne cele do osiągnięcia w najbliższej i dalszej przyszłości. Zaś deklaracja Szczytu powinna odzwierciedlać różne aspiracje partnerów i oferować krajom stowarzyszonym perspektywę europejską, zgodnie z ich indywidualnymi wyborami – dodał.

Ministrowie zwrócili uwagę na znaczenie wsparcia dla krajów PW w walce z pandemią i rolę współpracy gospodarczej.

Jednym z wątków były kwestie bezpieczeństwa. "To nie przypadek, że właśnie teraz zaczynamy dyskusję o bezpieczeństwie w ramach Partnerstwa Wschodniego. Związane z tym wyzwania w Europie stale rosną. Uważamy, że debaty o bezpieczeństwie UE nie da się oddzielić od tego, co dzieje się u boku jej granic – na wschodzie i na południu. Jeśli chodzi o sąsiedztwo wschodnie, musimy przyznać, że sytuacja jest bardzo trudna. Wiele konfliktów pozostaje nierozwiązanych, a pojawiły się i nowe źródła napięć. Niemal we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z Rosją" – powiedział Rau.

Ministrowie V4 przyjęli oświadczenie w sprawie przyszłości Partnerstwa Wschodniego, w którym podkreślili, że polityka UE wobec wschodnich partnerów "musi być wiarygodna, dynamiczna i atrakcyjna; powinna odzwierciedlać wspólne wartości, stanowiące fundament Partnerstwa Wschodniego" – przekazało MSZ. Ministrowie zadeklarowali wolę utrzymania wsparcia i dalszego rozwoju Partnerstwa Wschodniego po 2020 roku.

Spotkania ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego odbywają się w ramach każdego przewodnictwa Polski w tym formacie, którego 30-lecie przypada w bieżącym roku.

ks

Czytaj także

Mateusz Morawiecki zwołał pilne spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. Tematem bezpieczeństwo regionu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 07:19
O 12.00 rozpocznie się wideokonferencja premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, zainicjowana przez polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, w związku z eskalacją działań ze strony Rosji, a także ostatnimi wydarzeniami w relacjach czesko-rosyjskich. Spotkanie ma też na celu wyrażenie solidarności z rządem Czech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polityka Rosji ma cały czas znamiona agresywności". Wiceszef MSZ przed spotkaniem V4

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 09:28
-  Celem spotkania premierów V4 jest koordynacja polityki zagranicznej w regionie i wyrażenie solidarności z Czechami; będziemy podejmowali kolejne kroki, jeśli będą one potrzebne, bo polityka Rosji cały czas ma znamiona agresywności - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pod polskim przewodnictwem jest silna, zjednoczona i aktywna". Wiceszef MSZ o Grupie Wyszehradzkiej

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 15:27
- Dzisiejsza wideokonferencja oraz wspólna deklaracja premierów w sprawie rosyjskich aktów sabotażu w Czechach pokazuje, że Grupa Wyszehradzka pod polskim przewodnictwem w tych trudnych czasach jest zjednoczona, solidarna i działa aktywnie - mówił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
rozwiń zwiń