X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sejmowe głosowanie ws. projektu ustawy o Funduszu Odbudowy. Jest termin

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 20:35
- We wtorek 4 maja na dodatkowym posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, która dotyczy Funduszu Odbudowy. W głosowaniu ma obowiązywać zwykła większość - poinformował wicemarszałek Piotr Zgorzelski (KP-PSL).
Posiedzenie Sejmu
Posiedzenie SejmuFoto: twitter.com/@KancelariaSejmu
1200_Morawiecki_Forum.png
"Stać nas na to, by w chwilach próby zjednoczyć się i działać razem". Premier o Funduszu Odbudowy

Potwierdził to wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że w klubie PiS będzie obowiązywać dyscyplina w głosowaniu. Według planów głosowanie ma się odbyć ok. godz. 16 we wtorek.

Czytaj także:

- Pani marszałek poinformowała, że wczoraj wpłynął z rządu projekt ustawy i wyznaczyła termin posiedzenia na 4 maja - powiedział dziennikarzom Zgorzelski po posiedzeniu Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu.

Dodał, że jego zdaniem "chodzi o to, aby jak najszybciej dopchnąć kolanem ratyfikację Funduszu Odbudowy, opierając się na większości z Lewicą".

Poinformował, że na posiedzeniu Prezydium Sejmu zgłosił wniosek, by głosowanie nad ustawą wyrażająca zgodę na ratyfikację odbyło się na podstawie art. 90 konstytucji, czyli większością 2/3, bo - jak powiedział - "jest to przeniesienie kompetencji państwa polskiego na rzecz organizacji międzynarodowej".

- Pani marszałek uznała inaczej, muszę powiedzieć, że koledzy, którzy na Konwencie łączyli się zdalnie, wsparli mnie, ale pani marszałek pozostała nieugięta i stwierdziła, że będzie to procedowane na podstawie art. 89 konstytucji, a więc zwykłą większością - poinformował. - Jest to ewidentne naruszenie konstytucji i może mieć konsekwencje w następnych latach - dodał Zgorzelski.

Paweł Jabłoński 1200 free.jpg
Sprzeciw PO ws. Funduszu Odbudowy. Jabłoński: to wyjątkowa sytuacja w skali całej Europy

Projekt uchwały o głosowaniu większością 2/3

Poinformował, że klub KP-PSL chce na posiedzeniu plenarnym zgłosić projekt uchwały o głosowaniu większością 2/3. Dodał, że taki sposób głosowania poparły na posiedzeniu Konwentu Seniorów wszystkie kluby opozycyjne, także przedstawicielka Lewicy. - Jest zatem przesłanka, że cała opozycja zachowa się tutaj tak jak trzeba - zaznaczył Zgorzelski.

- Chcę zwrócić uwagę, że najprawdopodobniej Senat będzie procedował na podstawie art. 90 i to jest zagadnienie dla konstytucjonalistów, czy obydwie izby nie powinny głosować w tym samym trybie - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Powiedział także, że w Sejmie będą tylko wystąpienia klubowe, choć opozycja domagały się debaty. - To jest tak ważna sprawa, że debata jest tutaj niezbędna - przekonywał.

Dyscyplina w głosowaniu w klubie PiS

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki potwierdził, że we wtorek odbędzie się posiedzenie, podczas którego Sejm zajmie się projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. - W klubie PiS obowiązywać będzie dyscyplina w głosowaniu - poinformował dziennikarzy Terlecki.

Wiceszef klubu PiS Marek Suski poinformował, że decyzja o wprowadzeniu dyscypliny to "decyzja przewodniczącego klubu". Pytany przez dziennikarzy, jakie mogą być konsekwencje złamania dyscypliny, powiedział, że karą może być "upomnienie, nagana, kara pieniężna, a nawet wykluczenie z klubu".

W skład klubu PiS wchodzą też posłowie Solidarnej Polski, którzy sprzeciwiają się ratyfikacji. Suski wyraził nadzieję, że decyzja o dyscyplinie zostanie "dobrze przyjęta" przez Solidarną Polskę.

- W ważnych sprawach, a to jest bardzo ważna sprawa dla Polski, pewnego rodzaju drugi Plan Marshalla, z pierwszego nie mieliśmy okazji skorzystać, ale teraz jest to tak ważna sprawa, że dyscyplina jest uzasadniona - powiedział Suski.

Dopytywany, czy posiedzenie Sejmu zostało zwołane tak szybko, bo PiS obawia się, że Lewica zmieni zdanie, Suski powiedział "to nie jest kwestia strachu". - Jeżeli są ustalenia, to można to głosować. Nie ma powodu, żeby odwlekać tę sprawę - przekonywał wiceszef klubu PiS.

Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej. W środę wpłynął on do Sejmu. Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku jest niezbędna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy UE. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO) - dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

W Sejmie we wtorek odbyło się spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. Wśród propozycji Lewicy, które uzyskały poparcie w ramach KPO, jest m.in. 850 mln euro na wsparcie szpitali powiatowych, 300 mln euro dla poszkodowanych przez epidemię branż oraz zapewnienie, że 30 proc. z KPO trafi do samorządów. Podczas spotkania ustalono powołanie zespołów kontaktowych.

Zgodnie z art. 89 konstytucji ratyfikacja umowy międzynarodowej wymaga zgody wyrażonej w ustawie - uchwalanej zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby - jeżeli umowa dotyczy: pokoju, sojuszy, układów politycznych lub układów wojskowych, wolności, praw lub obowiązków obywatelskich określonych w konstytucji, członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w organizacji międzynarodowej, znacznego obciążenia państwa pod względem finansowym, spraw uregulowanych w ustawie lub w których konstytucja wymaga ustawy.

Z kolei zgodnie z art. 90 ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, na podstawie której Polska przekazuje organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

pb

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy. Bogumił Łoziński: decyzja PO jest całkowicie niezrozumiała dla odbiorcy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 09:16
- Lewica postąpiła konsekwentnie, jeśli chodzi o swój program. Postawiła warunki, stwierdziła, że PiS je spełni i poparła Fundusz Odbudowy - powiedział o poparciu dla przyjęcia Funduszu Odbudowy Bogumił Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego". Gośćmi "Debaty poranka" był także Marcin Piasecki i Łukasz Kobeszko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strajk Kobiet stawia Lewicy ultimatum. "Doba na ogarnięcie albo…"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 11:30
"W sprawie Lewicy ogłaszamy krótko: wóz albo przewóz. Doba na ogarnięcie się albo zaczynamy ogólnopolską akcję wybijania głupoty z głowy Lewicy" - możemy przeczytać na twitterowym koncie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Organizacja nie kryje swojego oburzenia po spotkaniu premiera z przedstawicielami Lewicy. Strajk Kobiet zaliczył jednak dosyć dużą wpadkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Słabość intelektualna, taktyczna". Prof. Mieczysław Ryba o stanowisku KO ws. Krajowego Planu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:55
- Ta zagrywka likwiduje perspektywę technicznego rządu czy koalicji anty-PiS, o którą zabiegał Borys Budka. W tej chwili dla Jarosława Gowina wyjście z koalicji rządzącej, o co apelowano, nie jest żadną alternatywą - mówił prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski), komentując stanowisko Lewicy, która zagłosuje za Krajowym Planem Odbudowy.
rozwiń zwiń