X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jest szansa na dodatek emerytalny dla wieloletnich działaczy OSP. MSWiA przedstawiło projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 12:47
- Najważniejszym postulatem, który będzie zrealizowany na mocy projektu ustawy jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla druhów, którzy przez 25 lat brali bezpośredni udział w akcjach gaśniczych - zapowiedział w czwartek szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Mariusz Kamiński
Mariusz KamińskiFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

29 kwietnia odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowych rozwiązań ustawowych dla OSP. Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zaznaczył na początku spotkania, że "bardzo się cieszy, że może dzisiaj przekazać dobrą informację dla setek tysięcy ochotników i druhen, druhów ochotniczej straży pożarnej". 

Czytaj także:
straż pożarna strażak Polska 1200.jpg
"Zawsze są gotowi i stają do służby". Prezydent podziękował strażakom za pomoc w czasie pandemii

Ten projekt dedykujemy wszystkim druhom i druhnom, którzy na co dzień, w dzień i w nocy, są gotowi walczyć z zagrożeniami, dbać o bezpieczeństwo swoich sąsiadów, najbliższych. Naprawdę jest to piękny ruch i chce mocno podkreślić: jest to ruch unikatowy w skali świata - mówił polityk. 

Kamiński wskazał także, że "rząd ma obowiązek mądrego wspierania obywatelskich inicjatyw". - OSP to wielki, szeroko rozgałęziony w całej Polsce oddolny ruch obywatelski, za którym stoi wielka, piękna tradycja. stoi wielka piękna tradycja. - To jest ruch, który wywodzi się jeszcze z XIX wieku - przypomniał. 

Czytaj także:
szpital służba zdrowia covid pandemia free shutt 1200 .jpg
Strażacy pomagają w walce z COVID-19. "Ponad 200 razy dowozili potrzebny tlen do szpitali"

Czytaj także:

Dodatek emerytalny

- Każdy druh i druhna, którzy przechodzą na emeryturę - druhna w wieku 60 lat, druh w wieku 65 lat - i którzy przesłużyli 25 lat w akcjach ratowniczych, otrzymają 1/14 najniższego wynagrodzenia jako miesięczny dodatek emerytalny - wyjaśnił z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że będzie on wypłacany co miesiąc z puli Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.

Wasik zwrócił uwagę, że dodatek będzie rósł z każdym podwyższeniem najniższego wynagrodzenia. - A przypominam, że rząd zapowiedział, że niedługo osiągnie to 4 tys. złotych - dodał.

Jak zaznaczył, resort spodziewa się dużego procesu uzgadniania tych dodatków, gdyż dokładna ewidencja działań ratowniczych OSP prowadzona jest w Państwowej Straży Pożarnej od roku 2012. - Część starszych ochotników uzyska ten dodatek na podstawie oświadczeń trzech świadków zweryfikowanych przez gminę i na tej podstawie komendant powiatowy wyda decyzje do zakładu emerytalnego o przyznanie dodatku - podkreślił.

Czytaj także:
straż pożarna twitter-1200.jpg
Rzecznik KG PSP: straż pożarna od początku włączyła się w zwalczanie koronawirusa w Polsce

Mariusz Kamiński poinformował, że tego typu projekt dot. OSP jest pierwszym w historii. - Zakończyliśmy w resorcie prace nad tym projektem i przesyłamy go dalszych prac rządowych z intencją żeby jak najszybciej pojawił się w parlamencie oraz rozpoczniemy szerokie konsultacje społeczne zwłaszcza z członkami OSP - mówił podczas konferencji. 

jbt

Czytaj także

Strażacy pomogli już 872 osobom w transporcie na szczepienie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 17:49
Jak poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Krzysztof Batorski od początku ogólnopolskiej akcji szczepień przeciwko SARS-CoV-2 strażacy pomogli w transporcie 872 osobom. Udział w akcji zadeklarowało 12 tys. jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachodniopomorskie: strażacy wydobyli z jeziora martwe jelenie. Pod stadem załamał się lód

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 13:37
Strażacy zakończyli w czwartek wydobycie kilkunastu martwych jeleni z jeziora we wsi Ścienne (Zachodniopomorskie). Pod stadem zwierząt w środę po południu załamał się lód; strażacy uratowali 15 zwierząt.
rozwiń zwiń