"To była golgota duchowieństwa polskiego". Biskup Mering o obozie koncentracyjnym Dachau

2021-04-29, 10:19

"To była golgota duchowieństwa polskiego". Biskup Mering o obozie koncentracyjnym Dachau
Figura w obozie Dachau/zdjęcie ilustracyjne. Foto: Agencja Forum/Włodzimierz Pietka

Dziś jest obchodzony Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 roku. Biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering zwraca uwagę na to, że centrum tego dnia jest Dachau - miejsce, gdzie byli mordowani klerycy, kapłani, biskupi.

 - To była golgota duchowieństwa polskiego - mówi biskup Mering. - To tam ginęli biskupi, kapłani z diecezji włocławskiej, która w skali ogólnopolskiej poniosła największe ofiary związane z mordami na osobach duchownych - dodał.

Powiązany Artykuł

Dachau 1200.jpg
"Nauka hartu ducha i ofiarności". Dziś Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Około dwóch tysięcy biskupów i alumnów spośród niemal trzech tysięcy uwięzionych w Dachau duchownych pochodziło z Polski. Biskup Mering wspomniał biskupa Kazimierza Majdańskiego, którego zapiski i książki pozwalają zrozumieć otchłań zła obozowego.

Posłuchaj

Biskup Wiesław Mering o Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego 0:15
+
Dodaj do playlisty

Dachau - główny obóz koncentracyjny dla duchownych

76 lat temu, 29 kwietnia 1945 roku, amerykańskie wojska wyzwoliły niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau. Przebywało w nim około 67 tysięcy więźniów.
Dachau, założony w 1933 roku, był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym. Przez 12 lat funkcjonowania przez obóz i jego 140 filii przeszło ponad 250 tysięcy więźniów. Według szacunków, śmierć poniosło około 148 tysięcy.

Czytaj także:

KL Dachau stanowił główny obóz dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród prawie 3 tysięcy uwięzionych tam katolickich księży i zakonników, ponad 1770 pochodziło z Polski.

Główne obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego odbędą się w Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu. Są one kontynuacją corocznego dziękczynienia księży - więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 roku. W obawie przed likwidacją obozu zawierzyli się oni świętemu Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła świętego Józefa w Kaliszu.

kp

Polecane

Wróć do strony głównej