X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"To dobry pomysł". Dr Michał Sutkowski o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 10:10
Według zapowiedzi rządu zniesienie obowiązku noszenia maseczek na wolnym powietrzu będzie możliwe, jeśli poniżej 15 na 100 tys. osób spadnie wskaźnik zakażeń koronawirusem. - Dobrym pomysłem jest zniesienie tego obowiązku od 15 maja - ocenił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Forum/Mateusz Wlodarczyk

Od 15 maja rząd planuje zniesienie obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni (przy zachowaniu dystansu 1,5 m), jeśli poniżej 15 spadnie wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania w pomieszczeniach maseczką nosa i ust.

luzowanie obostrzeń 1200.png
Luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki. Sprawdź szczegółowy harmonogram

- Patrzę na to życzliwie, bo to jest dobry pomysł - ocenił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Wskazał, że aby zniesienie tego obowiązku było możliwe, liczba zakażeń w całej Polsce musiałaby spaść poniżej 5 tys. dziennie. W ocenie doktora Sutkowskiego jest to realne.

Dr Michał Sutkowski dodał, że zakażenia w okolicach 15 na 100 tys. to już nie jest duża liczba. - Wtedy współczynnik R, czyli przeciętnej liczby osób, jaką zakaża pojedynczy zakażony, jest znacznie poniżej 0,3 - to są takie wskaźniki, które mówią już o wygaszaniu pandemii - zaznaczył ekspert.

W środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił, że w regionach średni liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców jest podobna.

Czytaj także:

- Na Śląsku wskaźnik zachorowań jest już praktycznie poniżej 30. A w regionie, który jest na drugim biegunie, w woj. podlaskim, mamy powyżej 10. Wcześniej to zróżnicowanie było większe - podkreślił lekarz.

Dr Michał Sutkowski zapytany o to, jak długo będzie obowiązywał obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach, podkreślił, że nie jest to do końca jasne. - To za długa perspektywa, by powiedzieć o tym wprost - podkreślił dr Sutkowski.

Według eksperta ciągle ważne jest to, aby obowiązek noszenia maseczek był egzekwowany. - Ludzie robią co chcą i to jest w dużej mierze fikcja literacka. Jeżeli byśmy prowadzili rzetelnie taką analizę, to się okaże, że 30 proc. lekceważy te przepisy od dawna i stąd u nas duże liczby zakażeń czy zgonów - zaznaczył dr Michał Sutkowski.

nt

Czytaj także

Większa pomoc pandemiczna dla kombatantów i działaczy opozycji. Na ten cel trafi kolejne pół miliona złotych

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 16:03
Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał kolejne pół miliona złotych 13 organizacjom pozarządowym na dowożenie ciepłych posiłków oraz środków ochrony osobistej najbardziej potrzebującym kombatantom i działaczom opozycji antykomunistycznej - poinformował UdSKiOR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczniowie wracają do szkół. Szef MEiN chce, by czerwiec był "czasem odbudowy relacji"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 20:10
- Możemy powiedzieć, że już w maju szkoły ruszą pełną parą, po miesiącach pracy zdalnej, zgodnie z naszymi zapowiedziami - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. - Dane epidemiczne napawają nas optymizmem. To jeszcze wprawdzie ostrożny optymizm, ale powoli wracamy do normalności - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zmarnowaliśmy całkiem porządny kryzys". Ekspert o nowej normalność po pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 21:10
- Chyba nie możemy sobie pozwolić na to, by wrócić do tego, co było. Po pandemii może to być bardzo niekorzystne dla grup gorzej sytuowanych - mówił w Polskim Radiu 24 główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr Marcin Kędzierski.
rozwiń zwiń