X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dane dają podstawy do ostrożnego optymizmu". Premier ogłosił plan odmrażania gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 10:20
- Ostatnie dni pokazały, że idziemy w lepszym kierunku, trzecia fala z wysokim prawdopodobieńsitwem już się przełamała - powiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, dotyczącej zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały w maju.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: Foto: Adam Guz/KPRM
  • Od 4 maja powrót uczniów do szkół z klas I-III
  • Od 8 maja otwarte hotele w reżimie sanitarnym
  • Od 15 maja dopuszczenie wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu
  • Od 29 maja uczniowie wszystkich klas będą uczyć się stacjonarnie
  • Od 29 maja otwarcie restauracji, maksymalne obłożenie 50 proc. lokalu. Powróci możliwość organizowania m.in. wesela i komunii, limit do 50 osób
  • Otwarte zostaną kina i teatry, maksymalne obłożenie 50 proc. placówki

- Do wyczekiwanego od dawna odmrażania musimy podejść z ostrożnością i pokorą – zaznaczył premier. Jak podkreślił, "wirus nie zniknie z dnia na dzień".

Pilne❗

Opublikowany przez PolskieRadio24.pl Środa, 28 kwietnia 2021

- Mamy do czynienia z bardzo groźną i nieliniowo zachowującą się epidemią - stwierdził premier.Posłuchaj
00:25 M. Morawiecki chcemy, żeby gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności.mp3 Mateusz Morawiecki: chcemy, żeby gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności (IAR)

 

Szczepienia wyznaczą drogę do normalności 

Podkreślił, że powrót do normalności zależy w głównej mierze od tempa szczepień. - Idziemy w kierunku jak najszybszego szczepienia - dodał.

1200_Gowin_TT.jpg
Kiedy zostanie otwarty cały handel i siłownie? Oto propozycja Jarosława Gowina

Powrót sportu i sklepów

- Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, ale i w obiektach zamkniętych, i na basenach - powiedział premier.

- Od 4 maja do działalności powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i sklepy meblowe. Do szkół w trybie stacjonarnym po majówce wrócą dzieci z klas I-III szkół podstawowych - dodał.

Jednolite zasady w całym kraju

- Luzowanie gospodarki będzie przeprowadzane w wymiarze ogólnopolskim - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że rozszerzone będzie otwarcie instytucji sportowych.

- Od 15 maja dopuszczony zostanie sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu. Możliwy będzie udział 25 proc. publiczności, to wiadomość, która ucieszy kibiców - wyjaśnił.

- Otwieramy gastronomię na zewnątrz z obłożeniem 50 proc. miejsc. Co bardzo ważne, przywracamy też imprezy okolicznościowe z limitem 50 osób - powiedział szef MZ.

Jak zapowiedziano, jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu od 15 maja.

Czytaj także:

Prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej działającej przy premierze powiedziała, że lekarze doradzający rządowi skupiali się głównie na kwestiach stricte medycznych m.in. szczepieniach, rehabilitacji pocovidowej czy nowych wariantach koronawirusa. Jej zdaniem, rząd najprawdopodobniej odejdzie od regionalizacji. - Nie należy się od 4 maja spodziewać wielkiego luzowania obostrzeń epidemicznych - oceniła.

lockdown odmrażanie gospodarki FORUM 1200.jpg
Odmrażanie gospodarki coraz bliżej. Premier o możliwym scenariuszu

W podobnym tonie wypowiedział się także prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak. Stwierdził, że licytowanie się na zapowiedzi luzowania jak największej grupy obostrzeń od 4 maja nie ma pokrycia w aktualnej sytuacji epidemicznej. Zaznaczył, że Rada Medyczna nigdy nie rekomendowała otwierania wszystkiego "na już". - W obecnej sytuacji epidemicznej najbardziej potrzebne jest nam chłodzenie hurraoptymizmu niektórych osób - ocenił ekspert.

Całkowite otwarcie gospodarki?

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin mówił, że jego zdaniem, do końca maja cała polska gospodarka powinna być uwolniona. - Rzecz jasna muszą być utrzymane i rygory sanitarne, i ten pozytywny trend, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań - zastrzegał.

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że przygotowywany jest harmonogram luzowania obostrzeń na maj. - Możemy się spodziewać, że w przeciągu maja wróci - oprócz edukacji - bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy - mówił szef MZ.

Od 26 kwietnia w 11 województwach o najmniejszej średniej dziennej liczbie zakażeń część obostrzeń została poluzowana. Otwarte są w nich salony fryzjerskie i kosmetyczne, a dzieci z klas I-III szkoły podstawowej przeszły na nauczanie hybrydowe. Inne ograniczenia, dotyczące m.in. kin i teatrów, galerii handlowych, siłowni czy gastronomii, pozostały. W pięciu województwach - śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim oraz opolskim - obowiązują wszystkie nałożone wcześniej obostrzenia.

pg,IAR,PAP,pb/bf

Czytaj także

"Im dłużej będzie trwać, tym trudniej będzie polskim rodzinom". Abramowicz o zakończeniu lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 11:45
- Dziś zaszczepioną przeciwko COVID-19 mamy już grupę ryzyka, wielu z nas miało też kontakt z koronawirusem, nie ma więc potrzeby przedłużać lockdownu - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MŚP, Adam Abramowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odmrażanie gospodarki coraz bliżej. Premier o możliwym scenariuszu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 15:29
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że przełom maja i czerwca może być czasem odmrażania gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedłużenie Tarczy branżowej na marzec i kwiecień staje się faktem. Skorzysta z niego 420 tys. firm z 63 branż

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 12:30
Rozporządzenie Rady Ministrów o przedłużeniu Tarczy branżowej na marzec i kwiecień w zakresie przepisów dotyczących dofinansowań wynagrodzeń i dotacji wchodzi w życie w poniedziałek. Regulacje dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS będą obowiązywać od 4 maja 2021 r.
rozwiń zwiń