X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

W Kancelarii Prezydenta omawiano temat Funduszu Odbudowy. Szczerski: nikt nie przedstawił koncepcji weta

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 21:07
- Podczas wtorkowego posiedzenia prezydenckiego Kolegium ds. Polityki Międzynarodowej nikt nie przedstawił koncepcji weta prezydenckiego do ustawy ratyfikacyjne dot. decyzji o zasobach własnych koniecznej do uruchomienia Funduszu Odbudowy UE - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
Krzysztof Szczerski
Krzysztof Szczerski Foto: Prezydent.pl

We wtorek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się posiedzenie Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej poświęcone unijnemu Funduszowi Odbudowy, jego konsekwencjom politycznym i gospodarczym, a także przebiegowi procesu ratyfikacji w różnych krajach Unii Europejskiej decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE, co jest konieczne dla uruchomienia Funduszu.

W posiedzeniu udział wzięli minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański oraz europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Czytaj więcej
mid-21427006 (2).jpg
"Nie spodziewam się niespodzianek". Igor Szczęsnowicz o przyjęciu Krajowego Planu Odbudowy

Szef prezydenckiego Biura polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski powiedział, że "nikt z uczestników posiedzenia nie przekonywał do odrzucenia ratyfikacji". - W tej kwestii była zgoda członków Kolegium. Nikt nie przedstawił koncepcji weta prezydenckiego do ustawy ratyfikacyjnej - zapewnił prezydencki minister.

"Znaczenie innych państw UE"

Jak mówił, dyskusja koncentrowała się wokół znaczenia Funduszu Odbudowy dla europejskiej solidarności i tego, że uruchomienie środków w ramach tego funduszu jest potrzebne Unii Europejskiej jako całości". - Wskazywano, że przy naszej dyskusji dotyczącej ratyfikacji musimy także brać pod uwagę jego znaczenie dla innych państw europejskich, w tym dla krajów południa, strefy euro, ale też krajów naszego regonu - powiedział Krzysztof Szczerski.

Zaznaczył, ze bardzo wiele było głosów podkreślających wyjątkowość instrumentu jakim jest Fundusz Odbudowy i fakt, że "należ działać tak, by on rzeczywiście był traktowany jako instrument wyjątkowy". - A nie jako początek głębszej, systemowej zmiany Unii Europejskiej - mówił Krzysztof Szczerski.

Jednocześnie - dodał prezydencki minister - uczestniczy posiedzenia podkreślali, że Fundusz Odbudowy ma charakter wyjątkowy, ale nie jest tak, że nie było podobnych precedensów w skali gospodarki globalnej. - Musimy tutaj porównywać te mechanizmy do tego, co ma miejsce w USA, gdzie programy wspierania gospodarki środkami publicznymi mają miejsce na jeszcze większą skalę niż w Europie, więc to też jest kwestia utrzymania konkurencyjności Europy do podobnych działań podejmowanych w innych częściach świata - podkreślił.

"To będzie decydować o sukcesie"

Jak mówił Krzysztof Szczerski, w trakcie debaty podkreślano też, że wartość Funduszu Odbudowy będzie zależała też od "zdolności do tego, by szybko i sprawnie wykorzystać środki przewidziane w jego ramach". Zaznaczył, że mogą one wesprzeć cele, które stawia sobie Polska dotyczące transformacji gospodarki w kierunku walki z ociepleniem klimatu oraz rozwoju nowoczesnych technologii i tworzenia nowych miejsc pracy.

W trakcie posiedzenia wskazywał, że środki z Funduszu Odbudowy mogą stać się instrumentem do "budowania aktywnej roli państwa w procesach gospodarczych". Jak podkreślił, wpisuje się to w idee "pobudzania gospodarki poprzez duże inwestycje publiczne".

Czytaj więcej
1200_Morawiecki_PAP.png
Premier: polską racją stanu jest jak najszybsze przyjęcie ustawy o zasobach własnych UE

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że dyskusja toczyła się też wokół mechanizmu warunkowości, czyli kwestii łączenia wypłaty środków z przestrzeganiem zasad praworządności oraz tego, "do jakiego stopnia Komisja Europejska będzie postępowała zgodnie ze swoimi zobowiązaniami i respektowała konkluzje Rady Europejskiej dotyczące mechanizmu warunkowości".

- To w dużym stopniu będzie decydować o sukcesie tego funduszu, bo gdyby miało się okazać, że będzie to kryterium polityczne, a nie kwestia ochrony budżetu, wtedy cała istota Funduszu Odbudowy jest zagrożona - powiedział prezydencki minister.

Prezydencki minister nie chciał odnieść się do porozumienia, do jakiego doszło we wtorek podczas spotkania przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele klubu PiS. Obie strony porozumiały się w sprawie poparcia dla KPO.

Minister wskazywał, że czym innym jest sprawa ratyfikacji decyzji o zasobach własnych, a czym innym Krajowy Plan Odbudowy, którego dotyczy porozumienie zawarte we wtorek między Lewicą a PiS.

Miliardy dla Polski

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji niemal 60 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), jaki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.

Czytaj więcej
shutterstock unia europejska free 1200.jpg
"Dla tych środków nie ma alternatywy". Joanna Borowiak o Krajowym Planie Odbudowy

KPO to dokument będący podstawą do gospodarowania środkami z Funduszu Odbudowy. Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE.

W piątek prezydent Andrzej Duda mówił o Funduszu Odbudowy w wywiadzie dla portalu Interia.pl. - Być może przy ratyfikacji Funduszu Odbudowy trzeba dodać jakieś dodatkowe klauzule, które wskażą choćby na to, że w naszym przekonaniu ma on charakter incydentalny i służy wyłącznie temu, by wyprowadzić Unię Europejską z kryzysu i dać impuls do rozwoju - ocenił. Zwrócił uwagę, że debaty na temat kształtu Funduszu Odbudowy trwają w wielu krajach Unii, także w Niemczech.

jp

Czytaj także

"Opozycja nagle występuje z pozycji polexitu". Cezary Gmyz o ratyfikacji Funduszu Odbudowy UE

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 11:08
- W momencie, w którym Fundusz Odbudowy zaczął być niewygodny dla Niemiec, chociaż nie w sposób oficjalny, nagle polska opozycja zmieniła o 180 stopni swoją postawę wobec niego - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (TVP).
rozwiń zwiń