X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Był przedstawicielem cudownego pokolenia aktorów". Krzysztof Janczar wspomina swojego ojca Tadeusza Janczara

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 18:56
Aktor Krzysztof Janczar powiedział, że jego ojciec - również aktor Tadeusz Janczar - był przedstawicielem "cudownego pokolenia aktorów złotej ery filmu". 25 kwietnia przypada 95. rocznica urodzin Tadeusza Janczara - jednego z najpopularniejszych aktorów polskiej szkoły filmowej. Stworzył niezapomniane kreacje w filmach "Pokolenie" i "Kanał" Andrzeja Wajdy, "Pożegnaniach" Wojciecha Jerzego Hasa czy serialu "Dom" Jana Łomnickiego. Zmarł w 1997 roku.
Tadeusz Janczar
Tadeusz JanczarFoto: PAP/Maciej Belina Brzozowski

W rozmowie z Polskim Radiem Krzysztof Janczar podkreślił, że jego ojciec należał do artystów, którzy mieli w sobie żar światowości. Przyznał, że patrząc na niektóre zdjęcia taty, przypominają mu się aktorzy amerykańscy.

Tadeusz Janczar_663x364.jpg
Tadeusz Janczar: pierwszy w moim życiu był teatr

- Mój tata dokładnie tak i wyglądał, i miał taki nowoczesny sposób grania, o którym bardzo pięknie się wypowiadał pan Andrzej Wajda - wspomina syn aktora.

Jak mówił Krzysztof Janczar, jego ojciec był bardzo powściągliwy w filmowych środkach wyrazu.

- Miał umiejętność wewnętrznego skupienia się, introwertyczności, wewnętrznego smutku w oczach - mówił. - Z kolei w teatrze, na przykład w roli Czepca w "Weselu" Wyspiańskiego bardzo pięknie potrafił stanąć na scenie, wziąć kosę i huknąć głosem - dodał Krzysztof Janczar.

Wspólnie nie tylko w domu

Aktor kilkakrotnie wystąpił z ojcem w filmie i teatrze, między innymi w "Pluskwie" Konrada Swinarskiego na scenie Teatru Narodowego. Jak powiedział, było to niezwykłe przeżycie.

- Ojciec był bardzo oddany swojej sztuce aktorskiej i traktował ten zawód z wielką estymą - wspominał Krzysztof Janczar.

Jak mówił, Tadeusz Janczar był zawsze przygotowany, miał szacunek do kostiumu i swojego miejsca w garderobie. Dodał, że w ten sam sposób stara się podchodzić do tego, co robi.

Wspaniałe pokolenie aktorów

Krzysztof Janczar powiedział, że jego ojciec należy do wspaniałego pokolenia aktorów, obok Tadeusza Łomnickiego, Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza czy Adama Hanuszkiewicza, dla których trudno szukać następców we współczesnej kulturze.

Czytaj także:

- Cóż to był za wspaniały teatr, taki teatr naprawdę szerokiego gestu Adama Hanuszkiewicza. Współpraca pomiędzy Adamem Hanuszkiewiczem a moim tatą była bardzo bliska, ogromnie się przyjaźnili, Adam się wobec mojego taty zawsze pięknie zachowywał - powiedział Krzysztof Janczar.

Kariera i odznaczenia

Tadeusz Janczar grał w teatrach Olsztyna i Łodzi, a także na scenach warszawskich - w Powszechnym, Rozmaitości i Narodowym. Zagrał między innymi w spektaklach: "Hamlet" Williama Shakespeare'a i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, "Dwa teatry" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Andrzeja Łapickiego czy w "Szkole żon" Moliere'a w reżyserii Jana Kulczyńskiego. Wystąpił też w dramacie Stanisława Ignacego Witkiewicza "Jan Maciej Karol Wścieklica", "Rzeczy listopadowej" Ernesta Brylla czy "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza.

Tadeusz Janczar był wielokrotnie odznaczany, między innymi otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury. Uhonorowano go także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotem Krzyżem Zasługi i Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury".

Zmarł 31 października 1997 roku. Został pochowany w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim.

Czytaj także

Wspomnienie Andrzeja Brzeskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 14:00
W audycji wspominaliśmy aktora, satyryka, barda i poetę. Andrzej Brzeski współpracował m.in. z Programem Trzecim Polskiego Radia. Jego utwory pojawiały się w audycjach "BAR", "R.O.S.S.", "Powtórka z rozrywki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kowalewski: premiera komedii czy farsy jest rozpoznaniem w boju

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 19:00
- Podczas premiery zaczynamy się orientować, co jest da publiczności śmieszne, a co nie. Co można podkreślić, a co należy odpuścić. I z biegiem dalszych przedstawień dochodzimy do ostatecznej formy spektaklu, która jest już zamknięta i nic się nie dodaje - tak o sztuce rozbawiania mówił przed laty Krzysztof Kowalewski.
rozwiń zwiń