X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes PAIH: pandemia nie zmniejszyła zainteresowania zagranicznych inwestorów Polską

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 08:40
- Wystawa Expo w Dubaju jest szansą dla polskich firm, by zdobyć nowe rynki Bliskiego Wschodu, a też perspektywiczny rynek afrykański - mówił prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda. Zaznaczył, że pandemia nie zmniejszyła zainteresowania zagranicznych inwestorów Polską.
Warszawa
WarszawaFoto: TTstudio/Shutterstock
  • W ocenie szefa PAIH pandemia nie zmniejszyła zainteresowania zagranicznych inwestorów Polską
  • Rozmowy inwestycyjne nie wyhamowały. Nadal jest duże zainteresowanie naszym rynkiem ze strony inwestorów z zagranicy - powiedział
  • Podkreślił, że elementem budującym wizerunek Polski jako wiarygodnego partnera jest uruchamianie kolejnych projektów na naszym rynku przez firmy już w Polsce obecne

Krzysztof Drynda wskazuje, że PAIH obsługuje obecnie prawie 200 zagranicznych projektów inwestycyjnych o wartości ponad 8 mld Euro. - To jest wzrost o ok. 5 proc. względem porównywalnego okresu 2020 r. - powiedział. I poinformował, że to głównie inwestycje firm z sektora usług, ale też motoryzacji i elektromobilności, "w której wyrastamy na głównego gracza w Europie". Dominują inwestorzy z Niemiec, Korei Południowej, Japonii, Stanów Zjednoczonych.

Podkreślił, że elementem budującym wizerunek Polski jako wiarygodnego partnera jest uruchamianie kolejnych projektów na naszym rynku przez firmy już w Polsce obecne. Jako przykład podał niedawną, kolejną inwestycję francuskiej firmy Faurecia, obecnej na naszym rynku od blisko ćwierć wieku. - Przed pandemią byliśmy w unijnej czołówce pod kątem tworzenia nowych miejsc pracy. Świadczy to o tym, że mamy wykwalifikowaną i elastyczną kadrę pracowniczą, łatwo dostosowującą się do różnych warunków - wskazał szef PAIH.

Drynda zwrócił uwagę, że branże związane z IT to sektory gospodarki, które "wygrywają na pandemii, bo świat przenosi się do sieci". - Zmiana łańcuchów dostaw jest szansą dla Europy w ściąganiu nowych inwestycji, a przez to olbrzymią szansą dla polskich firm, mogących stać się poddostawcami wszystkich podmiotów, które będą się relokować i szukać rynków przede wszystkim w UE - powiedział. Ocenił, że w najbliższych latach Polska będzie "bramą do Europy dla firm z rynków pozaunijnych".

Prezes PAIH podkreślił, że relokacja firm to skutek nie tylko pandemii. - Mamy też sygnały związane z brexitem. Część przedsiębiorstw brytyjskich myśli o tym, jak funkcjonować w UE - zaznaczył. Przyznał, że w związku brexitem widać spadki w obrocie handlowym. - Krótkoterminowo to są złe informacje, ale ja upatruję w tym olbrzymi potencjał dla polskich przedsiębiorców - ocenił.

Zdaniem prezesa PAIH zmiana łańcuchów dostaw to szansa dla polskich firm z sektora elektromobilności, usług dla biznesu, ale też dla firm działających na rynku IT/ICT czy w branży medtech.

shutterstock_5882816541200 (1).jpg
Polska drugi raz z rzędu z najniższym bezrobociem w UE. Eurostat podał dane za luty

"Expo w Dubaju przypadnie na przełomowy okres czasu"

Mówiąc o nowych zagranicznych rynkach dla polskich firm, Drynda wskazał na światową wystawę Expo w Dubaju. - Mówimy o Bliskim Wschodzie, ale to się też pośrednio przekłada na bardzo perspektywiczny rynek afrykański - zaznaczył.

W jego ocenie obecność na Expo będzie miała istotne znaczenie ze względu na czas organizacji wystawy. - Expo w Dubaju przypadnie na przełomowy okres dla światowej gospodarki – będzie to dla niej nowe otwarcie, dlatego zależy nam, by program gospodarczy, nad którym pracujemy był nastawiony na łączenie przedsiębiorców; żeby dawał możliwości znalezienia na miejscu nowych kontrahentów - powiedział.

W wystawie, której otwarcie zaplanowano na 1 października weźmie udział ponad 200 krajów. - Potencjał do rozmów biznesowych jest olbrzymi, a wszystko to w bardzo szczególnym czasie - zaznaczył.

W opinii Dryndy polscy przedsiębiorcy powinni też szukać potencjalnych kontrahentów w krajach, z którymi mamy największą wymianę handlową - w Niemczech i Wielkiej Brytanii, "gdzie szczególnie w kontekście brexitu mamy wiele do zrobienia", ale też w krajach azjatyckich, jak Korea i Japonia, czy w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także:

Krzysztof Drynda zwrócił uwagę, że jednym z najważniejszych pomysłów na działanie Agencji jest postawienie w centrum przedsiębiorcy: jego oczekiwań i biznesu. To przedsiębiorcy tworzą nowe miejsca pracy i wpływają na rozwój gospodarki. - Naszą rolą jest zarówno obsługa zagranicznych inwestorów w Polsce, jak i wsparcie polskiego eksportu, ale też inwestycji polskich w Polsce - stwierdził. Drynda chce, by PAIH rozszerzała w tym zakresie współpracę z instytucjami państwowymi, takimi jak KUKE, PARP czy BGK, ale też szukała partnerów wśród organizacji branżowych czy izb handlowych. Według niego takie łączenie sił przełoży się bezpośrednio na wsparcie polskich przedsiębiorców.

- Zależy mi na tym, żebyśmy szukali partnerów aktywnie – żebyśmy to my wychodzili z szeroką ofertą do potencjalnych inwestorów. To są sprawy, na które będę mocno stawiał jako prezes - zapowiada prezes PAIH. Jego zdaniem umożliwi to budowanie przewagi konkurencyjnej Polski względem innych gospodarek regionu "już na wczesnym etapie podejmowania decyzji inwestycyjnych".

Wskazując na nowe działania PAIH wymienił program Biznesmikser - w jego ramach rozwój specjalnej platformy, na której przedsiębiorcy będą mogli umieszczać swoje oferty biznesowe. - W ten sposób chcemy łączyć zarówno kooperantów z kraju, jak i zagranicy. Mamy też aktywny e-program eksportowy, który bardzo precyzyjnie łączy bezpośrednio polskich przedsiębiorców z zagranicznymi partnerami - dodał.

Jak podkreślił Drynda, te firmy, które zdecydują na inwestycje w Polsce, stają się naszymi ambasadorami. - Przede wszystkim zależy nam na tych inwestycjach, które wiążą się z jednej strony z transferem technologii, ale też tych, które tworzą wysokojakościowe miejsca pracy – oparte na kapitale ludzkim i wykorzystujące naszą wiedzę i umiejętności, a jednocześnie pozwalające rozwijać się pracownikom - podsumował.

ks

Czytaj także

Minister finansów o wyższej kwocie wolnej od podatku: po pandemii możemy mieć większe ambicje

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 08:06
- Słyszymy, że będzie to 30 tys. - nie mogę tego potwierdzić, ale byłbym szczęśliwy, gdyby była na takim poziomie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej, odnosząc się do spodziewanego podniesienia wysokości kwoty wolnej od podatku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wodór – paliwo przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 05:00
Wodór rozgrzewa wyobraźnię naukowców, inżynierów i zwykłych użytkowników dróg. Coraz częściej słyszymy, że za kilka lat w zapomnienie odejdzie ropa, benzyna i gaz, a cały świat będzie wykorzystywał w gospodarce tani i ekologiczny pierwiastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Polski Ład już 8 maja? Szef komitetu wykonawczego PiS wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 07:59
- Nie wykluczam, że program będzie zaprezentowany w najbliższym czasie, ale wszystko zależy od sytuacji pandemicznej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia szef Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, nawiązując do daty przedstawienia Nowego Ładu.
rozwiń zwiń