X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: najpierw równowaga emisyjna, neutralność klimatyczna później

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 20:12
Prezydent Andrzej Duda podkreśla, że podstawowym celem klimatycznym dla Polski jest równowaga emisyjna. Jednocześnie prezydent zaznacza, że w obecnej sytuacji nie odważy się zadeklarować szybkiego terminu osiągnięcia neutralności klimatycznej przez nasz kraj. Cel Unii Europejskiej to zeroemisyjność do 2050 roku.
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: PAP/Andrzej Lange

Tuż przed rozpoczęciem międzynarodowego szczytu klimatycznego Andrzej Duda wziął udział w wideokonferencji z dziennikarzami. Jak podkreślał, Polska stale ogranicza emisje gazów cieplarnianych, ale należy też dostrzegać uzależnienie naszej energetyki od węgla.

- Chcemy w jak największym stopniu ograniczać emisje, w taki sposób, w jaki to jest dzisiaj dla nas dostępne. Choć zakładamy, że będzie to w istotnym stopniu etap przejściowy. To nie jest tak, że my tylko o tym mówimy, to się w tej chwili u nas dzieje. Myślę, że to jest widoczne - powiedział prezydent.


Posłuchaj
00:15 dud1.mp3 Andrzej Duda o ograniczaniu emisji (IAR)

 

shutterstock andrzej duda free 1200.jpg
Prezydent: energetyka odnawialna jest niestabilna, alternatywą jest atom

Sprawiedliwa transformacja 

Andrzej Duda argumentował, że konieczna jest sprawiedliwa transformacja uwzględniająca uwarunkowania społeczne. Według prezydenta docelowym modelem dla Polski jest energia wytwarzana w dużej mierze przez elektrownie atomowe.

Czytaj także:

- Dzisiaj już jesteśmy na etapie gospodarczego porozumienia z USA, jeżeli chodzi o współpracę i wykorzystanie w przyszłości energii atomowej w naszym kraju właśnie do produkcji energii. Chcemy to zrealizować, a w międzyczasie chcemy w jak największym stopniu ograniczać emisje, chociażby poprzez przejściowe przechodzenie z wytwarzania energii z węgla na wytwarzanie energii z gazu - mówił.


Posłuchaj
00:27 dud2.mp3 Andrzej Duda o energetycznej transformacji do atomu (IAR)

 

Odnawialne źródła energii

kurtyka 12.jpg
Michał Kurtyka: w ciągu roku zrobiliśmy ogromny postęp w kwestii transformacji energetyki

Jako inwestycje kluczowe dla rozwoju energetyki gazowej Andrzej Duda wskazał budowę rurociągu Baltic Pipe, stworzenie bloku gazowego w Elektrowni Ostrołęka oraz rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu i powstanie drugiego takiego obiektu w Trójmieście.

Prezydent mówił również o rosnącej roli odnawialnych źródeł energii w Polsce. Jak zaznaczył, do 2030 roku w naszym kraju OZE powinno stanowić ponad 30 procent produkowanej energii.

fc

Czytaj także

Prezydent: pogodzenie wzrostu gospodarczego z dbałością o środowisko to jedno z najważniejszych wyzwań

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 12:57
- Przezwyciężenie zaszłości historycznych i transformacja energetyczna to proces długotrwały, który będzie od nas wymagał poniesienia ogromnych, niewspółmiernie wyższych niż w krajach rozwiniętych UE, kosztów - mówił prezydent Andrzej Duda podczas szczytu V4 w Juracie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański szczyt klimatyczny. Paweł Sałek: Polska podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 08:55
- Polska jest krajem sukcesu klimatycznego. Zredukowaliśmy liczbę gazów cieplarnianych, nasza gospodarka i PKB wzrastają, emisyjność spada - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń