X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: nie zadeklarowałbym, że osiągniemy neutralność klimatyczną szybciej niż UE

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 16:23
Polska nie będzie neutralna klimatycznie szybciej niż Unia Europejska - ocenił prezydent Andrzej Duda w przeddzień międzynarodowego szczytu klimatycznego. Polski prezydent będzie jednym z 40 światowych przywódców, którzy dziś i jutro wezmą w udział w wirtualnym wydarzeniu organizowanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Grzegorz Jakubowski / KPRP / Prezydent.pl

Podczas wideokonferencji z dziennikarzami na pytanie o zadeklarowanie neutralności klimatycznej Polski do 2050 roku prezydent odparł, że stara się nie obiecywać gruszek na wierzbie.

shutterstock andrzej duda free 1200.jpg
Prezydent: energetyka odnawialna jest niestabilna, alternatywą jest atom

- Powiedzieć dzisiaj, że my w jakimś bardzo szybkim tempie osiągniemy zeroemisyjność, to ja bym się nie odważył. Wiem jakie są dziś realia polskiej gospodarki, wiem o tym, że 70 procent naszej energetyki to jest energia elektryczna produkowana z węgla. Powiem tak, na pewno nie zadeklarowałbym dzisiaj, że my osiągniemy tę neutralność szybciej niż deklaruje to Unia Europejska - mówił Andrzej Duda.

Na szczycie Rady Europejskiej pod koniec 2019 roku Polska nie zobowiązała się do osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej. Warszawa argumentuje, że popiera cel na poziomie ogólnounijnym a nie krajowym.

Posłuchaj
00:27 gruszki.mp3 Prezydent Andrzej Duda o neutralności klimatycznej w Polsce (IAR)

 

szczęście oddychanie powietrze 1200x660.jpg
Czyste powietrze zaczyna się od domu. Termomodernizacja i technologia budowlana w trosce o klimat

Prezydent podkreślał, że zmiany w miksie energetycznym i w odchodzeniu od węgla muszą być oparte na zasadzie sprawiedliwej transformacji, uwzględniającej uwarunkowania społeczne danego regionu. Jak dodał, najpierw celem jest uzyskanie równowagi emisyjnej.

Czytaj również:

Andrzej Duda mówił również, że do 2030 roku ponad 30 procent energii ma być wytwarzane z odnawialnych źródeł, a miejsce węgla w kolejnych latach będzie zajmować energetyka gazowa i jądrowa.

W ramach szczytu klimatycznego prezydent Duda zabierze głos podczas debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.

fc

Czytaj także

Polacy za zieloną energią: w odwrocie kopciuchy, a instalacje OZE coraz bardziej popularne

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 13:26
Termomodernizacja oraz dopłaty do wymiany starych węglowych pieców zaczyna przynosić efekty. Jak wynika z badań CBOS, w ciągu ostatnich trzech lat odsetek deklarujących ogrzewanie węglem zmniejszył się o 9 punktów procentowych, z 59 proc. do 50 proc.; największe zmiany w sposobie ogrzewania zaszły na wsi oraz w mniejszych miastach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Kurtyka: w ciągu roku zrobiliśmy ogromny postęp w kwestii transformacji energetyki

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 10:47
Zrobiliśmy milowy krok naprzód jeśli chodzi o to, jak chcemy przeprowadzić transformację energetyczną - powiedział podczas inauguracji pierwszego dnia szczytu klimatycznego TOGETAIR minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
rozwiń zwiń