X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Doły śmierci w komunistycznej katowni na Pradze. IPN wydobywa kolejne ciała

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 15:30
Szczątki trzech osób zostaną jeszcze dziś wydobyte z dołów śmierci z terenu dawnego więzienia karno-śledczego NKWD-UB, zwanego "Toledo" - poinformował profesor Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami poszukiwawczymi ofiar totalitaryzmów.
Prace IPN nad wydobyciem szczątków w więzieniu Toledo
Prace IPN nad wydobyciem szczątków w więzieniu "Toledo"Foto: IAR/Witold Banach

Po II wojnie światowej więzienie "Toledo" - dziś przy ul. Namysłowskiej na Pradze - było miejscem kaźni żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego. Tu grzebano także poległych w walce żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

szczątki 1200 .jpg
Warszawa: IPN odnalazł w lesie masowy grób z II wojny światowej. Szczątki należą m.in. do dzieci i niemowląt

Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej, profesor Krzysztof Szwagrzyk mówił podczas konferencji prasowej, że wydobycie szczątków dwóch osób było możliwe po rozebraniu muru, który został zbudowany na dołach śmierci już po zakończeniu II wojny.

Posłuchaj
00:25 szw1.mp3 Krzysztof Szwagrzyk o wydobyciu szczątków spod muru (IAR)

- Po wydobyciu szczątków, na razie wiadomo, że młodej kobiety i mężczyzny, będą one dokładnie przebadane - dodaje kierowniczka Działu Identyfikacja Biura Poszukiwań IPN doktor Magdalena Krajewska.

Posłuchaj
00:27 szw2.mp3 Magdalena Krajewska o badaniach szczątków ofiar (IAR)

Profesor Krzysztof Szwagrzyk wyjaśniał, że przy odnalezionych szczątkach nie znaleziono przedmiotów, które mogłyby pomóc w identyfikacji, natomiast znaleziono strzępy grubego materiału, który może sugerować, że byli oni ubrani w mundury.

dokumenty archiwum free shutt 1200 .jpg
IPN odzyskał nielegalnie zatrzymane dokumenty. Obejmują ponad pół wieku historii

Do tej pory na terenie byłego więzienia "Toledo" odnaleziono szczątki 21 osób, jednak, jak wyjaśnia profesor Szwagrzyk, to zaledwie prawdopodobnie mały procent osób, które zostały na tym terenie pogrzebane.

Posłuchaj
00:26 szw3.mp3 Krzysztof Szwagrzyk o skali mordów na terenie więzienia (IAR)

Obecny etap prac IPN na terenie dawnego więzienia "Toledo" potrwa do końca kwietnia. Profesor Krzysztof Szwagrzyk zapowiedział jednak, że w lipcu badana będzie przestrzeń ogrodu więziennego. Profesor nie wyklucza także podjęcia prac za murami więzienia, na terenie pobliskiego osiedla, gdzie również mogły być pogrzebane ofiary komunistycznych oprawców.

fc

Czytaj także

Facebook cenzuruje historię? Poseł PiS wystosował oficjalny list do Zuckerberga

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 07:08
Poseł Bartosz Kownacki wystosował oficjalny list do Marka Zuckerberga, szefa Facebooka, w sprawie blokowania przez portal społecznościowy informacji o niemieckich zbrodniach. - Nie możemy pozwolić na takie skandaliczne działania - powiedział poseł PiS w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

IPN upamiętnia ofiary zbrodni katyńskiej. Rusza festiwal filmowy "Echa Katynia"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 15:04
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek podkreślił, że "naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach zbrodni katyńskiej". IPN w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zaprezentował program II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Jego celem jest ukazywanie wpływu i skutków totalitaryzmów dla społeczeństwa i jednostki.
rozwiń zwiń