X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szczerski: OBWE użyje wszelkich instrumentów dyplomatycznych ws. Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 14:29
- Sekretarz generalna OBWE Helga Schmid w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą zapewniła, że OBWE "użyje wszystkich dostępnych instrumentów dyplomatycznych dla poprawy sytuacji Polaków na Białorusi" - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
Zdj. ilustr.
Zdj. ilustr.Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Szczerski zaznaczył, że jednym z głównym tematów wtorkowego spotkania prezydenta z sekretarz generalną Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie była sytuacja Polaków na Białorusi.

Czytaj także:
białoruś 1200 shutter.jpg
"Powinniśmy okazać solidarność". Paweł Bobołowicz o zatrzymaniach Polaków na Białorusi

- Prezydent podkreślił, że sytuacja ta nie ulega poprawie a represje wobec polskiej mniejszości zaostrzają się. Sekretarz generalna OBWE zapewniła, że OBWE "użyje wszystkich dostępnych instrumentów dyplomatycznych dla poprawy sytuacji Polaków na Białorusi" - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Jak dodał, Helga Schmid podkreśliła, że uruchomiła już bardzo wiele kanałów dyplomatycznych, którymi dysponuje OBWE, by upominać się o sytuacje Polaków u władz Białorusi, a także podnieść tę kwestię na forum Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.

Czytaj także:

Sytuacja na Ukrainie

Drugim ważnym tematem rozmowy Andrzeja Dudy z Helgą Schmid była sytuacja na wschodzie Ukrainy. OBWE ma swoją misję monitorującą na wschodnich terenach Ukrainy.

- W tej kwestii jest wspólne przekonanie prezydenta i sekretarz generalnej, że kluczową kwestią dla sytuacji na Ukrainie jest spójna i zdecydowana odpowiedź państw zachodnich wobec Rosji; odpowiedź mówiąca o braku akceptacji dla eskalacji napięcia - podkreślił prezydencki minister.

Czytaj także:
pap_20200825_1HB (1).jpg
Andrzej Szejna: wojska Federacji Rosyjskiej szykują się do ataku

Obawy OBWE

Jak zaznaczył Szczerski, są "dwa szczególne przedmioty troski ze strony OBWE" w kontekście Ukrainy. - Po pierwsze ograniczenie możliwości działania misji obserwacyjnej OBWE w sytuacji wzrostu napięcia i różnego typu działań blokujących możliwość obserwowania sytuacji na wschodzie Ukrainy, gdzie mamy do czynienia z ciągłymi naruszeniami rozejmu i zawieszenia broni - dodał Szczerski.

Z drugiej strony, zaznaczył, OBWE obawia się, że wzrost napięcia łatwo może przerodzić się w konflikt zbrojny w wyniku prowokacji.

- To jest dzisiaj główny powód do niepokoju także Polski: obawa, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli w wyniku prowokacji i reakcji na tę prowokację. A w sytuacji napięcia, z którym mamy do czynienia i takiej ilości wojska i manewrów, jakie tam mają miejsce, nie jest to rzecz wykluczona - powiedział Szczerski. Jak dodał, obecna sytuacja na wschodzie Ukrainy bardzo przypomina sytuację w Gruzji przed wybuchem wojny w 2008 roku.

Czytaj także:

Inne regiony

Według ministra rozmowa dotyczyła także innych krajów regionu, które są przedmiotem polskiego zainteresowania i działań w ramach OBWE. - Po pierwsze Mołdawii, gdzie zależy nam na stabilnej sytuacji wewnętrznej i rozwoju tego państwa w kierunku takim, jakiego oczekuje mołdawskie społeczeństwo - powiedział Szczerski.

Czytaj także:
1200_statek_Rosja_Forum.png
Kilkadziesiąt rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym. Wzięły udział w manewrach wojskowych

Poinformował też, że w środę Andrzej Duda będzie rozmawiał telefonicznie z prezydent Mołdawii Mają Sandu, także "w kontekście sytuacji na Morzu Czarnym i manewrów Rosji wokół Ukrainy".

Rozmowa Andrzeja Dudy z Helgą Schmid dotyczyła także Gruzji i konsekwencji ostatniego konfliktu w górnym Karabachu. - Prezydent omówił z sekretarz generalną sytuacja bezpieczeństwa także w regionie Kaukazu - dodał minister.

Szczerski zaznaczył, że rozmowa prezydenta z sekretarz generalną OBWE "nakreśliła obszar geograficzny, który będzie szczególnie istotny dla Polski w pracach OBWE w czasie naszego przewodnictwa w tej organizacji, które rozpocznie się w styczniu 2022 roku".

jbt

Czytaj także

"Rosja destabilizuje Ukrainę i całą Europę". Zełenski zaprasza europejskich polityków do Donbasu

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 13:50
- Rosja nie przestaje destabilizować naszego kraju, a przez niego - całej Europy - oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica". Zaprosił włoskich polityków do Donbasu, by przekonali się, co się tam dzieje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zanosi się na długotrwałą zimną wojnę". Bartoszewski o relacjach ukraińsko-rosyjskich

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 13:37
 - W relacjach ukraińsko-rosyjskich wszystko idzie w złym kierunku - mówił w niedzielę w TV Republika Marek Suski (PiS). Z kolei Władysław Teofil Bartoszewski ocenił, że "zanosi się na długotrwałą zimną wojnę".
rozwiń zwiń