X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wróblewski: chcę przekonać senatorów, aby rozważyli oddanie na mnie głosu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:00
- Bardzo mnie ciekawi, czy opozycja odpowie na tę propozycję - podkreślił poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, wybrany przez Sejm na RPO. Jego zdaniem sposobem na zakończenie pata wokół tej instytucji może być wskazanie przez opozycję kandydatów na jego ewentualnych zastępców.
Bartłomiej Wróblewski
Bartłomiej Wróblewski Foto: twitter.com/BartłomiejWróblewski

Bartłomiej Wróblewski został powołany na Rzecznika Praw Obywatelskich przez Sejm w czwartek, a wybór izby niższej wymaga jeszcze zgody Senatu. Powołanie RPO jest konieczne, ponieważ 9 września ub. roku upłynęła kadencja Adama Bodnara.

W Telewizji Republika Wróblewski ocenił, że obok procesu wyboru RPO obecnie trwa też próba przełamania wielomiesięcznego pata wokół tej instytucji.

Poseł nawiązał m.in. do zaproszenia, które skierował do opozycji, aby przedstawiła kandydatów na zastępców RPO. Jak wyjaśnił, chciałby, aby jedna z takich osób odpowiadała za sprawy wsi, a druga - była wrażliwa społecznie. Jeśli opozycja nikogo nie zaproponuje - zaznaczył - gdy zostanie RPO, i tak będzie chciał takich zastępców powołać.

- Bardzo mnie ciekawi, czy opozycja odpowie na tę propozycję. Uważam, że byłoby to dobre i to byłby sposób na zakończenie tego wielomiesięcznego pata. Wiemy, że ten pat może zakończyć się tylko wtedy, jeśli w Sejmie i w Senacie przedstawiciele większości sejmowej i większości senackiej w drodze jakiegoś kompromisu, jakiegoś porozumienia wybiorą nowego RPO - powiedział.

W kontekście Senatu, gdzie większość należy do klubów: KO, PSL, Lewicy oraz koła senatorów niezależnych, poseł zapytany został o konserwatywne skrzydło Platformy Obywatelskiej.

wróblewski 1200 pap.jpg
"Może być rzecznikiem wszystkich Polaków". Andrzej Kryj o kandydaturze Bartłomieja Wróblewskiego

"Biuro RPO powinno być spluralizowane"

Wróblewski wyraził opinię, że ta "nieco bardziej tradycyjna" grupa senatorów PO w "głosowaniach światopoglądowych" zwykle zachowuje powściągliwość. - Proces uniformizacji opozycji nie jest tylko procesem uniformizacji politycznej (...), on też obejmuje sferę ducha, sferę wartości - dodał.

Odniósł się też do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Zgodnie z ustawą o RPO Adam Bodnar, mimo upływu kadencji, nadal pełni urząd do czasu powołania przez parlament następcy. W czwartek TK orzekł, że umożliwiający to przepis ustawy jest niekonstytucyjny. Straci on moc po trzech miesiącach.

Czytaj także:

Dopytywany, co jeśli nie uda się wybrać RPO przez te trzy miesiące, odparł: "Ja się jednak staram na tym, aby przekonać także senatorów do rozważenia oddania głosu na mnie". - Dlatego mówię o tym, że Biuro RPO powinno być spluralizowane, żeby różne środowiska polityczne miały możliwość wpływu na tę instytucję - powiedział.

Jak ocenił, dla instytucji byłoby lepiej, gdyby ta sytuacja niepewności się zakończyła. Pytany o zdanie na temat Bodnara i popierania go przez polityków opozycji, powiedział, że "Adam Bodnar był rzecznikiem blisko związanym z opozycją". - Ja raczej widzę urząd RPO odseparowany od polityki - dodał.

ks

Czytaj także

Piotr Kaleta: powinniśmy mieć dobrego Rzecznika Praw Obywatelskich, a nie rzecznika praw PO

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 18:24
- Sytuacja jest na styku, jeśli chodzi o liczbę głosów. Byłem senatorem i wiem, że jest możliwa konfiguracja, która pozwoli przeforsować kandydaturę Bartłomieja Wróblewskiego. Senatorowie powinni stanąć na wysokości zadania, by nie przeciągać w nieskończoność patowej sytuacji - powiedział Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wróblewski: chcę pokazać, że można stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 06:56
 - Chcę pokazać, że możemy stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną, nakierowaną na obronę praw obywateli, bez stawiania się w szeregach formacji politycznej; na swoich zastępców powołam osoby o odmiennych poglądach - powiedział PAP Bartłomiej Wróblewski, wybrany przez Sejm na stanowisko RPO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Jarosław Sellin: są przesłanki do nadziei w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 13:41
- Przesłanki do nadziei są, bo w Sejmie część środowisk niezwiązanych ze Zjednoczoną Prawicą nie odrzuciła kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich - ocenił wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości. Wyraził nadzieję, że ta druga propozycja, która z Sejmu do Senatu przechodzi, będzie efektywna.
rozwiń zwiń