X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Amerykańskie myśliwce przyleciały do Polski. Szef MON: wspólnie ćwicząc, wzmacniamy bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 18:00
W ramach ćwiczenia przerzutu sił powietrznych w Europie do Polski przyleciało kilkadziesiąt samolotów bojowych F-15 i F-16 - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Łącznie, do naszego kraju przyleciały dwadzieścia cztery myśliwce Sił Powietrznych USA w ramach okresowych polsko-amerykańskich szkoleń przygotowywanych przez tzw. aviation detachment.
Jeden z samolotów floty amerykańskiej, który przyleciał do Polski
Jeden z samolotów floty amerykańskiej, który przyleciał do PolskiFoto: twitter.com/mblaszczak

"Dzisiaj do Polski przyleciało kilkadziesiąt samolotów F-15 i F-16. @US_EUCOM (dowództwa amerykańskich wojsk w Europie) ćwiczy szybki przerzut sił powietrznych w Europie z wykorzystaniem m. in. polskich lotnisk. Wspólnie ćwicząc, wzmacniamy bezpieczeństwo naszego regionu #StrongerTogether" – napisał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze.

To jedna z największych rotacji. Amerykańscy lotnicy, stacjonujący w bazach w Łasku i na poznańskich Krzesinach, będą ćwiczyć m. in. współdziałanie z polskimi wojskami lądowymi.

b1b lancet pap 1200 .jpg
Bombowiec strategiczny USAF lądował w Polsce. "Możemy wspólnie wykonywać misje"

Jak poinformował resort obrony, na lotniska Łask i Krzesiny przyleciało po dziesięć samolotów F-15 i po dwa F-16. Niektóre maszyny odlecą 22 kwietnia, inne pozostaną do końca miesiąca.

Program szkolenia

Amerykańskie samoloty będą operować w polskiej przestrzeni powietrznej, wykonując w ramach wspólnych szkoleń misje bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych, walki powietrznej i tankowania z samolotu KC-135. Program szkolenia obejmuje również wskazywanie pilotom celów z ziemi, przekazywanie im danych dotyczących pozycji oraz sposobu przeprowadzenia ataku na wyznaczony cel.

Jednym z założeń cyklicznych pobytów samolotów USAF w Polsce jest przygotowanie polskich lotnisk do obsługi sojuszniczych maszyn. Baza w Łasku została także wskazana jako pierwsza, w której będą stacjonować polskie F-35.

Czym jest Agile Combat Employment?

Obecna rotacja odbywa się w ramach tzw. Agile Combat Employment. Jest to wypracowana przez USAF koncepcja zakładająca ciągłe manewrowanie samolotami i zmianę ich miejsc stacjonowania w strefie walk, tak aby utrudnić ich zniszczenie na lotniskach pociskami manewrującymi lub balistycznymi.

Samoloty operują z sieci baz o różnym stopniu wyposażenia, przy ograniczonej obsłudze naziemnej, korzystają z magazynowanego na miejscu sprzętu i transportu powietrznego, by ćwiczyć szybki przerzut i działanie na całym teatrze.

Czytaj także:

Rotacyjne pobyty amerykańskich samolotów bojowych F-16 i transportowych C-130 Hercules – podobnych typów jak używane w Polsce – odbywają się od 2013 r. Z reguły w ciągu roku są organizowane cztery dwutygodniowe pobyty F-16 lub C-130. W tym roku z powodu pandemii odwołano rotację C-130 planowaną na marzec. Obecna zmiana to jedna z największych.

Stały naziemny pododdział (aviation detachment, AvDet) przygotowujący rotacyjne szkoleniowe pobyty amerykańskich samolotów stacjonuje w Polsce od 2012 r. na podstawie międzyrządowej umowy z 2011 roku.

Przylot amerykańskich myśliwców został zorganizowany niezależnie od ćwiczenia Defender-Europe 21. Odbywa się ono od marca do czerwca, a organizuje je dowództwo amerykańskich wojsk lądowych w Europie i Afryce.

Czytaj także

Szef MON: zwiększenie amerykańskich sił w Polsce przesądzone, zobowiązania utrzymane

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 09:07
- Zwiększenie ilości amerykańskich wojsk w Polsce jest przesądzone, zobowiązania poprzedniej administracji zostają utrzymane - zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak, który w czwartek rozmawiał z nowym sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem.
rozwiń zwiń