X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

PiS na czele, Polska 2050 wiceliderem, KO na trzecim miejscu

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 16:43
Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, 18 kwietnia br., Prawo i Sprawiedliwość z koalicjantami ze Zjednoczonej Prawicy otrzymałoby 32,2 proc. poparcia, Polska 2050 - 17,3 proc., a KO uzyskałaby 17 proc. - wynika z najnowszego sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/Kancelaria Sejmu

Z najnowszego sondażu United Survey przeprowadzonego na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 18 kwietnia, to najwięcej głosów otrzymałoby Prawo i Sprawiedliwość. "Wskazują tak wyniki badań w dwóch wariantach: kiedy PiS walczyłoby o głosy jako Zjednoczona Prawica, ale także wówczas, gdy Porozumienie i Solidarna Polska wystartowałyby osobno" - czytamy w niedzielę na stronie internetowej WP.

sejm free tt 663.jpg
PiS zwiększa przewagę nad KO. Konfederacja poza Sejmem

Chęć oddania głosu na rządzące ugrupowania zadeklarowało 32,2 proc. ankietowanych. To o 1 pkt proc. mniej niż w badaniu sprzed miesiąca, kiedy na PiS i koalicjantów z Porozumienia i Solidarnej Polski chciało głosować 33,2 proc. respondentów.

W porównaniu z sondażem sprzed miesiąca zmiana nastąpiła na drugim miejscu zestawienia. Polska 2050 Szymona Hołowni zyskała ponad 4 pkt proc. i z wynikiem 17,3 proc. głosów znalazła się tuż przed Koalicją Obywatelską.

Czytaj także:

Na Platformę Obywatelską i jej koalicjantów zagłosowałoby teraz 17 proc. ankietowanych, czyli o 1,5 pkt proc. mniej niż w poprzednim naszym badaniu.
Kolejne miejsca zajęłyby Lewica z 7,7 proc. poparcia (spadek o 1,6 pkt proc. w porównaniu z badaniem z marca) oraz Konfederacja z 7 proc. głosów (wzrost o 0,5 pkt proc.).

Pod progiem znalazła się PSL-Koalicja Polska z 4,9 proc. (spadek o 1,4 pkt. proc. wobec badania z marca). Niemal 14 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie wie, na kogo oddałoby głos.

Koalicja Zjednoczonej Prawicy osobno - na kogo zagłosowaliby ankietowani?

W sondażu zapytano także respondentów o to, na kogo zagłosowaliby, gdyby lista partii na karcie wyborczej do Sejmu była inna, a Porozumienie Jarosława Gowina oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry startowałyby osobno.
W takim wariancie nadal wygrałoby PiS, ale z 30,3 proc. głosów. Polska 2050 Szymona Hołowni mogłaby liczyć na 17 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska na 16,6 proc., a Lewica na 8,2 proc.

Nad progiem wyborczym znalazły się też Konfederacja (5,7 proc.) i PSL-Koalicja Polska (5 proc.).

hołownia 1200 shutterstock.jpg
Sytuacja w Zjednoczonej Prawicy. Jerzy Mosoń: na wcześniejszych wyborach skorzystałby tylko Szymon Hołownia

"Gdyby obecni koalicjanci partii Jarosława Kaczyńskiego walczyli w wyborach pod własnymi szyldami, to Solidarna Polska mogłaby liczyć na 2,1 proc., a Porozumienie na 1,4 proc. głosów. Oznacza to, że ich przedstawiciele nie zasiadaliby w Sejmie" - czytamy.

Również w tym wariancie niezdecydowanych było ok. 14 proc. uczestników badania.

Jaka frekwencja?

Z sondażu wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbyły się w niedzielę, 18 kwietnia, to wzięłoby w nich udział 52 proc. ankietowanych (to o ponad 5 pkt proc. więcej niż w badaniu sprzed miesiąca). Przy czym odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 33,9 proc. respondentów, a "raczej tak" 18,1 proc.

Z kolei 46 proc. badanych (1,5 pkt proc. mniej w stosunku do poprzedniego badania) stwierdziło, że nie wzięłoby udziału w wyborach do Sejmu: z czego 23,9 proc. "raczej nie", a 22,1 proc. "zdecydowanie nie". Niezdecydowanych było tylko 2 proc. uczestników badania (przy 5,6 proc. miesiąc wcześniej).

Sondaż United Survey dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 16 kwietnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na próbie 1000 osób.

bf

Czytaj także

PiS liderem ze wzrostem poparcia. Konfederacja poza Sejmem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 13:00
Gdyby wybory do Sejmu obywały się w najbliższą niedzielę, PiS mogłoby liczyć na 33 proc. głosów. Chęć głosowania na KO wyraziło 24,1 proc. badanych. Podium zamyka Polska 2050 z poparciem 13,1 proc. - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdecydowana przewaga Zjednoczonej Prawicy, za nią KO i ruch Hołowni. Nowy sondaż

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 14:52
Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w tę niedzielę, najwięcej badanych zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę - 33,2 proc, na KO 18,5 proc., a na Polskę 2050 Szymona Hołowni 13,2 proc. - wynika z sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski.
rozwiń zwiń