X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Trwa śledztwo ws. fałszywych alarmów bombowych na lotnisku

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 09:18
Wydział Terroru Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji prowadzi pod nadzorem prokuratury śledztwo w sprawie serii fałszywych alarmów bombowych, które w kwietniu kilkukrotnie sparaliżowały pracę Lotniska Chopina w Warszawie – dowiedziała się PAP.
Lotnisko Chopina
Lotnisko ChopinaFoto: shutterstock/EQRoy

Osoba, która w stan gotowości postawiła służby bezpieczeństwa na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie, po raz pierwszy skontaktowała się z lotniskową infolinią w dniu 1 kwietnia o godz. 20.44.

Czytaj także:
samolot bomba 1200.jpg
Kontrola samolotu na lotnisku na Okęciu. Nie znaleziono niebezpiecznych materiałów

Mężczyzna poinformował, że w samolocie, który ma wylecieć z Warszawy w kierunku Goeteborga znajduje się ładunek wybuchowy. Podobne informacje przekazał jeszcze kilkukrotnie, dzwoniąc z tego samego numeru telefonu. Po sprawdzeniu aeroplanu ustalono, że alarm był fałszywy.

Kolejne zgłoszenia

Kolejny telefon pracownik lotniskowej infolinii odebrał 4 kwietnia, wieczorem. Jak później ustalono, sprawca dzwonił z tego samego numeru telefonu, co kilka dni wcześniej.

Służby otrzymały informację o tym, że na pokładzie samolotu tureckich linii Turkish Airlines lecącego ze Stambułu do Warszawy może się znajdować ładunek wybuchowy. Ewakuowano ponad 100 pasażerów. Wówczas informacja okazała się nieprawdziwa.

10 kwietnia o godz. 18.12 na infolinię zadzwonił mężczyzna, który przekonywał, że na pokładzie samolotu Polskich Linii Lotniczych LOT, który do stolicy przyleciał z Kijowa, znajduje się bomba.

Sprawdzanie pokładu trwało kilka godzin, alarm okazał się być fałszywy. Tego dnia sprawca dzwonił z innego numeru telefonu, ale – jak ustaliła PAP – śledczy są przekonani, że informację o ładunku wybuchowym przekazywała ta sama osoba.

Czytaj także:
Wizzair 1200 shutt.jpg
Wizz Air uruchomi cztery nowe trasy lotnicze z trzech polskich lotnisk

Czytaj także:

Śledztwo 

14 kwietnia Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota wszczęła śledztwo dotyczące przestępstwa z artykułu 224a kodeksu karnego.

Przepis ten stanowi, że "kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, że osoba kontaktująca się ze służbami jest "fachowcem" i dołożyła wszelkich starań, by ukryć swoją tożsamość i lokalizację.

jbt

Czytaj także

Szczęśliwy finał wypadku awionetki w Gliwicach. Mężczyzna nie doznał obrażeń i o własnych siłach opuścił samolot

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 16:42
O dużym szczęściu może mówić pilot awionetki, która przewróciła się w niedzielę podczas lądowania na lotniku Aeroklubu Gliwice. - Ofiara została zbadana przez zespół pogotowia ratunkowego, ale nie było potrzeby hospitalizacji - mówił kapitan Damian Dudek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rząd ograniczy loty krajowe? Piotr Müller: w tej chwili nie ma takich planów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 16:13
- Jeżeli chodzi o ograniczenie lotów krajowych, to w tej chwili nie ma takich działań na agendzie prac rządowych - zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller. - Jeśli chodzi o wspieranie transportu niskoemisyjnego, to w ramach Krajowego Programu Odbudowy, środków unijnych i krajowych, takie programy będą wspierane - dodał.
rozwiń zwiń