X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Był "Wybrańcem Bogów". Dokument o polskim matematyku na festiwalu "Echa Katynia"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 15:46
"Wybraniec Bogów" to dokument ukazujący losy wybitnego polskiego matematyka, Józefa Marcinkiewicza - zamordowanego w czasie zbrodni katyńskiej. Film można obejrzeć w ramach II. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia", który organizowany jest online przez Instytut Pamięci Narodowej.
Konrad Starczewski, naczelnik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN podczas konferencji prasowej na temat II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach Echa Katynia
Konrad Starczewski, naczelnik Wydziału Notacji i Opracowań Multimedialnych BEN IPN podczas konferencji prasowej na temat II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach „Echa Katynia”Foto: Sławek Kasper/IPN

Jeden z reżyserów filmu "Wybraniec Bogów" Konrad Starczewski wyjaśniał, że Józef Marcinkiewicz był niezwykłym bohaterem.

Auschwitz free obóz koncentracyjny shutt-1200.jpg
Facebook odblokował film o niemieckim obozie dla dzieci. Dyrektor łódzkiego IPN podkreślił rolę mediów

- To bohater tragiczny, głównie przez to, że w sierpniu 1939 roku przebywając na stypendium w Wielkiej Brytanii, postanowił wrócić do Polski, by bronić ojczyzny. Po tym, kiedy dostał się do sowieckiej, niewoli mógł zbiec z transportu, jednak postanowił kontynuować tragiczną podróż do Starobielska z towarzyszami niedoli - opowiadał.

youtube.com

Konrad Starczewski wyjaśniał, że Józef Marcinkiewicz był postacią wielopłaszczyznową, w której łączyło się wiele aspektów życia II Rzeczypospolitej. Mówiąc o Józefie Marcinkiewiczu - tłumaczył reżyser - pojawia się kwestia odbudowy II Rzeczypospolitej, tworzenia szkół matematycznych, o entuzjazmie, który panował wśród ludzi, oraz o patriotycznym wychowaniu młodzieży.

W filmie zostały zebrane wspomnienia o Józefie Marcinkiewicz, zarówno historyków, matematyków jak i rodziny, którzy przybliżają postać młodego, genialnego i jednocześnie zapomnianego matematyka, który poświęcił karierę naukową i oddał życie za Polskę.

Czytaj także:

Józef Marcinkiewicz po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Przebywał w obozie jenieckim w Starobielsku. Wiosną 1940 został zamordowany w Charkowie przez NKWD. Pochowany został na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie.

youtube.com

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" potrwa do 18 kwietnia. Ponad 20 filmów - dokumentów, animacji i pełnometrażowych fabuł z kilkunastu krajów, można oglądać za darmo, po wcześniejszej rejestracji na stronie totalitaryzmy.pl, tam też znajduje się program Festiwalu.

Czytaj także

"Filmy pokazują, że dajemy radę". Rusza Festiwal Form Dokumentalnych NURT

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 22:00
W poniedziałek startuje 26. edycja Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. - Nurt dokumentu czasem porywa, czasem zabiera nas w jakieś meandry, a czasem pozwala nam wydostać się na powierzchnię, zaczerpnąć mocno oddech i chłonąć piękno tego świata - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Robert Wieczorek, koordynator festiwalu z Kieleckiego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

14 filmów powalczy o Złote Lwy. Rozpoczyna się 45. FPFF w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 04:40
Rozpoczyna się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Festiwal odbędzie się online, a o Nagrodę Główną - Złote Lwy powalczy 14 tytułów, które znalazły się w Konkursie Głównym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Złote Lwy" przyznane. Zobacz zwycięzców 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 05:20
"Złote Lwy" - główną nagrodę na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - otrzymali reżyser Mariusz Wilczyński oraz producenci Agnieszka Ścibor i Ewa Puszczyńska za film "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Hania Rani kompozytorka muzyki do filmu "Jak najdalej stąd" została uhonorowana nagrodą indywidualną za muzykę na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyróżnienie wręczyła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.
rozwiń zwiń