X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wróblewski: chcę pokazać, że można stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 06:56
 - Chcę pokazać, że możemy stworzyć w Polsce instytucję wewnętrznie spluralizowaną, nakierowaną na obronę praw obywateli, bez stawiania się w szeregach formacji politycznej; na swoich zastępców powołam osoby o odmiennych poglądach - powiedział PAP Bartłomiej Wróblewski, wybrany przez Sejm na stanowisko RPO.
Bartłomiej Wróblewski
Bartłomiej Wróblewski Foto: twitter.com/BartłomiejWróblewski

W czwartek Sejm wybrał posła PiS, prawnika Bartłomieja Wróblewskiego na stanowisko RPO. W głosowaniu przepadły kandydatury prawnika Sławomira Patyry i działacza społecznego Piotra Ikonowicza. By Wróblewski mógł objąć urząd rzecznika, jego kandydaturę musi zaakceptować Senat.

Czytaj także:
wróblewski pap 1200.jpg
Wybór RPO. Knap: Wróblewski jest świetnym specjalistą

Wróblewski, zapytany przez, w jaki sposób będzie próbował zyskać przychylność senackiej większości, odparł, że zamierza spotkać się ze wszystkimi środowiskami politycznymi oraz że prowadzi z senatorami indywidualnie rozmowy. Zapowiedział, że będzie przekonywał senatorów do swojego programu i wizji urzędu RPO, jako instytucji spluralizowanej.


Reprezentacja różnych poglądów 

Wróblewski potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, iż na swoich zastępców chciałby wyznaczyć osoby o odmiennych poglądach. - Chciałbym, aby jeden z moich zastępców był osobą skupioną i uwrażliwioną na problemy polskiej wsi, jej mieszkańców, rolników, natomiast by drugi zastępca był osobą o wrażliwości społecznej. Może to być także osoba o poglądach lewicowo-liberalnych - wskazał Wróblewski.

Czytaj także:
bartłomiej wróblewski 1200 f.jpg
Wróblewski: zapraszam opozycję do przedstawienia kandydatur na zastępcę RPO

Zaznaczył, że biuro RPO ma obracać się wyłącznie w kręgu praw obywatelskich zagwarantowanych w konstytucji i pozostałych ustawach. - Chciałbym, aby RPO nie angażował się ani po stronie rządowej, ani po stronie opozycji, ale po stronie obywateli, ich praw i wolności. Chciałbym realizować to w ścisły i przejrzysty sposób - podkreślił Wróblewski. - Zapraszam opozycję do dyskusji na temat współkształtowania biura - dodał.

Wróblewski zapewnił, iż gotów jest do rozmów ze wszystkimi środowiskami politycznymi. Zastrzegł, że przed przeprowadzeniem tych rozmów, nie będzie podawał nazwisk osób, którym złoży propozycję współpracy. Podkreślił, że osoby prezentujące odmienną wrażliwość będą korzyścią i wartością w biurze RPO.

Czytaj także:

Rozmowy z senatorami

Zapytany, w jaki sposób zamierza przekonać senatorów opozycji, że nie jest - jak twierdzą - kandydatem politycznym, podkreślił, że jako RPO "opuści polityczną agorę", do czego zobowiązuje go konstytucja. Jego zdaniem, przekonanie opozycji, iż jest politycznym kandydatem to "przywdzianie pancerza", który odbiera argumenty do podjęcia rozmowy.

Czytaj także:
lisiecki.jpg
Lisiecki: jeśli dr Wróblewski nie zostanie zaakceptowany przez Senat, to procedura będzie powtarzana do skutku

- To sprawdza się w kontekście sporu PiS kontra antyPiS. Mnie natomiast zależałoby, aby w tej dyskusji od tego sporu odejść. Uważam, że ten spór Polsce szkodzi, napięcie społeczne jest bardzo duże. Ale też ten spór nie oddaje realnej sytuacji w Polsce, a utrudnia szukanie choćby częściowych kompromisów - zauważył Wróblewski.

- Chcę pokazać, że możemy w Polsce stworzyć instytucję, która jest wewnętrznie spluralizowana, nakierowana na obronę praw obywateli, ale bez stawiania się w szeregach jednej z dwóch formacji. Mówił o tym kandydat Lewicy na RPO Piotr Ikonowicz - dodał poseł.

Zdaniem Wróblewskiego, w przypadku wyboru RPO toczenie sporu PiS kontra antyPiS przynosi realną szkodę obywatelom. - Nie chcę zaangażowania w politykę, nie chcę zaangażowania w ideologię. To są bardzo ważne obszary, ale je trzeba zostawić parlamentowi i bieżącej polityce - zaznaczył.

Program 

Odnosząc się do swojego programu, Wróblewski wskazał, że jako RPO chciałby działać w czterech obszarach: ochrony praw osób wykluczonych i najsłabszych, ochrony praw rolników i mieszkańców wsi, ochrony klasycznych praw - do życia, wolności religijnej oraz ochrony wolności liberalnych - słowa, zrzeszania się, prowadzenia badań naukowych, czy swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj także:
twitter wróblewski 1200.jpg
"W interesie Polski jest zrzucenie politycznych pancerzy". Bartłomiej Wróblewski zabiega o poparcie Senatu

- Bez wolności słowa nie ma demokracji, nie ma pluralizmu. Widzimy z jednej strony pomysły by ograniczać tę wolność nowymi regulacjami, a z drugiej strony widzimy praktyczne zagrożenia wynikające np. z globalnych monopoli internetowych, które ograniczają realnie demokratyczną debatę - podkreślił.

Wskazał też, że chciałby, aby biuro PRO było bardziej zdecentralizowane i dostępne dla mieszkańców małych miejscowości. - Obecnie istnieją trzy ośrodki zamiejscowe biura RPO. Chciałbym, aby powstały trzy nowe - być może z siedzibami w Olsztynie, Lublinie, Poznaniu, czy Ziemi Lubuskiej - wskazał.

- Chciałbym, żeby RPO był znacznie bardziej dostępny dla Polaków mieszkających poza Warszawą - dodał Wróblewski.

jbt

Czytaj także

Jakub Jałowiczor: RPO powinien być ponad podziałami politycznymi

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 15:00
- Wiele zależy od senatorów niezależnych, którzy prawdopodobnie poprą kandydaturą Bartłomieja Wróblewskiego. Zakończyłoby to wreszcie niejasną od kilku miesięcy sytuację i mielibyśmy wreszcie nowego Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Bartłomiej Wróblewski: będę się starał trzymać urząd RPO z daleka od ideologii

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 10:50
- Jeśli zostanę Rzecznikiem Praw Obywatelskich, nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji. Będę się starał trzymać urząd rzecznika z daleka od ideologii - powiedział kandydat PiS na RPO dr Bartłomiej Wróblewski.
rozwiń zwiń