X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wróblewski: zapraszam opozycję do przedstawienia kandydatur na zastępcę RPO

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 23:27
- Zamierzam spotkać się z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych w Senacie. Chciałbym, by biuro RPO było spluralizowane. Zapraszam opozycję do dyskusji i przedstawienia kandydatur na mojego zastępcę - powiedział w piątek Bartłomiej Wróblewski, wybrany w czwartek przez Sejm na RPO.
Bartłomiej Wróblewski
Bartłomiej WróblewskiFoto: facebook.com/wroblewski.bartlomiej

Sejm wybrał posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich; musi go teraz zaakceptować Senat, w którym większość mają kluby niechętne jego kandydaturze.

W marcu Wróblewski mówił, że chciałby, by - jeśli zostanie wybrany na RPO - jeden z jego zastępców był skoncentrowany na prawach i wolności polskiej wsi, a drugi miał poglądy liberalno-lewicowe.

W piątek pytany w TVN24, kogo wybrałby na swego zastępcę, odpowiedział, że "skonkretyzował te słowa" zapowiadając, że będzie chciał spotkać się z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych w Senacie, "prosząc ich o radę i o sugestie w tym zakresie".

twitter wróblewski 1200.jpg
"W interesie Polski jest zrzucenie politycznych pancerzy". Bartłomiej Wróblewski zabiega o poparcie Senatu

Poseł stwierdził, że "jeśli mówi, że biuro Rzecznika powinno być spluralizowane, (to) nie chciałby, by powstało wrażenie, że to on tych kandydatów też przedstawia". - Zapraszam opozycję do dyskusji na ten temat i przedstawienia takich kandydatur - dodał.

"Zapraszam do przedstawiania takich kandydatur"

Według Wróblewskiego jego zastępcą - jeśli on zostanie RPO - mogłaby zostać "osoba formatu czy wrażliwości Piotra Ikonowicza". Dodał, że nie mówi konkretnie o Ikonowiczu, "bo nie wie, czy byłby zainteresowany". - Ale też możliwe są inne osoby, ja tu nie chciałbym narzucać na dziś. Zapraszam do przedstawiania takich kandydatur - powiedział.

Wróblewski pytany był również, czy - jako jeden z wnioskodawców zbadania przez TK konstytucyjności aborcji embriopatologicznej - jest zadowolony z orzeczenia Trybunału w tej sprawie. Chodzi o wyrok TK z października ub. roku., w którym Trybunał orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

- Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego zapadło dlatego, że przez wiele lat mieliśmy w Polsce stan niekonstytucyjny, sytuację, gdy naruszane były prawa dzieci chorych i niepełnosprawnych w ten sposób, że pozbawiano je życia - odpowiedział Wróblewski.

- Mówimy o konstytucji. Moim zdaniem, to powinien być podstawowy punkt odniesienia, żeby oddać każdemu to, co mu się należy - stwierdził także.

Pytany, czy - jego zdaniem - prawo do przerwania ciąży, gdy doszło do niej w wyniku gwałtu, także powinno zostać w Polsce zakazane, odparł: "Nie ma takiego prawa, ale nie zamierzam podejmować działań w tym zakresie".

"Jest czas na programy pomocowe"

- Między innymi dlatego, że dziś trzeba wykonać orzeczenie TK w tym zakresie, który mówi o zapewnieniu godnego życia osobom chorym i niepełnosprawnym - dodał. Jak podkreślił, obecnie "jest czas" m.in. na programy pomocowe dla matek w trudnych ciążach, opiekę hospicyjną, perinatalną czy programy dla dzieci niepełnosprawnych.

Wróblewski pytany był również o ubiegłotygodniowy wpis sędzi TK Krystyny Pawłowicz, w którym udostępniła informacje na temat szkoły podstawowej oraz uczącego się w niej transpłciowego dziecka. Dwa dni później Pawłowicz poinformowała, że dla dobra dziecka kasuje swój wpis.

Na pytanie, czy ująłby się za tym dzieckiem, Wróblewski odpowiedział: - To była niedobra wypowiedź. Tweet został skasowany, pani prof. Pawłowicz przeprosiła za ten Tweet.

- Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Musimy okazywać szczególną wrażliwość osobom transpłciowym, a już w szczególności dzieciom. Jeśli pojawiłaby się jakakolwiek sytuacja, że potrzebują pomocy, nie ma żadnych wątpliwości, że tej pomocy bym udzielił - zaznaczył.

- Pomógłbym, dlatego że jest to ważna sprawa, problem społeczny, którego jesteśmy świadomi stosunkowo od niedawna. Ale tym bardziej trzeba zrobić wszystko, by takie osoby czuły się obywatelami, by czuły, że ich prawa i godność jest szanowana - ocenił.

bartos

Czytaj także

Spór wokół kadencji RPO. Jałowiczor: Bodnar nie może pełnić funkcji dożywotnio

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 14:15
- U fundamentów problemu z Adamem Bodnarem stoi polaryzacja oraz różnice większościowe w Sejmie i w Senacie - mówił w Polskim Radiu 24 red. Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego". 
rozwiń zwiń