X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes TK: prawda może zwyciężyć tylko dzięki naszej odwadze do jej głoszenia i obrony

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 23:30
- Często słyszę "prawda zwycięży", jakby prawda miała jakąś magiczną siłę i sama z siebie zwyciężała, ale prawda może zwyciężyć tylko dzięki nam, naszej odwadze do jej głoszenia i obrony - powiedziała podczas gali Strefy Wolnego Słowa prezes TK Julia Przyłębska.
Julia Przyłębska
Julia PrzyłębskaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W tym roku gala Strefy Wolnego Słowa odbyła się w formule online. Prezes TK została uhonorowana nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego przyznawaną przez miesięcznik "Nowe Państwo" za "stawanie w obronie prawdy w życiu publicznym".

Kaczyński screen 1200.jpg
Jarosław Kaczyński z nagrodą Człowieka Roku Klubów "GP". "Jestem wdzięczny i zaszczycony"

W swoim przemówieniu Julia Przyłębska oceniła, że jest to nagroda nie tylko dla niej jako prezesa Trybunału, ale również "dla całego grona sędziowskiego - niezawisłych, odważnych sędziów, którzy w trudnych czasach orzekają w Trybunale Konstytucyjnym".

Prezes TK wspomniała w tym kontekście trzech sędziów TK, którzy przedwcześnie odeszli - prof. Henryka Ciocha, prof. Lecha Morawskiego i prof. Grzegorza Jędrejka. - Trzech niezwykłych, odważnych sędziów. Świetnych prawników, niezwykłych ludzi. Nie ma ich wśród nas, bardzo żałujemy tego, ubolewamy. Jeśli przyglądają nam się teraz, to chciałabym podziękować, bo do tego stanowiska tej odwagi wnieśli bardzo dużo - powiedziała.

"Odwaga wiąże się z prawdą"

- Prawda, dążenie do prawdy, poszukiwanie prawdy to coś, co wyróżniało kulturę europejską poprzez tworzenie wiedzy, także wiedzy naukowej. Przyczyniło się do jej triumfu, rywalizacji z innymi cywilizacjami. Dotyczy to także porządku polityczno-prawnego - mówiła Julia Przyłębska.

Jak wskazała, poszukiwanie najlepszego ładu konstytucyjnego wyłoniło takie wartości, jak republika i demokracja. - Dziś to szczególnie ważne, żyjemy bowiem w czasach, w których ideologowie ponowoczesności ogłaszają nam, że prawdy nie ma, bo nie sposób jej jednoznacznie ustalić, bo jest niepotrzebna, bo szkodzi. Faworyzuje tych, którzy pretendują do jej posiadania - mówiła.

"»Każdy ma swoją prawdę« - powiadają. A więc pora porzucić ją jako niekwestionowalną wartość naczelną. Na miejsce prawdy wkracza narracja" - kontynuowała. Jak podkreśliła, z prawdą wiąże się dziś odwaga - "odwaga jej poszukiwania i odwaga jej ogłoszenia, nawet za cenę medialnego linczu".

"Prawda może zwyciężyć tylko dzięki naszej odwadze"

Prezes TK mówiła też o tym, że należy być dumnym z naszej przeszłości. Przekonywała, że nie powinniśmy "poddawać się pedagogice wstydu i nie czuć się zażenowanymi, że tkwi w nas pewnego rodzaju mesjanizm patriotyzmu, jak umiłowanie ojczyzny i wolności".

- Często słyszę "prawda zwycięży", jakby prawda miała jakąś magiczną siłę i sama z siebie zwyciężała, a my możemy spokojnie na to czekać. Nie, proszę państwa! Prawda może zwyciężyć tylko dzięki nam, naszej odwadze do głoszenia i obrony prawdy - podkreśliła prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Człowiekiem Roku Klubów "Gazety Polskiej" został prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wyróżnienie odebrały też Wojska Obrony Terytorialnej - w imieniu formacji odebrali je: szef MON Mariusz Błaszczak i dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

dn

Czytaj także

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. kadencji RPO opublikowany w Dzienniku Ustaw

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 15:52
W Dzienniku Ustaw w czwartek po południu opublikowano wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za niekonstytucyjny przepis, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Przepis ma utracić moc po upływie 3 miesięcy od publikacji wyroku.
rozwiń zwiń