X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Hejterami stają się osoby publiczne". Sebastian Kaleta w Sejmie o walce z hejtem w internecie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 14:59
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta chce przyspieszenia prac nad projektem ustawy ws. ochrony wolności słowa w internecie. - Czas, aby w polskim porządku prawnym istniały instytucje, które pozwolą szybko rozstrzygać zagadnienia z tym związane - mówił w Sejmie.
zdjęcie  ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Tero Vesalainen/ Shutterstock

Posłowie PiS pytali resort sprawiedliwości o skalę hejtu, nieprawdziwych informacji, jakie zalewają przestrzeń medialną oraz o prawne rozwiązanie tego problemu.

- Niebezpieczeństwo tego zjawiska jest groźne, dlatego tym bardziej trzeba się mu przyjrzeć (...), bo hejterami stają się osoby publiczne - powiedział wiceminister sprawiedliwości.

hejt szkoła 1200 free shutter.jpg
Specjalny projekt przeciwko cyberprzemocy. Pomoże uczniom?

Jako przykład podał wpis posła Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby związany z użyciem pałki służbowej wobec kobiety, który podczas protestu w Głogowie miała znieważyć i naruszyć nietykalność policjantów.

"Ustalę nazwisko tego policyjnego bandyty z Głogowa. Proszę o informacje na priv. Gwarantuję anonimowość. Złożę zawiadomienia do prokuratury za przekroczenie uprawnień. Za dwa lata nie będzie go w tej formacji. Będzie szukał pracy w białoruskim OMON!" - napisał poseł KO na Twitterze.

Wolność słowa w serwisach społecznościowych

Wiceminister sprawiedliwości w odpowiedzi podkreślił, że to zagadnienie związane z wolnością słowa i jej naruszeniem. Resort, jak mówił, podjął się już regulacji tej problematyki w projekcie ustawy o ochronie wolności słowa w serwisach społecznościowych.

- Regulacja, którą przygotowaliśmy w Ministerstwie Sprawiedliwości, ma prowadzić do tego, że w każdej sytuacji naruszenia prawa - zarówno przez serwis społecznościowy, jak i przez użytkownika - osoba zainteresowana może żądać bądź usunięcia treści, bądź jej przywrócenia, jeśli np. serwisy społecznościowe cenzurują treści - wyjaśnił.

Ministerstwo sprawiedliwości pracuje nad ustawą

Wiceminister zaznaczył, że w styczniu projekt został przedstawiony do wpisu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

- Niemniej mijają trzy miesiące i nawet wpisu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów nie ma. Zatem będę również wdzięczny za wsparcie - jeśli pan poseł Piotr Kaleta podziela kierunek, który przedstawiłem w odpowiedzi na to pytanie - ażeby podjąć pilniejsze prace nad tym zagadnieniem - powiedział Sebastian Kaleta.

Czytaj także:

- Czas na to, aby w polskim porządku prawnym istniały odpowiednie instytucje, które pozwolą rozstrzygać tego typu spory w odpowiednio szybkim czasie - ocenił wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wśród założeń projektu ws. ochrony wolności słowa w internecie opracowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest powołanie Rady Wolności Słowa złożonej z pięciu członków wybieranych przez Sejm oraz możliwość wniesienia reklamacji od decyzji serwisów społecznościowych o blokowaniu treści.

Czytaj także

Andruszkiewicz: wolność słowa musi być zagwarantowana, będą propozycje zmian w prawie dot. internetu

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 07:45
Minister w KPRM Adam Andruszkiewicz zapowiada, że jeszcze w I kwartale tego roku gotowe mają być propozycje zmian w prawie dot. internetu. - Wydarzenia w USA były dla nas sygnałem, którego nie można ignorować. Wolność słowa musi być w Polsce zagwarantowana - mówi Andruszkiewicz w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internauci reagują na akcję "Media bez wyboru". Rośnie przewaga opinii popierających podatek

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 16:30
Część prywatnych mediów rozpoczęło protest przeciwko zapowiedzi wprowadzenia podatku od reklam. Od rana takie telewizje jak TVN24 czy Polsat News zamiast programu nadają specjalny komunikat. Publicyści i internauci nie kryją zdziwienia: "Gdzie byliście, jak ABW weszło do redakcji »Wprost«?", "Czyli wreszcie będzie chwila oddechu od hejtu, nagonek, złośliwego przeinaczania faktów, złej woli?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Spis Powszechny. Sprawdź, co zrobić, aby się zapisać i jak nie dać się oszustom

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 07:45
W czwartek o północy w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez internet, choć to niejedyna opcja. Jeśli ze względu na wiek czy stan zdrowia ktoś nie umie tego zrobić, pomogą - osobiście lub telefonicznie - rachmistrzowie. Serwis ChronPESEL.pl informuje, w jaki sposób uchronić się przed oszustami, których - szczególnie w czasie epidemii - nie brakuje.
rozwiń zwiń