X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abp Andrzej Dzięga z nagrodą im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ma to związek z rocznicą chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 14:23
- Święto Chrztu Polski może przynieść narodowi, państwu i Kościołowi wielkie pożytki - mówił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga w środę w Lublinie, gdzie odebrał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Nagrodę im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Arcybiskup Andrzej Dzięga
Arcybiskup Andrzej DzięgaFoto: Wojciech Barczynski/FORUM

Metropolita w swoim wystąpieniu nawiązał do obchodzonego w środę Święta Chrztu Polski, ustanowionego przez Sejm w 2019 r. Wydarzenie datowane jest na 14 kwietnia 966 r. Chrzest został przyjęty przez księcia Mieszka I. Ten moment uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i chrześcijaństwa w Polsce.

Chrzest Polski Domena publiczna 1200.jpg
Dziś Święto Chrztu Polski. Bp Miziński: pamięć o tym wydarzeniu powinna być kultywowana

- Jest faktem, że uczymy się tego święta, ale warto się tego święta uczyć, bo ono w nowym czasie może przynieść i narodowi, i państwu, i Kościołowi wielkie pożytki – powiedział abp Andrzej Dzięga.

Jak podkreślił metropolita szczecińsko-kamieńsk, chrzest jest najbardziej istotnym źródłem naszego narodowego bytowania i pielgrzymowania. Jednakże zaznaczył, że rozpoznaliśmy się jako naród chrześcijański w czasie pierwszych kilku pokoleń po chrzcie Mieszkowym.

Okoliczności przyjęcia Chrztu Polski

Metropolita przypomniał, że w czasie, gdy Mieszko I przyjął chrzest, standardowym było wchodzenie w struktury chrześcijaństwa poprzez cesarstwo niemieckie, ale on podjął decyzję, że zaprasza chrześcijaństwo z południa, gdzie była obecna duchowość kształtowana pod wpływem działalności misjonarzy - świętych Cyryla i Metodego, którzy wskazywali m.in. na autonomiczne uporządkowanie spraw Bożych w relacji do spraw świeckich.

- Cyryl i Metody są jakby do dzisiaj patronami tej myśli o autonomii porządku świeckiego, doczesnego, państwowego i autonomii spraw bożych. Przy tym nie mówimy o rozdziale, mówimy o autonomii decyzji, autonomii pewnych metod, autonomii dóbr, autonomii celów, z której wyrasta mądra, dopełniająca się współpraca tych obu porządków - mówił metropolita.

Czytaj także

Arcybiskup zaznaczył, że chrześcijaństwo ze struktur niemieckich rozszerzając się także na słowiańskie ziemie, patrzyło na tereny, gdzie nie było chrześcijaństwa, jako na tereny niczyje - nie ma chrztu, to nie ma nic - więc można wchodzić, zabijać, wypalać miejscowości, budować nowe grody i nowe miasta zakładając dopiero teraz nowy ład.

- Cyryl i Metody przyszli do środkowej Europy z propozycją, z ofertą. Tu jest kultura, tu jest administracja, gospodarka, polityka, historia, a my chcemy tylko dodać chrześcijaństwo, dodać Ewangelię, dodać miłość, sakramentalną łaskę - tłumaczył metropolita szczecińsko-kamieński.

Jego zdaniem Mieszko I, który na te tory wprowadził ojczyste dzieje na całe pokolenia, zasługuje na miano polityka tysiąclecia.

- Nie lękajmy się, aby w nowy czas, niełatwy czas, czas zmagania, patrzeć z odwagą i po bożemu. Cyryl i Metody już nas nauczyli, że warto odważnie mówić prawdę i służyć tej prawdzie na co dzień, i bronić ją nawet za to cierpiąc - apelował abp Andrzej Dzięga.

Metropolita odebrał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Nagrodę tę corocznie przyznaje Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, organizacyjne i zawodowe mające na celu szerzenie zasad katolickich w duchu "Deo te Patriae" (Bogu i Ojczyźnie).

- Zarząd stowarzyszenia na posiedzeniu 20 listopada 2020 r. jednomyślnie postanowił przyznać nagrodę abp Andrzejowi Dziędze - poinformował przewodniczący stowarzyszenia, prorektor KUL ks. prof. Mirosław Sitarz.

Uroczystości wręczenia nagrody

Laudację z okazji wręczenia nagrody abp. Andzrej Dziędze wygłosił były poseł Jan Łopuszański.

Uroczystość poprzedziła konferencję naukową pod hasłem "Posłannictwo Kościoła względem Narodu". Z powodu obostrzeń pandemicznych wręczenie nagrody i konferencja były transmitowane on-line.

W styczniu 2020 r. Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego otrzymał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, a także przewodniczący polskiej sekcji organizacji międzynarodowej Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło.

bf

Czytaj także

Dziś poznamy laureatów II edycji konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 07:46
Około 4 tys. prac napłynęło na Ogólnopolski Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Wieczorem (godzina 20.00) jego galę finałową pokaże TVP1. Konkurs, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, ma upamiętnić ofiary zbrodni ludobójstwa popełnionej przez funkcjonariuszy NKWD na polskiej elicie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent o zbrodni katyńskiej: jej ofiary pozostawiły nam testament niezłomnego patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 08:23
"Każdego 13 kwietnia w sposób szczególny czcimy pamięć blisko 22 tysięcy Polaków, którzy padli ofiarą potwornej komunistycznej zbrodni przeciw pokojowi, ludzkości i narodowi polskiemu. Akt ludobójstwa, jakim był mord katyński, trwa w naszej pamięci historycznej jako bolesna rana i przestroga" - napisał prezydent w przesłaniu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Premier: niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 10:26
"Nawet dzisiaj są zwolennicy, by o zbrodni katyńskiej wiele nie mówić; niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary o czyny, których nie popełniły; dlatego w takich dniach jak dziś musimy dbać o prawdę i przekazywać ją kolejnym pokoleniom" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń