X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MZ apeluje, by osoby 60+ zapisywały się na szczepienia. "To pozwoli na odważniejsze luzowanie obostrzeń"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 07:08
Minister zdrowia Adam Niedzielski zaapelował do osób 60+, aby zgłaszały się na szczepienia przeciw COVID-19. Jak przekonywał w rozmowie z "Rzeczpospolitą", obecnie wyszczepionych jest około 40 proc. osób w tej grupie, a żeby mówić o odważniejszym luzowaniu obostrzeń, powinno to być powyżej 70 proc.
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam NiedzielskiFoto: Ministerstwo Zdrowia/Twitter

Pytany o to, jakie kryteria ma rządowy zespół zarządzania kryzysowego w sprawie dalszych restrykcji, Adam Niedzielski wyjaśnił w wywiadzie, że "w konkretnych fazach fal pandemii te parametry są różne".

Przyzwyczailiśmy się do informowania o dobowych liczbach zakażeń. Przez długi czas, gdy nie było fal i mieliśmy stabilne liczby zachorowań, było to dominującym parametrem. Kiedy fala się rozpędza, patrzymy na dynamikę wzrostu zachorowań. Aby myśleć, że zbliżamy się do okolic apogeum, ta dynamika musi zacząć spadać - powiedział minister zdrowia.

pap punkt szczepień 1200.jpg
Punkty Szczepień Powszechnych. Opublikowano wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji

"Jeżeli chodzi o liczbę zachorowań, wydaje się, że mamy tendencję malejącą"

Wyjaśnił, że "teraz, gdy w szpitalach mamy apogeum zakażeń trzeciej fali, patrzymy przede wszystkim na parametry związane z zajętością łóżek, zarówno respiratorowych, jak i zwykłych". - W tej chwili to dominujący element, który decyduje o tym, czy jest przestrzeń do luzowania obostrzeń - podkreślił.

Adam Niedzielski zwrócił uwagę, że "w perspektywie kilku tygodni widać, że parametrem jest też liczba osób zaszczepionych w grupie powyżej 60. roku życia". - Jeżeli będziemy mieli do czynienia z dużym zaszczepieniem największej grupy ryzyka, da nam to przestrzeń do luzowania restrykcji - dodał.

- Jeżeli chodzi o liczbę zachorowań, wydaje się, że mamy tendencję malejącą, być może zaburzoną okresem świątecznym - mówił w wywiadzie.

Czytaj także:

"Szczególnie potrzebne jest przyspieszenie szczepień"

Zwrócił uwagę, że "jeśli chodzi o zajętość łóżek, odnotowujemy rekordowe poziomy, w tej chwili mamy 34,5 tys. zajętych łóżek". - W szczycie drugiej fali zajętych było 23 tys. - przypomniał szef MZ. - To ogromna różnica. To pokazuje, jak bardzo potrzebowaliśmy szpitali tymczasowych, żeby poradzić sobie z trzecią falą - ocenił.

Podkreślił, że cały czas jest trend rosnący, jeżeli chodzi o hospitalizacje. - Szczególnie potrzebne jest przyspieszenie szczepień. W tej chwili mamy wyszczepionych około 40 proc. w grupie 60+. Żeby mówić o odważniejszym luzowaniu obostrzeń, powinno to być powyżej 70 proc. - wyjaśnił.

- Apelujemy do wszystkich osób powyżej 60. roku życia, żeby zgłaszały się na szczepienia. To nam pozwoli podejmować odważniejsze decyzje - podkreślił.

Co dalej z obostrzeniami?

Pytany o to, czy obecne obostrzenia mogą być utrzymane do 30 kwietnia, minister zdrowia powiedział: "nie mogę jednoznacznie powiedzieć, jakie będą dalsze posunięcia". - Na środowym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego będziemy o tym dyskutować. Po nim wydamy komunikat, co z kolejnymi tygodniami - zapowiedział Adam Niedzielski.

Pytany o to, jak rząd i służba zdrowia przygotowuje się "do potencjalnej kolejnej fali na jesieni", minister zdrowia powiedział: "potrzebujemy silnej przebudowy inspekcji sanitarnej". Wyjaśnił, że przebudowa inspekcji sanitarnej ma miejsce od kilku miesięcy, zmieniane są między innymi narzędzia informatyczne.

- Inne formy przygotowania na jesień to wyciąganie wniosków z tego, z czym mieliśmy do czynienia w przeszłości. Rzeczywistość pokazała, że zarządzanie kryzysowe wymaga większego poziomu kontroli nad szpitalami, dlatego myślimy nad ich reformowaniem, żeby ich sieć była narzędziem elastycznego zarządzania kryzysowego - powiedział Adam Niedzielski.

ms

Czytaj także

Minister zdrowia: pandemia zmieniła nasz świat, już zawsze będziemy żyli w atmosferze większego zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 13:40
- Zmiana już się dokonała. Mówimy potocznie o kolejnych falach koronawirusa, ale w istocie są to tak daleko zaawansowane mutacje, że mamy do czynienia ze zdecydowanie różniącymi się chorobami - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z najnowszym tygodnikiem "Sieci".
rozwiń zwiń